STATUS MANJINA Smerdel: Nečuvena konstrukcija Mosta!

Autor:

08.12.2015., Zagreb - Profesor na Pravnom fakultetu i strucnjak za ustavno pravo prof. dr. sc. Branko Smerdel. rPhoto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Branko Smerdel, jedan od stručnjaka koji je bio u skupini koja je pisala Ustav, reagirao je na Mostov prijedlog o raspisivanju ustavotvornog referenduma o nacionalnim manjinama, nazvavši ga nečuvenom ustavnom dekonstrukcijom.

Most je, podsjetimo, u četvrtak predložio referendumom o tome da zastupnici manjina više ne mogu glasati o imenovanju vlade i donošenju proračuna, ali bi zauzvrat dobili pravo veta na zakone koji se tiču pripadnika manjina.

Nečuvena dekonstrukcija iz Mosta! Upozoravam: jednom zajamčena ustavna jamstva manjina ne mogu se na ovaj način oduzeti, niti se može isključiti Ustavni sud, niti propisivati posebne većine koje Ustav ne predviđa”, napisao je na Facebooku.

“U tom prijedlogu, zastupnici nacionalnih manjina ne bi imali pravo odlučivanja o formiranju vlada i o donošenju proračuna. Zauzvrat bi zastupnici manjina, kao grupacija, imali pravo veta na sve zakone koji se odnose na prava nacionalnih manjina. Dakle, većina zastupnika manjina imala bi pravo na suspenzivni veto na tu vrstu zakona za koje se posebno zainteresirani. Veto zastupnika manjina Hrvatski bi sabor mogao preglasati isključivo tročetvrtinskom većinom svih zastupnika” rekao je na konferenciji za medije Mostov kandidat na zadnjim izborima Robert Podolnjak.

Riječ je o prijedlogu starom deset godina koji je proizašao iz radne skupine bivšeg predsjednika Ive Josipovića, u čijem su radu sudjelovali profesori ustavnog prava sa svih pravnih fakulteta u Hrvatskoj, uključujući i Podolnjaka.

O reguliranju statusa zastupnika nacionalnih manjina na način na koji je to predloženo, odlučivali bi građani na ustavotvornom referendumu kojeg bi raspisao Hrvatski sabor.

“Svjesni smo da je proces formiranja vlade nakon izbora iznimno politiziran, naročito zbog potencijalnog sudjelovanja zastupnika nacionalnih manjina u formiranju vlade i parlamentarne većine. Drugo, činjenica da zastupnici nacionalnih manjina čine taj presudni jezičac na vagi koji odlučuje tko će činiti većinu, nije dobra ni za njih same”, kazao je Podolnjak.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.