CRKVENA SRAMOTA Kutleša smjestio svećenika optuženog za pedofiliju u Svećenički dom u Splitu gdje i dalje održava mise

Autor:

13.05.2022., Split - U katedrali svetog Dujma predstavljen je novi splitsko-makarski nadbiskup. Nadbiskup u miru Marin Barisic, novi nadbiskup Drazen Kutlesa.  Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL

Ivo Cagalj/PIXSELL

Splitsko državno odvjetništvo optužilo je prošloga tjedna Jakova Rančića, danas 72-godišnjaka, da je silovao dijete i ranjivu osobu. Kutleša ga je licemjerno natjerao da sam traži umirovljenje, ali ga nije preventivno suspendirao. Slično je postupio u još dvama pedofilskim skandalima sklonivši dvojicu prozvanih svećenika je u Svetište Majke Božje Lurdske – Vepric, gdje na duhovnu obnovu i seminare dolaze stotine mladih vjernika i ministranata. Kutleša je tako u vrijeme dok je bio splitski nadbiskup izigrao povjerenje žrtava i presumpciju nevinosti maksimalno iskoristio da zaštiti prozvane klerike pedofile

Umjesto da ih suspendira, zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša premjestio je svećenike optužene za pedofiliju i omogućio im da i dalje obnašaju službu i budu u kontaktu s vjernicima i ministrantima. Zato se može tvrditi da je Kutleša, tada još kao splitski nadbiskup, u siječnju 2023. propustio postupiti sukladno dokumentu Vos estis lux mundi, koji je papa Franjo izdao 2019. godine kako bi se uspostavio sustav prijavljivanja zlostavljanja i postupanja u takvim slučajevima unutar Katoličke Crkve, a nije slijedio ni sve “Smjernice za postupanje u slučajevima spolnog zlostavljanja maloljetnih osoba od strane klerika” Hrvatske biskupske konferencije, donesene 2006. i ažurirane u nekoliko navrata, u kojima se naglašava potreba za hitnim djelovanjem u slučaju prijave zlostavljanja.

Otkrio je to Nacionalu upućeni crkveni izvor koji je dubinski upoznat sa slučajevima koji su tijekom proteklog tjedna dospjeli u središte pozornosti nakon što je splitski DORH podigao optužnicu protiv danas 72-godišnjeg svećenika zbog osnovane sumnje da je u periodu od 2002. do 2007. silovao dijete i nemoćnu osobu. Isti izvor otkrio je Nacionalu identitete još dvojice od ukupno četvorice svećenika za koje tvrdi da su prošle godine prijavljeni policiji zbog pedofilskih zločina.

Dvojicu od četvorice svećenika protiv kojih je bila podnesena prijava Kutleša je poslao u Svetište Majke Božje Lurdske – Vepric, gdje na duhovnu obnovu i seminare dolaze stotine mladih vjernika i ministranata te je tim svećenicima tako potencijalno omogućeno i ponavljanje zlodjela Photo: Zvonimir Barisin/PIXSELL

Taj izvor navodi da je Kutleša, u najmanju ruku, iznevjerio povjerenje žrtava sistemskog seksualnog zlostavljanja koje su upravo s vjerom u njega i njegov integritet u siječnju 2023. prijavile četvoricu svećenika na području Splitsko-makarske nadbiskupije za pedofiliju, silovanja i druge vrste nasilja. Bilo je to u siječnju 2023. godine, u vrijeme dok je Kutleša obnašao funkciju splitsko-makarskog nadbiskupa, neposredno prije no što je sredinom veljače te iste godine promoviran u zagrebačkog nadbiskupa.

Dokument “Vos Estis Lux Mundi” nalaže konkretne postupke koje moraju slijediti biskupi i viši redovnički poglavari u slučaju prijava seksualnog zlostavljanja. Kanonsko pravo Crkve u takvim slučajevima predviđa mogućnost preventivne suspenzije kao mjeru zaštite. Prema tim smjernicama, biskup treba provesti preliminarnu istragu čim sazna za optužbu, a na temelju rezultata te istrage može poduzeti mjere koje uključuju i preventivnu suspenziju klerika. Kutleša je spomenute svećenike propustio preventivno suspendirati. Štoviše, može se tvrditi da je poduzeo što je mogao kako bi presumpciju nevinosti maksimalno iskoristio u funkciji njihove zaštite.

