STIŽE U ZAGREB Američki dječji kardijalni kirurg sastat će se sa 600 pacijenata kojima je spasio život

Autor:

'Prvo putovanje organizirali smo za prosinac 1992., ali su kolege s Rebra zbog rata u Bosni i Hercegovini sugerirali da odgodimo taj put, pa smo u Zagreb prvi put došli u travnju 1993. i operirali četrnaestoro djece', prisjetio se dr. william novick prvog dolaska u hrvatsku

Svjetski poznati kirurg operirao je od 1993. do 2003. godine 634 djece u Hrvatskoj, u doba kada su komplicirane operacije djece sa srčanom manom u RH bile neizvedive jer nije bilo ni stručnjaka ni adekvatne aparature. Sada taj humanitarac opet stiže u Zagreb

Nacional je proteklog tjedna doznao da se u Hrvatsku vraća američki dječji kardijalni kirurg William Novick koji je od 1993. do 2003. operirao više od šesto hrvatske djece s urođenim srčanim manama i tako im spasio živote. Taj liječnik svjetskog ugleda, koji je u Hrvatskoj operirao u sklopu svoje osobne posvećenosti liječenju u ratom zahvaćenim područjima, sastat će se 7. srpnja u Zagrebu s bivšim pacijentima i suradnicima kako bi obilježio tridesetu obljetnicu nadasve altruističkog, ali i za hrvatsku pedijatrijsku kardiologiju dalekosežno važnog angažmana koji je u Zagrebu obavio sa svojim timom te suradnicima i podupirateljima iz Hrvatske i Amerike, hrvatskim dječjim kardiolozima i kardijalnim kirurzima Kliničkog bolničkog centra Rebro te Nacionalnom federacijom hrvatskih Amerikanaca (NFCA), koja je inicirala i uvelike financirala djelovanje tima doktora Novicka u Hrvatskoj.

Nacionalna federacija hrvatskih Amerikanaca (NFCACF) i hrvatska udruga Veliko srce malom srcu, koja okuplja zdravstveno osoblje i pacijente s prirođenim srčanim manama, organizirat će u petak, 7. srpnja, u zagrebačkom hotelu Antunović prijem na kojemu će se doktor William Novick i njegovi suradnici, s kolegama iz Zagreba – pedijatrijskom kardiologinjom Zdravkom Gjergjom te dječjim kardiolozima i kardijalnim kirurzima Ivanom Malčićem, Davorom Anićem, Brankom Marinovićem, Daliborom Šarićem i Draženom Belinom – susresti s pacijentima koje je taj tim operirao d 1993. do 2003., koliko je doktor Novick djelovao u Hrvatskoj. Istodobno, bit će to i prigoda da se obilježi trideseta obljetnica blagotvornog znanstvenog i operativnog utjecaja doktora Novicka na razvoj pedijatrijske kardiologije i dječje kardiokirurgije u zagrebačkom KBC-u Rebro koji je do danas, prema ocjenama stručnjaka, prerastao u najrelevantniji centar takve medicinske skrbi u ovome dijelu Europe.

William novick je svjetski ugled stekao i time što je operirao više od 10.200 djece u 36 ratom zahvaćenih zemalja, uključujući hrvatsku, ukrajinu, libiju, bosnu i hercegovinu, nigeriju, iran, irak…

