Tin Srbić, hrvatski gimnastički reprezentativac, osnovao je s Martinom Fileš i Robertom Grobenski jedinstveni sportski muzej primarno posvećen zagrebačkim sportašima
Hrvatski gimnastički reprezentativac i svjetski prvak Tin Srbić, ambasador školskog sporta Hrvatskog školskog sportskog saveza, pokrenuo je novi projekt u poduzetničkim vodama otvorivši prvi interaktivni sportski muzej u Zagrebu.
Muzej sportskih ZGoda, posvećen ponajprije zagrebačkom sportu osnovali su vrhunski sportaši, hrvatska rekorderka u skoku s motkom, atletičarka Martina Fileš, svjetski prvak i osvajač srebrne medalje na Olimpijskim igrama, gimnastički reprezentativac Tin Srbić te pravnica Roberta Grobenski.
Kako su objasnili osnivači, potaknuti nedostatkom poučno-interaktivnog sportskog sadržaja u Zagrebu, odlučili su prvenstveno djeci, ali i svim ostalim uzrastima omogućiti upoznavanje sporta kroz zanimljiv muzejski postav, edukativne aktivnosti i interaktivne radionice.
Posjetili smo muzej u Palmotićevoj ulici i razgovarali s osnivačem Tinom Srbićem o ideji i planovima.
“Muzej je ponajprije namijenjen djeci, ali i svim posjetiteljima koji interaktivno mogu sudjelovati u razgledavanju eksponata posvećenih zagrebačkim sportašima i njihovim najvećim uspjesima”, rekao je Srbić.
“Glavni cilj nam je bio fokus na djeci i mladima. Ideja je da kad djeca dođu u naš muzej, kada vide sve te sportove koje nigdje ne bi mogli vidjeti i probati, jer lako je vidjeti neke sportove koje možeš igrati na ulici i na travi, ali neke sportove nemaš gdje probati, da djeca dođu ovdje, probaju i osjete neke sportove i kada završe s posjetom, ako im se taj sport svidi, da se počnu baviti tim sportom”, rekao je Tin Srbić.
“Želja nam je motivirati ih da se bave sportom, pokazati im koliko je teško doći do uspjeha i probuditi u njima znatiželju kako bi si postavili neke veće ciljeve”, dodao je Srbić.
Tin Srbić nam je kazao da se ideja rodila sasvim slučajno na kvartovskoj kavi.
“Prijateljica je kroz neobavezni razgovor napomenula kako bi za djecu bilo dobro kada bi ih mogli odvesti na jedno mjesto, na kojem bi se upoznali s više sportova”, ispričao je Srbić o nastanku ideje.
Sve je pokrenuto vlastitim sredstvima i nadaju se suradnji s Gradom Zagrebom.
Muzej je i otvoren u nazočnosti zamjenika zagrebačkog gradonačelnika Luke Korlaeta koji je tom prilikom čestitao na ideji.
„Školsko igralište, košarkaško igralište nikad nije samo mjesto hakla, to je mjesto druženja i socijalizacije“, rekao je Korlaet i najavio daljnju podršku zagrebačkim sportašima i rekreativcima u unapređenju sportske infrastrukture u Zagrebu.
Idejno rješenje projekta Srbić je sa suradnicima predstavio 2021. godine novom zagrebačkom vodstvu, odnosno predsjedniku Gradske skupštine Jošku Klisoviću.
Tin Srbić se s ostalim osnivačima nada da će projekt prepoznati zagrebačke osnovne škole.
“Nadamo se da će zagrebačke škole prepoznati važnost edukacije najmlađih naraštaja o sportu, tjelovježbi, ali i pravilnoj prehrani”, rekao je Srbić.
“Velika pažnja posvećena je i edukaciji najmlađih uzrasta oko pravilne prehrane, s obzirom na to da je to jedan od najbitnijih segmenata, ako znamo činjenicu da naši školarci spadaju u grupu problematičnih kada je u pitanju pretilost i manjak tjelovježbe’’, napomenuo je Srbić.
“Ovo je prvi takav muzej u Hrvatskoj i jedan od rijetkih u ovom djelu Europe, u kojem djeca mogu isprobati gotovo sve sprave koje im dočaravaju o kojem sportu je riječ. Cilj je interakcijom zainteresirati djecu za sport i potaknuti ih na uvažavanje i razumijevanje sportskog uspjeha. U simulaciji natjecanja sa sportašima omogućit će se razvoj njihove motiviranosti za sport i postavljanje novih osobnih ciljeva. U materijalima smo pokazali najbolje od zagrebačkog sporta: njegovu povijest, natjecanja, uspjehe sportaša”, naglasio je.
Foto: Josip Bagić
Začetnici muzeja već imaju planove o proširivanju i nadogradnji interaktivnih sadržaja, ali prije se žele etablirati u kulturnoj, sportskoj i turističkoj ponudi u Zagrebu.
“U posjet će nam često dolaziti zagrebački sportaši. S njima će se moći upoznati, družiti se i pitati ih sve što želite znati. Najteži posao smo obavili i prvotni cilj ostvarili. Pokazali smo da smo ekipa i da smo realizirali projekt koji smo i zacrtali. Moram priznati da je u početku bilo dosta nepovjerenja, ali sada se nadamo da će Muzej sportskih ZGoda zainteresirati određeni broj sponzora ili institucija, kako bi se mogli što kvalitetnije i brže razvijati. Trenutno se financiramo isključivo vlastitim sredstvima i prodajom ulaznica”, rekao je Srbić.
Muzej se smjestio na adresi Palmotićeva 22, a posjetitelji mogu razgledati izloške posvećene najvećim uspjesima zagrebačkih sportaša, ali i „isprobati“ brojne sportive poput hokeja, veslanja i skijanja.
Komentari