Kampanja za prijevremene parlamentarne izbore u Srbiji, zakazane za 17. prosinca, postaje sve intenzivnija, dok oporba nizom kaznenih prijava pokušava ukazati na falsificiranje potpisa potpore izbornim listma i zlouporabe vladajuće stranke u kupnji glasova i organizaciji kampanje u kojoj se aktiviste plaća gotovinom.
Kandidatkinja za zastupnike na listi proeuropske oporbene koalicije “Srbija protiv nasilja” Jelena Jerinić izjavila je u ponedjeljak da je, s kolegom Đorđem Pavićevićem, podnijela tužiteljstvu u Beogradu kaznenu prijavu protiv više osoba, među kojima je i predsjednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević.
Prijave su podnesene zbog kaznenog djela neovlaštenog prikupljanje podataka, izbjegavanja uplate poreza i prireza u državni proračun, te kupnje glasova.
Pozornost javnosti i sumnje u malverzacije SNS-a i kupnju glasova potaknulo je istraživanje Centra za istraživačko novinarstvo (CINS), čija se novinarka uspjela “zaposliti” u pozivnom centru SNS-a i otkriti shemu rada te postupak plaćanja glasova koji se dokazuje fotografiranjem glasačkog listića.
Na tvrdnje oporbe da se isplatom gotovine aktivistima izbjegavaju porezne obveze, Tužiteljstvo nije reagiralo po službenoj dužnosti, ali je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji izravno sudjeluje u kampanji SNS-a, rekao da “nije zabranjeno imati pozivni centar” u kampanji, ali je izbjegao komentirati činjenicu da je taj centar organiziran “na crno”, bez traga izvora novca i bez obveznih uplata u proračun.
Za prijevremene parlamentarne izbore u Srbiji, zakazane za 17. prosinca, Republičko izborno povjerenstvo (RIK) proglasilo je ukupno 18 izbornih lista stranaka, koalicija i skupina građana
Tog dana birat će se 250 zastupnika srbijanskog parlamenta, zastupnici za Skupštinu AP Vojvodina, te vijećnici u Beogradu i još 64 grada i općine.
Listu je prva predala vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) i bit će prva na biračkom listiću.
Istodobno, srbijanski predsjednik poziva svoje pristaše da glasaju za listu SNS-a “Aleksandar Vučić-Srbija ne smije da stane”, kojoj je “posudio” ime premda nije kandidiran niti za jednu dužnost, s obzirom da mu traje drugi mandat šefa države, a Ustav Srbije u članu 115. određuje da predsjednik, dok je na dužnosti, ne može obnašati druge javne funkcije.
Komentari