Nacional je proteklog tjedna razgovarao s doktorom Novickom te njegovim kolegama iz Zagreba Ivanom Malčićem i Davorom Anićem kao i s predsjednikom Nacionalne federacije hrvatskih Amerikanaca Stevenom Rukavinom, i na osnovu tih razgovora rekonstruirao početak djelovanja doktora Novicka u Hrvatskoj te njegov utjecaj i nasljeđe u hrvatskoj pedijatrijskoj kardiologiji i kardiokirurgiji. U izjavi za Nacional, William Novick prisjetio se kako je počeo njegov angažman u Hrvatskoj. “Dok sam radio u Orlandu, na Floridi, javio mi se Josip Vasec, pedijatar hrvatskog podrijetla koji je također radio u Orlandu i pitao bi li mogao operirati nekoliko hrvatske djece sa srčanom manom, nakon što je u ‘Orlando Magazineu’ pročitao kako sam besplatno operirao djecu s Kariba i iz Srednje Amerike. Pristao sam. U sljedeća tri mjeseca iz Hrvatske je došlo troje djece s majkama i sve su mi ispričale isto: da su im u Zagrebu rekli kako se u njihovoj bolnici ne operiraju bolesti od kojih boluju njihova djeca, a da djecu zbog rata više ne šalju u Beograd, gdje su se takve operacije obavljale do raspada Jugoslavije. Nakon što je treće dijete otišlo, nazvao sam Joea i pitao ga postoji li u Hrvatskoj bolnica koja provodi ikakve operacije srca, rekavši da ću rado s timom otići u Hrvatsku i operirati osam ili deset dana. Joe je nazvao svoju sestru, psihijatricu u Zagrebu, i nakon dva dana održali smo konferencijski razgovor s kirurzima i pedijatrijskim kardiolozima sa sveučilišne bolnice Rebro. Prvo putovanje organizirali smo za prosinac 1992., ali su kolege s Rebra zbog rata u Bosni i Hercegovini sugerirali da odgodimo taj put, pa smo u Zagreb prvi put došli u travnju 1993. i operirali četrnaestoro djece. Do tada, u Hrvatskoj su se obavljale samo jednostavnije operacije”, opisao je za Nacional William Novick, liječnik koji je, osim stručnošću svojega tima, svjetski ugled stekao i time što je operirao više od 10.200 djece u 36 ratom zahvaćenih zemalja, među kojima su, uz Hrvatsku, i neke od najopasnijih ratnih zona, poput Ukrajine, Libije, Bosne i Hercegovine, Kolumbije, Nigerije, Irana, Iraka… Istodobno, Novick je u 27 zemalja utemeljio, unaprijedio ili proširio programe pedijatrijske kardiologije. Danas njegova zaklada Global Cardiac Alliance koju je osnovao 2014. nakon što je – zbog zahtjeva da više ne putuje u ratom zahvaćene zemlje – napustio ICHF, djeluje u Ukrajini, Iraku, Libiji, Demokratskoj Republici Kongu, Ruandi i Ekvadoru.

Prva tri boravka dr. Novicka i njegova tima u Hrvatskoj financirala je hrvatska zajednica u Kanadi, a od 1996. do 2000. ključni sponzor bila je organizacija NFCACF koju danas vodi Steven Rukavina

Početaka Novickova angažmana u Hrvatskoj prisjetio se za Nacional i Steven Rukavina, predsjednik NFCACF-a. Prva dva ili tri boravka doktora Novicka i njegova tima u Hrvatskoj financirala je hrvatska zajednica u Torontu, u Kanadi, a od 1996. do 2000. ključni je sponzor bila organizacija koju danas vodi Steven Rukavina. “Članica uprave NFCACF-a u to vrijeme bila je Mary Robert, čije je obiteljsko ime Morgitch. Zvali smo je ‘Anđelom iz St. Louisa’, jer je u kasnim devedesetima tri puta ispisala osobni ček na 25 tisuća dolara za doktora Novicka, koji je tako sa svojim timom putovao u Zagreb i u sklopu desetodnevnog boravka operirao od šesnaest do osamnaest pacijenata”, kazao je za Nacional Rukavina. Nakon 2000., kada je Rukavina preuzeo predsjedanje NFCACF-om, organizacija je pomogla da fundacija International Children’s Heart Foundation (ICHF), koju je William Novick utemeljio 1994., od hrvatskog Ministarstva zdravstva dobije grant od oko 225 tisuća dolara kojim je financirano posljednjih pet ili šest Novickovih boravaka u Hrvatskoj. “Sjećam se da sam nekoliko pisama o tome poslao potpredsjednici hrvatske vlade Željki Antunović koja se najsnažnije zauzela da vlada financira dolaske Novickova tima u Hrvatsku. U devedesetima, pak, ključna je bila uloga doktora Ivana Malčića, pedijatrijskog kardiologa KBC-a Rebro, koji je bio ključni pedijatrijski kardiolog za gotovo sve pacijente s urođenim srčanim manama i koji je utemeljio udrugu Veliko srce malom srcu koja i sada, također, suorganizira posjet Williama Novicka Zagrebu”, kazao je Rukavina.