Time je ignorirao i neke ključne dijelove smjernica HBK-a u kojima se navodi da je u takvim situacijama dužnost biskupa odmah pokrenuti preliminarnu istragu, doslovno čim sazna za optužbu, kako bi se utvrdilo postoji li osnova za daljnji postupak. Potom i da poduzme mjere zaštite – uključujući, ako je potrebno, preventivnu suspenziju klerika kako bi se spriječilo daljnje zlostavljanje i eventualna odmazda te zaštitili svjedoci.

Umjesto toga, Kutleša je učinio nešto drugo. Sklonio je svećenike prozvane za tako teška kaznena djela i omogućio im da i dalje obnašaju službu, čak i da budu u doticaju s mladim vjernicima i ministrantima. Potvrdio je to Nacionalu visoki izvor iz svećeničkih krugova s područja Dalmacije, koji je otkrio da se iza priopćenja koje je prošloga tjedna objavila Splitsko-makarska nadbiskupija u povodu podizanja optužnice protiv jednog svog svećenika, krije puno veći skandal sustavnog zataškavanja najodvratnijih pedofilskih zločina koji su se događali još od vremena bivšeg nadbiskupa mons. Marina Barišića, ali su ih crkveni velikodostojnici godinama ignorirali i time preuzeli na sebe najteži grijeh crkvenih struktura.

Sasvim suprotno tome učinila je Hvarska biskupija, kojom upravlja biskup Ranko Vidović, u jednom slučaju još iz 2018. godine. “U svibnju 2018. godine primljena je prijava neprimjerenog ponašanja klerika prema maloljetnoj osobi. Odmah po primitku prijave kleriku je izrečena suspenzija, poduzete su sve potrebne mjere te je slučaj prijavljen nadležnim tijelima Svete Stolice i civilnim vlastima“, odgovorili su iz te biskupije portalu Index.hr, koji se tom temom bavio lani u svibnju, nakon Nacionalova otkrića o seriji pedofilskih zločina u Riječkoj nadbiskupiji.

Visoki izvor iz svećeničkih krugova opisao je za Nacional što je učinio Dražen Kutleša:

„Dražen Kutleša prije odlaska na mjesto zagrebačkog nadbiskupa nije suspendirao optužene svećenike, već je jednog od njih, ovog protiv kojeg je podignuta optužnica, natjerao da sam zatraži umirovljenje i poslao ga u Svećenički dom u Splitu, gdje mu je i dalje omogućeno održavanje misa, a dvojicu protiv kojih se još uvijek vodi istraga, poslao je u Svetište Majke Božje Lurdske – Vepric gdje na duhovnu obnovu i seminare dolazi stotine mladih vjernika i ministranata.“

Isti izvor Nacionalu je otkrio detalje tih gnjusnih zločina počinjenih prema maloljetnoj djeci, i to od ljudi koji bi kao apostoli Crkve trebali promicati vjeru i najviše moralne i ljudske vrijednosti.

„Svećenik protiv kojeg je splitski DORH podigao optužnicu za pedofiliju i zlostavljanje ranjive osobe, zove se Jakov Rančić. Po svemu sudeći, prijavila ga je naknadno, u odrasloj dobi, jedna od žrtava koju je zlostavljao dok je bila dijete. Međutim, taj svećenik nije optužen samo za zlostavljanje te žrtve, već i za zlostavljanje ranjive osobe, po svemu sudeći osobe s posebnim potrebama. Iz optužnice se vidi da postoji više žrtava tog istog svećenika, samo što optužnica nije formirana za svaku žrtvu posebno, već je tom svećeniku na teret stavljeno takozvano produženo kazneno djelo“, rekao je Nacionalov izvor iz splitskih svećeničkih krugova upoznat s detaljima tog i drugih slučajeva.

Taj izvor kaže da iako je slučaj službeno prijavljen tek u siječnju 2023., saznanja o kriminalnom ponašanju tog svećenika postojala su i ranije, ali su crkveni velikodostojnici sve to godinama ignorirali.

