Vodeće oporbene političarke smatraju da jedan od Plenkovićevih predizbornih aduta – mjera kojom će za svako dijete žene dobiti po jednu godinu staža – nije ni demografska ni socijalna mjera, već primjer pozitivne diskriminacije i ustavni problem
Za svako rođeno dijete, majka že dobivati po jednu godinu mirovinskog straža, a za odlazak u mirovinu, dobna granica će se smanjiti za jednu godinu za svako dijete“, posebno je naglasio Andrej Plenković na nedavnom Općem saboru HDZ-a. Na taj način Plenković je najavio da se HDZ sprema učiniti zaokret i uspostaviti politiku novog kursa u demografskoj politici. Radi li se o istinskom zaokretu ili obećanjima za potrebe predizborne kampanje, pitali smo istaknute oporbene političarke. Za „Nacional“ Plenkovićeve mjere su komentirale dosadašnje saborske zastupnice Mirela Ahmetović (SDP), Marija Selak Raspudić ( Most), Ivana Kekin ( Možemo), Dalija Orešković ( Stranka s imenom i prezimenom), dok su vrlo poticajna bila i razmišljanja bivše premijerke Jadranke Kosor. Plenkovićeva obećanja u međuvremenu su našla mjesto i u HDZ-ovom izbornom programu i na svakom Plenkovićevom i HDZ-ovom predizbornom plakatu. Kako su naše sugovornice ocijenile HDZ-ova obećanja koja naglašavaju potrebu pogodovanja ženama majkama i ženama koje mogu postati hrvatske majke, potom pogodovanja boljitka hrvatske obitelji i poboljšavanja do sada sterilne demografske politike.
„Mislim da ovu Plenkovićevu izjavu prvenstveno treba promatrati u svijetlu HDZ-ovih neispunjenih predizbornih obećanja. Primjerice, poput one o uvođenju statusa roditelja – odgojitelja na razini cijele države“, istakla je Ivana Kekin. „To je jalov pokušaj mobiliziranja mladih žena da glasuju za HDZ – stranku koja nije u stanju pronaći ni dovoljno žena da ispune obveznu kvotu na kandidacijskim listama“, istakla je Ivana Kekin. „Ovo je, kako bi se popularno reklo, mjera roditelj-odgojitelj na steroidima“, smatra Mirela Ahmetović. „Ovdje nije riječ ni o kakvoj demografskoj, niti socijalnoj mjeri, još manje mjeri kojom se stvarno poboljšava pozicija žena u Hrvatskoj. Riječ je o klasičnoj desničarskoj politici svođenja žena na, prioritetno, ulogu majke. HDZ ne zna i ne želi ulagati u javne vrtiće, domove umirovljenika, javno zdravstvo. HDZ ne želi osigurati veće plaće i mirovine, nema nikakvu socijalnu, ni demografsku politiku. HDZ misli da će žene nasjesti na ova bizarna obećanja i rađati im radnu snagu kako bi se oni nastavili bogatiti. Naravno, da nećemo!“ izravna je i odlučna Mirela Ahmetović.
Marija Selak Raspudić iz Mosta, Ivana Kekin iz Možemo!, Dalija Orešković i Mirela Ahmetović iz SDP-a kritizirale su Plenkovićevu demografsku politiku te tvrde da je HDZ u cijelom svom mandatu imao priliku, ali nije proveo mjere za poboljšavanje radnog i društvenog statusa majki i trudnica
„To što HDZ pokušava sa obećanjima majkama da će za svako rođeno dijete dobivati po jednu godinu mirovinskog staža, čista je predizborna floskula“, istakla je Marija Selak Raspudić. „HDZ je imao priliku kroz cijeli svoj mandat, provesti niz kvalitetnih demografskih i socijalnih mjera u poboljšavanju radnog i društvenog statusa majki i trudnica u Hrvatskoj, ali nije realizira niti jednu. Što više, niti jednu od tih vitalnih mjera, HDZ nije ni pokušao realizirati, poput delimitiranja porodiljnih naknada za drugih šest mjeseci porodiljskog dopusta koji uvijek čini ozbiljan financijski i statusni problem zaposlenim majkama“, izravna je Marija Selak Raspudić. „Nisu napravili ništa na delimitiranju drugih šest mjeseci porodiljskog dopusta, a sada se razmeću obećanjima za koja misle da će rado čuti svako žensko uho. Jeftino…“, poručuje Selak Raspudić.
„Kakva korist od jedne godine mirovinskog staža za svako rođeno dijete, ako će mirovine i nadalje biti male, a to dijete će prvom prilikom otići iz zemlje“, uvjerena je Dalija Orešković. „ Vjerujem da su građani naučili povijesnu lekciju. I da na ove predizborne trikove više ne nasjedaju. Od prošlog popisa stanovništva, danas nas je za milijun manje. Ili ćemo promijeniti vlast, a time i smjer kojim se Hrvatska kreće ili nas uskoro neće biti“, naglasila je Dalija Orešković.
