Ljeto ima brojne prednosti u usporedbi sa zimom – nosimo manje odjeće, osjećamo se slobodnije, uživamo u suncu i moru, dani su duži… No, sve navedeno itekako može utjecati na kvalitetu sna zbog čega mnogi ljeti pate od nesanice.
Ne mislimo pritom da nećete moći zaspati zato što brinete hoće li vam vuneni džemper izgristi moljac dok ste na godišnjem odmoru, već zato što vam je vruće toliko da biste kožu sa sebe svukli, a ne samo slojeve odjeće.
Problem je djelomično i evolucijski. Naime, naši su preci spavali u pećinama, na hladnom i mračnom mjestu, što su bili savršeni uvjeti za proizvodnju melatonina (hormona sna) u organizmu.
Danas nam san remeti javna rasvjeta, a još više od nje plava svjetla svih mogućih ekrana koji su nam okupirali život. Ljeti situacija postaje još kompliciranija jer su dani dulji – prije sviće pa se ranije i budimo, a navečer kasnije pada mrak pa kasnije i tonemo u san.
Dok spavamo, bude nas komarci i vrućina, a i sam san je puno nekvalitetniji, nego onaj zimski jer melatonin koji organizam luči, nije u stanju uslijed visoke okolišne temperature, rashladiti organizam i uspavati ga.
Kao da vrućina i kasni zalasci sunca nisu dovoljni, tu su još i dehidracija te alergije na pelud koje mogu otežati spavanje u ljetnim mjesecima.
Kako biste se i ljeti dobro naspavali, primijenite ovih nekoliko savjeta koje je na Ženskoj konferenciji u Loma Lindi u Kaliforniji, iznio Cameron Johnson, psihijatar i sveučilišni profesor na Medicinskom sveučilištu Loma Linda, a prenio istoimeni portal.
Isključite se
Plavo svjetlo koje emitiraju mobilni telefoni, TV ekrani, ekrani računala, receiveri, ometaju proizvodnju melatonina u tijelu: Melatonin je, kako smo već spomenuli, hormon koji pomaže regulirati cirkadijalni ritam, a time i san.
Kako biste kvalitetnije spavali, sat, čak i dva ako možete, prije odlaska na počinak maknite od sebe uređaje koji emitiraju plavo svjetlo. Umjesto e-knjige, čitajte one klasične čiji papir šuška pod prstima.
Rutina za bolji san
Kako biste svom tijelu signalizirali da će uskoro vrijeme za spavanje, osmislite opuštajući ritual prije odlaska na počinak. Operite zube, istuširajte se, pripremite čaj koji opušta… Umjesto u čaju, ljeti na terasi možete uživati u čaši crnog vina, brojati zvijezde umjesto ovčica…
Soba kao pećina
Pripremite i spavaću sobu. Trebala bi biti hladna i mračna, bez suvišnih stvari poput radnog stola, printera, odjeće po krevetu i stolcima, televizora, mobitela… Kvalitetan madrac i jastuk te posteljina od prirodnih materijala, kako bi tijelo moglo disati. također su bitan faktor dobrog sna. Najbolji su lan i svila, no poslužit će i pamuk.
Spavaća soba trebala bi biti isključivo namijenjena spavanju. Zbog manjka životnog prostora mnogi je koriste i kao sobu za odlaganje te kao radni prostor, što utječe na san.
Pametno vježbajte
Ostati u formi jedna je od najboljih stvari koje ljudi mogu učiniti za sebe, no za kvalitetan san bitno je vrijeme u kojem vježbamo. Najbolje bi bilo u rano jutro, barem 20 minuta posvetiti tjelovježbi jer ranojutarnje sunce pomaže “uštimati” naš unutarnji sat.
Ako vam je ipak nezamislivo vježbati čim otvorite oči, vježbajte poslijepodne ili navečer, no nikako barem jedan sat prije spavanja. To je vrijeme kada se tijelo i psiha trebaju opustiti kroz onaj ritual koji smo ranije spomenuli.
Komentari