Sedamdeset sati video materijala, stotinjak dokumentiranih uspomena, pisma, fotografije, rijetki sačuvani predmeti, i velika hrabrost da se nekadašnja djeca koja su preživjela genocid u Srebrenici otvore i progovore pred kamerom – to je, među ostalim, dio dokumentacijske izložbe o iskustvu djece tokom genocida u Srebrenici, koja je danas predstavljena javnosti.
Projekt su realizirali Memorijalni centar Srebrenica u Potočarima i Muzej ratnog djetinjstva iz Sarajeva. Riječ je o prvoj kolekciji o djetinjstvima koja je obilježio genocid i opsada Srebrenice, koja će biti važan doprinos općenitom dokumentiranju načina na koji djeca doživljavaju genocid. Multidisciplinarni projektni tim uključivao je antropologe, psihologe i povjesničare, a projekt su vodili Lejla Hairlahović iz Muzeja ratnog djetinjstva te Hasan Hasanović iz Memorijalnog centra Srebrenica.
“Preko sto ljudi koji danas imaju svoje porodice i od kojih mnogi i sada žive u Srebrenici ili okolini iskazalo je želju da njihova sjećanja i uspomene postanu dio ove kolekcije, ali i hrabrost da dođu i da o svojim iskustvima govore pred kamerom”, kazao je Hasan Hasanović, kustos Memorijalnog centra Srebrenica.
Riječ je o prvoj fazi dugoročnog projekta. Prema riječima direktora Memorijalnog centra Srebrenica Emira Suljagića, koji je i sam preživio tragediju Srebrenice u srpnju 1995, dokumentiranje genocida uz ugla djece jedan je od načina “kako se narativ temeljen na istini, činjenicama i ličnim pričama može učiniti bliskim svakome i razumljivim svijetu”.
Komentari