Stanje Unije: Ursula von der Leyen: “Ovo je rat protiv naših vrijednosti i naše budućnosti”

Autor:

EP Plenary session - SOTEU 2022 - State of the Union speech

Alain ROLLAND/EP

Rat koji je Rusija pokrenula nije samo rat protiv Ukrajine, nego i rat protiv europske energije, gospodarstva, vrijednosti i budućnosti, rekla je u srijedu u Strasbourgu predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.

“Ovo nije samo rat koji je Rusija pokrenula protiv Ukrajine. Ovo je rat protiv naše energije, rat protiv naše ekonomije, rat protiv naših vrijednosti i rat protiv naše budućnosti. Ovdje se radi o autokraciji protiv demokracije”, rekla je u svom govoru o stanju Unije Ursula von der Leyen, odjevena u kombinaciji žute i plave boje, boja ukrajinske zastave.

I ostale su članice Komisije nazočne na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta odjevene u žuto i plavo. Posebna gošća na ovogodišnjem govoru o stanju unije je supruga ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, Olena Zelenska.

“Stojim ovdje s uvjerenjem da će uz hrabrost i solidarnost (ruski predsjednik Vladimir) Putin doživjeti neuspjeh i da će Europa pobijediti”, istaknula je von der Leyen.

Alain ROLLAND/EP

“Danas vam zahvaljujemo, vama i svim Ukrajincima. Slava Ukrajini, naciji europskih heroja!”, rekla je, dodavši da Europa od prvog dana stoji uz Ukrajinu i da se to neće promijeniti. Podsjetila je na sankcije koje su uvedene. “Ruski financijski sektor nalazi se na aparatima. Vrijeme je za odlučno djelovanje, a ne za popuštanje i tu trebamo biti doista jasni. Isto vrijedi i za našu financijsku potporu Ukrajini”, poručila je Ursula von der Leyen.

“Želim u potpunosti mobilizirati naše zajedničko tržište. U Ukrajini ima puno dobrih, pametnih kompanija. Želimo proširiti ovu korisnu suradnju. Ukrajinu ćemo uključiti u naše slobodno robno područje. Pravo je vrijeme za to”, rekla je i dodala da će danas otputovati u Kijev kako bi s predsjednikom Zelenskim razgovarala o jedinstvenom tržištu.

Govoreći o ratu, predsjednica EK-a rekla je da su trebali slušati one koji su govorili o Vladimiru Putinu, spomenuvši ubijenu novinarku Anu Politovskaju i brojne druge, koji su tragično skončali zbog protivljenja ruskom predsjedniku. “Jedna od pouka iz ovoga rata jest da smo trebali slušati one koji znaju Putina. Anu Politkovskaju (ubijenu rusku novinarku) i ruske novinare koji su razotkrivali kriminal i to platili životom. Naše prijatelje u Ukrajini, Moldaviji, Gruziji i oporbu u Bjelorusiji. Trebali smo slušati glasove unutar naše Unije, u Poljskoj, baltičkim zemljama i diljem srednje i istočne Europe”, rekla je.

“Oni su nam godinama govorili da se Putin neće zaustaviti”, istaknula je. Dodala je da su te zemlje ne samo upozoravale nego su i djelovale kako bi okončale svoju ovisnost o Rusiji; investirale su u obnovljive energije, LNG terminale i interkonektore.

“Rusija i dalje aktivno manipulira našim tržištem energije. Oni su se radije odlučili rasipati plin, nego slati ga nama po ugovorima”, rekla je šefica Komisije i dodala da je prošle godine oko 40 posto plina uvezeno iz Rusije, a ove godine taj se broj smanjio na 9 posto.

Alain ROLLAND/EP

Poručila je da određuju mjeren za države članice koje trebaju smanjiti ukupnu potrošnju električne energije. “Milijuni Europljana trebaju pomoć. Zato predlažemo ograničenje prihoda kompanija koje proizvode električnu energiju. Te kompanije sada zarađuju profit kakav nikad nisu mogle sanjati. Profit je dobar, ali u ovom je vremenu pogrešno imati izvanredno visoke profite u vrijeme rata i preko leđa naših potrošača”, istaknula je.

“Zbog toga naš prijedlog uključuje proizvođače električne energije iz fosilnih goriva, radi se o 140 milijardi eura, kako bismo ublažili ovaj udarac za države članice. Radi se na hitnim i privremenim mjerama na kojima sada radimo. To uključuje i određivanje najviše cijene plina. Moramo osigurati opskrbu, kao i globalnu konkretnost i sigurnost globalnog lanca”, dodala je.

Istaknula je da su s norveškim premijerom dogovorili da se oformi tim u kojem će se razgovarati na koji se način može smanjiti cijena plina, “Trenutačno tržište električne energije nije ono što nam odgovara i što je pravedno prema našim potrošačima. Potrošači bi trebali imati koristi od jeftinih obnovljivih izvora energije. Zato ćemo odvojiti cijene energije i napraviti sveobuhvatnu analizu tržišta energije”, rekla je von der Leyen.

Govorila je i o fosilnim gorivima: “Samo nekoliko vizionara shvatilo je da su pravi problem fosilna goriva, a ne njihova cijena. Među njima su bili naši danski prijatelji. U prijašnjoj krizi Danska je uložila značajna sredstva u vjetroenergiju i postali su globalni lider i to je put koji trebamo odabrati. Ne brza rješenja, nego promjena paradigme, skok u budućnost”.

Najavila je da će osnovati novu europsku banku vodika. “Ona će nam pomoći da zajamčimo otkup vodika i to tako da koristimo resurse iz fonda inovacija. Moći će investirati tri milijarde eura da bi se izgradilo tržište vodika. To će biti naš zeleni europski dogovor. I svi smo vidjeli u kojoj je mjeri zeleni plan važan”, naglasila je predsjednica Komisije, prenosi Euronews.

Dodala je da će nam ovo ljeto svim ostati u sjećanju. “Vidjeli smo suše, velike vrućine i situacija je puno ozbiljnija nego što se čini. Dosad su alpski ledenjaci služili kao rezerve za hitne slučajeve, ali budući da se tope brže nego ikad, buduće suše bit će još gore”, istaknula je i dodala da od prirode trebamo napraviti svoga saveznika. Istaknula je da će se udvostručiti kapacitet u borbi protiv požara, da će se nabaviti 10 zrakoplova i dodatni helikopteri.

“Posljednje godine su nam pokazale koliko EU može postići kad djeluje zajedno. Naša ekonomska proizvodnja premašila je u rekordnom roku rezultate otprije krize”, poručila je

Alain ROLLAND/EP

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.