O svom djelovanju u Hrvatskoj profesor Novick objavio je S Josephom Kerriganom 1998. knjigu ‘Liječenje srca Hrvatske’

Nacional je proteklog tjedna razgovarao i s profesorom Ivanom Malčićem, jednim od najpoznatijih dječjih kardiologa u Hrvatskoj, umirovljenim predstojnikom Klinike za pedijatriju Kliničkog bolničkog centra Rebro i voditeljem Referentnog centra za pedijatrijsku kardiologiju Republike Hrvatske. Profesor Malčić prisjetio se kako je i udruga Veliko srce malom srcu, koju je osnovao 1994. – iste godine kada i Novick svoj ICHF – sudjelovala u organizaciji i financiranju dolazaka tima doktora Novicka u Hrvatsku. “Doktor Novick bio je vrlo zadovoljan našim znanjima iz pedijatrijske kardiologije. Osobno, u dva navrata bio sam Humboldtov stipendist, pa sam kardiologiju naučio u Njemačkoj. Bio je to preduvjet za uspjeh Novickovih operacija: da dobije uredne dijagnoze”, prisjetio se profesor Malčić koji dodaje kako je projekt, usprkos nizu organizacijskih i kadrovskih teškoća, u organizaciji udruge Veliko srce malom srcu potrajao do 2000., kada je financiranje preuzela država. “Dolazak doktora Novicka bio je preduvjet da se pedijatrijska kardijalna kirurgija u Hrvatskoj razvije do razine koja je dopuštala da se počnemo približavati mogućnostima zapadnoeuropske kardijalne kirurgije, odnosno pedijatrijske kardiologije, u što smo se osvjedočili znanstvenim radovima od kojih su neki i ovih dana objavljeni u relevantnim američkim časopisima. Danas smo u situaciji da nam djeca, koja su ranije zbog kompleksnih srčanih grešaka redovito umirala, prelaze iz dječje u odraslu dob. Imamo već i trudnica koje rađaju”, ponosno je naglasio Malčić. “Jedini prigovor koji sam dobio bio je od moje supruge Ivane, da me nikad nema doma”, duhovito je dodao. “Ali ja sam se opredijelio za medicinu. Osobno, kao umirovljenik, glede toga imam čistu savjest. I ako smijem istaknuti samoga sebe, da nisam sve to tako revno vodio, možda se ne bi ni dogodilo”, kazao je za Nacional doktor Ivan Malčić.