O ovoj HDZ-ovoj mjeri i Plenkovićevom obećanju, na twitteru je upozorila bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor. „ Znači, žene koje rađaju, ići će ranije u mirovinu. Za svako dijete, godina dana rad manje. One s jednim djetetom, samo godina dana. One koje ne rađaju, ništa, manje su vrijedne“, upozorila je Jadranka Kosor da se te Plenkovićeve mjere odnose samo na žene koje rađaju, što je odmah otvorilo pitanje neravnopravnosti i diskriminacije jednog dijela ženske populacije. Što je s pravima i statusom žena koje nisu postale majke, upozorava Kosor, žena koje to iz raznih razloga nisu mogle biti ili su ne majčinstvo odabrale kao svoj izbor? „Naravno da je riječ o diskriminativnoj mjeri i direktnom udaru na pravo svake žene da samostalno odlučuje o tome hoće li i kad zatrudnjeti“, naglasila je Mirela Ahmetović. Međutim, problem je i veći od toga! HDZ zapravo na žene svaljuje odgovornost za tzv. negativne demografske trendove. HDZ ovim potezom zapravo kaže: „Hrvatice, krive ste što ne rađate“! „, Niste učinile dovoljno za Hrvatsku! Hrvatice, nema nam tko raditi, jer vi ne želite rađati!“ To su poruke koje nam upućuje Plenković najavom ovih mjera. Pri tome, on misli da žene ne vide i ne znaju da ništa nije učinio na dostupnosti jaslica i vrtića, u kojima mjesta ima za manje od polovice djece, da nije sagradio domove za starije osobe, da je zdravstvo izručio privatnicima, da nemamo ni pedijatricu, ni logopedicu, ni ortodonske usluge, ni ginekologinju…Kvalitetne, zdrave i lokalne namirnice su skupe i ljudi ih ne mogu priuštiti. Plaće su niske, razlike u mirovinama žena i muškarac“, smatra Mirela Ahmetović. „Takve mjere doista zvuče diskriminativno, zato što se ne može ostvariti cijeli program različitih mjera zbog kojih žene i njihova djeca pate“, ustvrdila je Marija Selak Raspudić. „HDZ ništa nije učinio kako bi od otkaza zaštitio trudnice, mlade žene koje žele postati majke. HDZ nije htio uvesti mjeru jedinstvenog dječjeg doplatka, jer je postojeći diskriminativan prema obiteljima sa nižim primanjima. Ne treba biti diskriminativan, žene će same ostvariti svoj dovoljni radni staž, ali stvorimo im uvjete za normalan rad i odgoj djece. Cinično je za djecu davati i dodavati ženama po jednu godinu radnog staža, a ne osigurati i ostvariti uobičajena radna prava, poput punih rodiljnih naknada za drugih šest mjeseci, zaštite od otkaza i samovolje poslodavaca prema ženama koje žele postati majke te osiguranja jedinstvenog dječjeg doplatka. Žene su ovih HDZ-ovim mjerama diskriminirane, jer se imanje i rađanje djece doživljava kao – posao. HDZ ženama šalje takvu poruku“, istakla je Marija Selak Raspudić.
‘To je jalov pokušaj mobiliziranja mladih žena da glasuju za HDZ – stranku koja nije u stanju pronaći ni dovoljno žena da ispune obveznu kvotu na kandidacijskim listama’, rekla je Ivana Kekin iz Možemo!
„Generalno govoreći, kad bi se uvela ova HDZ-ova mjera, bio bi to primjer pozitivne diskriminacije“, upozorila je Ivana Kekin. „“Pozitivna diskriminacija je Zakon o suzbijanju diskriminacije dozvoljena. Takva mjera bi donekle kompenzirala činjenicu da žene u Hrvatskoj još uvijek, tijekom svog radnog vijeka, odrade točno duplo više naplaćenog posla, nego li muškarci – deset naprema pet godina. Pri tome briga za djecu čini veliki udio tog neplaćenog rada. Istraživanja također potvrđuju da žene na dnevnoj razini provode između dva i šest sati brinući se o djeci, a muškarci, točno duplo manje – između jedan i tri sata“, upozorila je Ivana Kekin.
