Intervju s Marijom Voroncovom, najstarijom kćeri ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji se pojavio na YouTubeu dva dana prije Nove godine, na prvi je trenutak prošao nezapaženo.
Video 42-minutnog intervjua objavljen je 28. prosinca na YouTube-kanalu „Promomed Russia”, a kao izvor navodi se projekt grada Moskve, „Medtech.moscow”, centar za inovativne tehnologije u zdravstvu koji pomaže znanstvenicima u sferi zdravstvene zaštite.
Nakon što su mediji skrenuli pažnju na snimku, intervju je pregledan stotine tisuća puta.
Voroncova je govorila uglavnom o znanosti, medicini i svojim istraživanjima u oblasti genetike, posebno proučavanju ljudskog genoma. Govoreći o liječenju pacijenata u Rusiji, ona je naglasila da je „za nas ljudski život i dalje najveća vrijednost”. Izazvalo je to brojne reakcije na društvenim mrežama i komentare poput: „Uznemirujuće izjave s obzirom na zločine i broj žrtava u ukrajinskom ratu”. Njemački novinari ocjenjuju da je cinično to što rat uopće nije tema u intervjuu s Putinovom kćerkom.
Intervju je izazvao oštre reakcije među ruskim blogerima i na društvenim mrežama. Na primjer, mnogi korisnici X-a optužili su Voroncovu za licemerje. Jedan od prvih koji je skrenuo pažnju na intervju bio je ruski novinar Andrej Saharov. „Ona je živčana, ponekad govori u klišeima. Stručnjaci će vam reći koliko košta prsten na njenoj ruci”, napisao je on na svom Telegram-kanalu i postavio link do intervjua.
Kremlj sve detalje o članovima obitelji Vladimira Putina drži u tajnosti. Sam Putin nikada nije službeno potvrdio da je Marija Voroncova njegova kćer, a uvijek je izbjegavao pitanja novinara o njoj.
Voroncova je 2019. u Moskvi osnovala tvrtku „Nomeko”, koja realizira projekte zdravstvene zaštite vrijedne milijarde. Na stranici tvrtke, Voroncova je navedena kao članica upravnog odbora.
Voroncova je u intervjuu također govorila o svom životu. Rekla je da je od djetinjstva sanjala postati liječnicom, ali je po završetku škole željela studirati ekonomiju, no na kraju se opredijelila za medicinu. Navela je i svoje omiljene pisce, uključujući Puškina, Dostojevskog i Huxleya.
Komentari