STATISTIKA Ronaldo na vječnoj listi odmaknuo Platiniju, Casteels ponovio što je Rustu Recber učinio Hrvatskoj 2008.

cristiano ronaldo

Portugal je u drugom kolu Skupine F u subotu s 3-0 pobijedio Tursku a Cristiano Ronaldo je dodao još malo rekorda u svojoj sve debljoj knjizi karijernih postignuća. Za sjajnog Portugalca koji je dodao Brunu Fernandesu za 3-0 bila je to osma asistencija na Europskim prvenstvima, toliko nema nitko u povijesti, a uz 14 postignutih EURO golova, koliko također nema nitko u povijesti, sada je na ukupno 22 sudjelovanja u golovima, odnosno u zbroju pogodaka i asistencija. Koliko je to velik učinak jasno govori sljedeći podatak – sljedeći na listi je igrač koji je i drugi po broju pogodaka, Michel Platini ima 11 sudjelovanja u golovima, devet puta tresao je mreže (i to na istom Euru!) i još dva puta asistirao.

Međutim, ne umanjujući Ronaldove napadačke kvalitete, treba reći da je „modernim“ nogometašima nešto lakše do rekorda na Euru. Jasno je zašto, na primjer Michel Platini je spomenutih devet golova zabio na Euru 1984. na kojem je igralo osam reprezentacija, dakle svaka je selekcija igrala maksimalno pet utakmica, sada se pet utakmica odigra do četvrtine finala.

Usput, kad već govorimo o golovima i asistencijama, vrijedi istaknuti još jedan podatak sa subotnjih utakmica: U 2-0 pobjedi Belgije nad Rumunjskom drugi je gol djelo Kevine De Bruynea kojemu je loptu dodao vratar Koen Casteels – zadnji put se vratar u dodavače za gol upisao sad već davne 2008. kad je Turčin Rustu Recber, sigurno to već znate, u 121. minuti utakmice četvrtine finala asistirao Semihu Senturku za 1-1, nakon čega je, i to znate, Turska prošla boljim izvođenjem jedanaesteraca.