I Jadranka Kosor, umjesto bilo kakvih diskriminativnih odredbi, kakvima drži ovaj HDZ-ov prijedlog, predlaže nešto što bi, i po njezinom mišljenju bilo puno pravednije i učinkovitije. Kosor je podsjetila da je ključna stvar koju je napravila Vlada RH u njezinom mandatu bila upravo delimitiranje rodiljnih naknada za prvih šest mjeseci. Vlada Jadranke Kosor tako je ostavila mogućnost nekoj drugoj Vladi, u boljim vremenima, da se delimitira i drugih šest mjeseci porodiljnih naknada. To nije napravila niti jedna Vlada do sada, to nije uradila ni Plenkovićeva Vlada. Toga se Plenkovićeva Vlada, a ni HDZ-ova predizborna politika, po mišljenju Jadranke Kosor, ni sada se nije sjetila poteza upravo protiv diskriminacije zaposlenih žena. Jasno je, prije delimitiranja rodiljnih naknada u prvih šest mjeseci, mnoge zaposlene žene odlaskom na porodiljni od tako niskih primanja nisu mogle živjeti, niti podizati dijete, pogotovo ukoliko su kreditno zadužene. Samo delimitiranje drugih šest mjeseci rodiljnih nakanada, moglo bi pomoći stimuliranju žena da rode još jedno dijete, drži Jadranke Kosor. To bi pomoglo da ne dolazi do ovakvih upitnih demografskih mjera koje bi mogle značiti diskriminiranje žena koje nisu majke, a favoriziranje žena koje su majke. U svojem twitteru Jadranka Kosor upozorava da se o ovakvoj HDZ mjeri može „razmišljati pa i u kontekstu nasilja nad ženama“. Tu se Jadranka Kosor i Marija Selak Raspudić, očigledno slažu. Očekivana pozicija stalne trudnoće i rađanja i „imanje djece kao posao“, mogu implicirati da se ovakve Plenkovićeve poruke mogu čitati i kao oblik pritiska i nasilja nad ženama i Hrvaticama, jer „Hrvaticama, koje su krive što ne rađaju, i što nisu učinile dovoljno za Hrvatsku“, ako je Plenkovićevu mjeru protumačila Mirala Ahmetović.
To praktički znači da će „hrvatska državna politika pod HDZ-ovom vlasti žene koje nisu majke i rodilje smatrati manje vrijednima, otežavati im život, produžavati im godine potrebne za radni staž koji omogućuje umirovljenje, a time im pogoršavati i kvalitetu života“, smatra Mirela Ahmetović. „Sasvim je jasno da treba stvoriti okruženje u kojem žena neće biti kažnjena zato što je imala djecu“, istaknula je Marija Selak Raspudić. „No poticaj prema olakšavanju pozicije bilo koga, u ovom slučaju majki rodilja, nikako ne treba shvatiti kao uskraćivanje prava onih drugih žena, pa ni muškaraca. Zato radije ne bih govorila da se najavama tih mjera diskriminiraju žene koje nisu majke, ili muškarci koje žele ili jesu očevi, nego se stimuliraju majke koje žele roditi djecu“, ističe Marija Selak Raspudić i taj svoj stav podržava sljedećim argumentima: „ Ljudi koji žele imati djecu i koji misle da su im ove mjere stimulativne, omogućit će da ovo društvo preživi. Ta novorođena djeca jednom će solidarno doprinositi održavanju mirovinskog i zdravstvenog sustava ove države“.
Mirela Ahmetović o tome ima drugačiji slijed razmišljanja kad su u pitanju prave i učinkovite demografske mjere moguće stagnacije depopulacije u Hrvatskoj. „Prvo treba unaprijediti radna prava i status radnica, njihovu pregovaračku poziciju i poticati sindikalno organiziranje. Veće plaće, znače i veće mirovine, i veću kvalitetu života, bez obzira na rod, dob, obrazovanje, materinstvo. Normalno, to HDZ-u nije u interesu. Da im je u interesu poboljšati kvalitetu života u Hrvatskoj i rasteretiti žene, onda bi predložili kraći radni tjedan, nove javne usluge skrbi za djecu i starije, onda bi ulagali u proizvodnju hrane, javni prijevoz, energetsku neovisnost“.
‘HDZ nije ni pokušao delimitirati porodiljne naknade za drugih šest mjeseci porodiljskog dopusta koji čini ozbiljan financijski i statusni problem zaposlenim majkama’, kaže Marija Selak Raspudić
Slično misli i Dalija Orešković. „HDZ-ovo upravljanje državom dovelo je do demografskog sloma. Ne mogu oni koji su problem stvorili, biti rješenje. Za uništavanje jedne države i nacije, nisu potrebni ratovi. Dovoljno je rastjerati onaj najproduktivniji i najobrazovaniji dio stanovništva. HDZ to provodi desetljećima. Za demografsku obnovu potrebno je izgraditi institucije u koje će građani imati povjerenja. Ostane li korupcija na vlasti, nikakva nas demografska politika neće spasiti“, smatra Dalija Orešković.
Zaključno, za Mirelu Ahmetović nema dvojbe da je „HDZ-ova demografska mjera neustavna. Nešto slično su prije nekoliko godina pokušali provesti u jednoj nama susjednoj državi, pa nije uspjelo. Upravo zato, jer se radi o očitoj diskriminaciji. Za nas ovdje nije riječ samo o diskriminaciji, već HDZ-ovo poruci ženama – „rađanje je vaša prioritetna uloga u društvu“. Za njih žene gotovo samo tome i služe“, naglasila je Mirela Ahmetović.
Komentari