STEŽE SRCE Karlovačka udruga za djecu s posebnim potrebama u problemima zbog bešćutne birokracije

Autor:

Karlovac, 18.12.2024 - Iz Udruge za inkluziju i promicanje kvalitete življenja djece i mladih s teškoæama "Frendofon" iz Karlovca upozorili su u srijedu da im zbog izostanka institucionalne podrške prijeti obustava programa poludnevnog boravka za djecu s teškoæama, jedinog u Karlovaèkoj županiji. foto HINA/ Mladen VOLARIÆ/ ik

HINA/Mladen VOLARIĆ

Iz Udruge za inkluziju i promicanje kvalitete življenja djece i mladih s teškoćama Frendofon iz Karlovca upozorili su u srijedu da im zbog izostanka institucionalne podrške prijeti obustava programa poludnevnog boravka za djecu s teškoćama, jedinog u Karlovačkoj županiji.

Kako su istaknuli, s Novom godinom više neće imati novčanih sredstava za to pa su, dok ne osiguraju redovitu podršku Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Županije karlovačke i Grada Karlovca, pozvali građane da im pomognu donacijama.

Naveli su i da bez redovite podrške ne mogu isplaćivati plaće za psihologa i dva asistenta koji sada rade s 26 polaznika te dodali da je riječ o ukupnom mjesečnom trošku od 5.700 eura.

Tajnica Frendofona Jasmina Kundić navela je da se taj program prvotno financirao Središnji državni ured za demografiju i mlade, potom po projektu iz Europskog socijalnog fonda, no drugi projekt nije prošao na novom natječaju iz, kako je rekla, čudnih razloga, primjerice zbog toga jer se nije izrazilo brojkom koliko se planira objava na društvenim mrežama.

SUZANA REŠETAR: ‘Roditelji se zbog odmazde boje javno govoriti o sediranju i vezivanju njihove djece’

U međuvremenu su, kaže, dobili i licencu za pružanje usluge poludnevnog boravka, što čine od kolovoza 2023. u nekadašnjoj školskoj zgradi u karlovačkom prigradskom naselju Gornje Stative.

Po toj licenci, pojasnila je, mogu od Ministarstva dobiti institucionalnu podršku, no da ove godine uopće nije raspisalo natječaj za to.

“Ministarstvo treba raspisati natječaj”, dodala je Kundić.

Od Grada Karlovca i Županije karlovačke udruga dobiva ukupno 12.000 eura godišnje, što je nedovoljno.

“Apeliramo da se osigura kontinuitet ove socijalne usluge”, poručila je.

Predsjednica Frendofona Nikolina Kapitanić navela je da se za poludnevnog boravka djeci omogućuje i sudjelovanje u velikom broju slobodnih aktivnosti, primjerice likovnim radionicama i vrtlarstvu, a radi se i na međusobnoj socijalizaciji djece s poteškoćama i djece s urednim razvojem.

Majke djece koja pohađaju poludnevni boravak Danijela Lorković i Sanja Graša naglasile su da im to olakšava rad i svakodnevni život, a djeca im pritom stječu vještine i druže se.

“Frendofon nam sve znači”, poručila je Graša.

RODITELJI I STRUKA U ŠOKU Smanjuje se broj asistenata za djecu s teškoćama u razvoju

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.