Nezamjenjivu ulogu svog profesora Malčića za Nacional je potvrdio i Darko Anić, u ono vrijeme “mladi specijalist kardijalne kirurgije na Rebru” koji je danas, kako duhovito kaže, “stari specijalist kardijalne kirurgije na Rebru”, odnosno voditelj Odjela za kirurgiju prirođenih srčanih grešaka. “U ono vrijeme”, prisjetio se, “sve je počelo zbog rata. Počeli su se javljati ljudi koji su htjeli pomoći Hrvatskoj. Glavni su bili, ako se dobro sjećam, Steven Rukavina i Hrvatska bratska zajednica, koji su preko svojih veza tražili tko bi želio i mogao pomoći. Doktor Novick je imao International Children Heart Foundation; s njom je već putovao po svijetu, pa je svom rasporedu pridodao i Hrvatsku. Ostao je ovdje deset godina, naučio nas je i postavio temelje”, kaže Anić. Prema njegovoj ocjeni, uloga Williama Novicka u razvoju hrvatske pedijatrijske kardiologije i kardiokirurgije nezamjenjiva je. “Nije došao sam, samo kao kirurg. To je timski rad: osim kirurga, treba vam i dobra anestezija, perfuzija, intenzivna njega… U početku je Novick došao s kompletnim svojim timom jer nije znao što ga u Hrvatskoj čeka. Tad je krenula i edukacija. Svi dijelovi te slagalice postupno su se slagali, napredovali smo i došli do ovoga gdje smo sada. Prije rata u Hrvatskoj nije bilo dječje kardijalne kirurgije, djeca su se slala u Beograd ili u Ljubljanu. Danas, na području bivše države Zagreb je jedini centar koji ozbiljno radi takve zahvate. Zadovoljan sam rezultatima. Ali počelo je s doktorom Novickom. Da nije bilo njega, ne vjerujem da bi bismo bili ovdje gdje smo danas”, kazao je za Nacional profesor Davor Anić, koji bivše Novickove pacijente poziva da dođu na prijem 7. srpnja.

Doktor novick je 2002. odlikovan i Redom Danice hrvatske s likom Katarine Zrinske za ‘osobit doprinos u humanitarnom djelovanju kroz liječenje djece s urođenim srčanim manama u Hrvatskoj’

Profesor Novick za Nacional je precizirao broj operacija na hrvatskim pacijentima od 1993. do 2003. “Operirali smo djecu od četiri dana do 17 godina starosti: troje djece u Orlandu, 21 u Memphisu i 610 operacija u Zagrebu na Rebru, ali neke je pacijente trebalo operirati više puta, pa je ukupni broj operacija 634”, kazao je. Na pitanje o tome koji su bili najveći problemi u kreiranju pedijatrijske kardiologije i kardiokirurgije te osposobljavanju ključnih specijalista i stručnjaka na Rebru, odgovorio je američki izravno: “Najveći problem bio je politički”, dodajući kako je o tome u međunarodnom časopisu Croatian Medical Journal objavljen poseban članak. S Josephom Kerriganom, o svom djelovanju u Hrvatskoj profesor Novick objavio je 1998. i knjigu “Liječenje srca Hrvatske”, a za svoj sveukupni rad taj iznimni liječnik i altruist odlikovan je nizom međunarodnih priznanja, među kojima je i Red Danice hrvatske s likom Katarine Zrinske za “osobit doprinos u humanitarnom djelovanju kroz liječenje djece s urođenim srčanim manama i osposobljavanje hrvatskih liječnika i medicinskog osoblja”, kojim ga je 2002. odlikovao predsjednik Republike Stjepan Mesić. Zanimljivo je, pritom, da u Novickovom timu vrhunskih liječnika Global Cardiac Alliance, uz iskusnu operacijsku medicinsku sestru, Zagrepčanku Martinu Pavanić, rade i liječnici iz Srbije, Makedonije, Bjelorusije te drugih zemalja, tvoreći transnacionalni tim vrhunskih liječnika koji, doslovno, diljem planete spašavaju najmlađe živote, prkoseći svim zamislivim podjelama među ljudima.

Novickov povratak u Hrvatsku 7. srpnja ove godine, pa makar i na samo nekoliko svečarskih dana, hvalevrijedna je prigoda da se obilježi grandiozan pothvat spašavanja dječjih života kojim su hrvatski i američki liječnici predvođeni Williamom Novickom, u vrijeme najstrašnije destrukcije devedesetih na području bivše Jugoslavije, pokazali kako čovjekoljublje, empatija i altruizam prkose čak i najvećoj mržnji. I to je jedan od razloga zbog kojih se organizatori nadaju da će se susretu 7. srpnja u hotelu Antunović u Zagrebu odazvati što više bivših dječjih pacijenata doktora Novicka, danas odraslih ljudi, s liječnicima i zdravstvenim osobljem koji su pomogli da njihovi životi budu spašeni.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.