Stručnjak za energetiku Davor Štern u subotu je za N1 komentirao krizu upravljanja u INA-i te opciji eventualnog otkupa, a osvrnuo se i na energetsku krizu koju je uzrokovao rat u Ukrajini.
Štern smatra da će teško itko biti na vidiku kao novi partner u INA-i jer su odnosi u kompaniji i oko kompanije toliko složeni da ne bi niti jedan drugi strani investitor pod tim uvjetima ušao. “Osim ako se ne odgovori s MOL-om i otkupi njihove dionice. Međutim, RH ima pravo prvokupa tako da bi teško do toga došlo ako ne bi bio neki partner, recimo OMV, koji bi prihvatio ulogu MOL-a u cijeloj toj konstelaciji”, rekao je.
Dodao je da u cijelom procesu preuzimanja nije oštećena INA, nego naša država. “Skoro 20 godina smo pod konstantnim pritiskom jednog partnera koji nije bio korektan u odnosu. Radili su ono što je dozvoljeno u jednoj tržišnoj ekonomiji. Napravili su neprijateljsko preuzimanje, upravljaju kompanijom bez da imaju za to sve potrebne elemente. Istovremeno, dobivaju i arbitraže. Slažem se da bi se trebalo riješiti pitanje Hernadija jer mi od toga nemamo ništa, a to opterećuje odnose među državom i kompanijom. Daje se abolicija i za puno teže prijestupe, a ovdje još nije ništa ni presuđeno”, naglasio je Štern.
Istaknuo je da postoji više opcija za rješenje partnerstva države i MOL-a. “Najjednostavniji oblik je da se to sve smiri i dovede u red te dogovori oko načina upravljanja. Međutim, tu ćemo mi biti ponovno oštećeni jer je upravljanje već u rukama MOL-a i to se vrši već dugi niz godina. Ponovno uspostaviti upravljanje s hrvatske strane je jednostavno nemoguće bez da se riješe vlasnički odnosi”, kazao je Štern za N1.
Kao drugu opciju navodi ‘jednostavnu rastavu braka’. “Kao i u svakom lošem braku, podijeli se imovina. Za to je potrebna dobra analiza”, rekao je Štern i dodao da je nered u kompaniji, da se ne upravlja njome kako treba i te da nije pod hrvatskom Uprave i Nadzornim odborom s hrvatske strane.
“Svatko mora nekad priznati poraz. Mi smo tu pali na ispitu. Pobijeđeni smo u neprijateljskom preuzimanju koje nije bilo potpuno u skladu sa zakonom, ali nije moje da to raščišćavam”, poručio je i dodao da bi trebalo razmisliti o drugim opcijama. “Kako MOL ne pristaje cijenu po kojem bi INA otkupila svoje dionice natrag, traže puno više, može im se ponuditi da po toj istoj cijeni dobijemo adekvatan iznos MOL-ovih dionica. Zamjena dionica, to se dnevno događa u poslovnom svijetu”, rekao je.
Pojašnjavajući model zamjene dionica, rekao je da bi 44 posto dionica INA-e prešlo u mađarske ruke, a mi bi za to dobili adekvatan iznos u vrijednosti dionica MOL-a. “Prema tome, mi smo i dalje suvlasnici u INA-i, ali preko MOL-a, i dobivamo puno veće dividende i efekt nego danas”, zaključio je.
Komentari