‘STATISTIKA JE VRALJIVA’ Zašto su jaja u Hrvatskoj među najskupljima u EU?

Autor:

Pixabay

Ono što bi cijenu ponovno moglo povećati je skuplja hrana za nesilice, jer iza ratara je sušna godina.

Veseli kada možemo objaviti da nešto pojeftinjuje – recimo, cijena jaja je, prema podacima Ministarstva poljoprivrede, čak 8 posto niža nego lani. No osmijeh na licu će brzo nestati kad vam kažemo i da ih plaćate gotovo najskuplje u Europi. A uvoz raste, objavio je RTL.

Uzgajivači kažu, cijene su iste, a iz Ministarstva poljoprivrede tvrde, cijene u trgovinama su niže.

Od početka 2024. godine u Republici Hrvatskoj bilježi se trend smanjena cijena jaja A klase (L i M), te je u kolovozu ove godine cijena jaja niža oko 9,2 posto u odnosu na cijenu u siječnju. Prosječna cijena jaja (razred L&M) u kolovozu 2024. godine bila je 15,6 posto manja u odnosu na isto razdoblje lani.

Pad cijene ne primjećuju ni građani

Građani kažu kako su jaja skuplja nego što su bila u kunama. A to govore i podaci Europske unije. Prema njima smo treća zemlja po skupim jajima. Više ih plaćaju samo na Malti i u Austriji. Zbog toga raste i uvoz.

Najviše jaja u prva tri mjeseca ove godine uvezli smo iz Poljske, gotovo 500 tisuća kilograma, potom slijedi Njemačka s oko 400 tisuća kilograma, a iz Albanije je stiglo nešto manje od 200 tisuća kilograma jaja.

No, ni uvoz cijenu domaćih proizvođača nije srušio. Jaja su skupa unatoč sve nižim cijenama žitarica. Proizvođači to pravdaju rastom cijena kontrole. Ono što bi cijenu ponovno moglo povećati je skuplja hrana za nesilice, jer je iza ratara sušna godina koja bi mogla isušiti i novčanike kupaca.

Hrvatska je u rujnu imala najskuplja jaja u EU

‘Povećala se potrošnja’

Predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mladen Jakopović pojasnio je kakva je situacija na tržištu.

Zašto plaćamo tako skupa jaja?

“Ne bi se složio da je to tako. Dovoljno da pogledamo cijene koje se u okruženju. Slovenija i Austrija imaju puno više cijene na tržištu. Statistika je varljiva i radi se o prikupljanju podataka koje se razlikuje u Hrvatskoj od ostatka EU. To trebamo uskladiti“, kaže.

Uvozimo 30 posto jaja, zašto to ne utječe na cijenu?

“Koliko uvozimo toliko izvozimo pa onda ni ne utječu na cijenu. U proizvodnji jaja i pilećeg mesa smo samodostatni i zbog toga to ne utječe u toj mjeri na cijenu. Povećala se potrošnja“, objašnjava Jakopović

Hoće li cijena jaja pasti ili porasti u budućnosti?

“Cijena jaja je stabilna na cijelom europskom tržištu i nisu predviđanja da bi to moglo varirati. Potrošači eventualno povećanje ni ne osjete“, izvalio je Jakopović za RTL.

Proizvodnja jaja u Hrvatskoj drastično opada, a cijene “lete” u nebo

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.