A potom je mons. Dražen Kutleša, u čijem je mandatu stigla prijava, tog svećenika de facto, prema tvrdnjama Nacionalova izvora, natjerao da sam zatraži umirovljenje umjesto da ga suspendira. Taj svećenik Jakov Rančić zapravo je sklonjen u Svećenički dom u Splitu gdje i dalje obnaša mise.

Kutleša prije odlaska na mjesto zagrebačkog nadbiskupa nije suspendirao optužene svećenike, već je jednog od njih, protiv kojeg je sad podignuta optužnica, natjerao da zatraži umirovljenje i ode u dom

Budući da Jakov Rančić sad ima 72 godine, a optužen je da je djela počinio u periodu od 2002. do 2007., kada je prema optužnici silovao jedno dijete i ranjivu osobu, ispostavlja se da je to bilo u vrijeme dok je imao između 50 i 55 godina.

Međutim, iako je zasad jedini optužen, Jakov Rančić nije jedini koji je prijavljen i protiv kojeg se vodi istraga. Kako je Splitsko-makarska nadbiskupija potvrdila portalu Index.hr još lani u svibnju, u periodu od svibnja 2022. do svibnja 2023. Nadbiskupski ordinarijat u Splitu zaprimio je ukupno četiri vjerodostojne informacije o kažnjivim djelima protiv šeste Božje zapovijedi koje su klerici počinili prema maloljetnicima ili ranjivim osobama.

Od 13. svibnja 2022. splitsko-makarskim nadbiskupom imenovan je mons. Dražen Kutleša, što se podudara s vremenom podnošenja prijava i pokazuje da su žrtve, vrlo izvjesno, odlučile podnijeti prijave nakon što je sa svoje funkcije razriješen prethodni nadbiskup mons. Marin Barišić, koji je godinama upravo zataškavao i ignorirao sumnje u počinjenje zločina.

“U skladu s propisima kanonskoga i civilnog prava poduzete su sve potrebne mjere predviđene crkvenim i državnim zakonodavstvom u takvim slučajevima. Slijedom toga Sveti Otac u jednom je predmetu izrekao otpust iz kleričkoga staleža, dok su ostali predmeti još u postupku“, naveli su tada iz Splitsko-makarske nadbiskupije u odgovoru za Index.hr, uz koji su poslali i prigodno žaljenje i suosjećanje sa žrtvama. Budući da je to bilo u svibnju 2023., dok još nije bio imenovan novi nadbiskup, a Kutleša je već otišao u Zagreb, odgovore je službeno poslao apostolski administrator Želimir Puljić. Međutim, iz vremenskog slijeda posve je jasno da su prijave i postupanja odrađeni u mandatu Dražena Kutleše.

Međutim, u Kutlešinu pristupu u odnosu na Barišićev mandat promijenilo se, izgleda, samo to što je te slučajeve potom proslijedio policiji. S druge strane, prema svećenicima koji su osumnjičeni da su počinili te strašne zločine pokazao je ne samo benevolentan, već odnos pun razumijevanja i nijednog nije suspendirao.

Dok je Jakova Rančića smjestio u Svećenički dom u Splitu, gdje mu je omogućeno da svakoga dana predvodi svećeničke mise, drugoj dvojici osumnjičenih svećenika omogućio je smještaj u Svetištu Majke Božje Lurdske – Vepric, tvrdi upućeni izvor Nacionala.

Nacional je doznao identitet dvojice od trojice svećenika za koje se tvrdi da su prozvani. U prvom slučaju riječ je o Jenku Buliću, koji je, što je još apsurdnije, bio rektor jednog sjemeništa. Njega je, kako tvrdi Nacionalov izvor iz splitskih svećeničkih krugova, prijavio jedan mladi svećenik koji mu je služio kao sjemeništarac.

„Tog je sjemeništarca Bulić kao rektor odgojitelj zlostavljao, barem je on to tako prijavio. Taj je bivši rektor, umjesto da ga Kutleša suspendira, potom smješten u Svetište Majke Božje Lurdske -Vepric kod Makarske, gdje na seminare i duhovne obnove dolaze brojni mladi ljudi, ministranti i vjernici. Mislim da je taj svećenik u jednom trenutku zatražio otpust kući svojoj obitelji pod obrazloženjem da je rastrojen“, kaže Nacionalov izvor. U drugom slučaju tvrdi se da je riječ o svećeniku Dariju Čoriću. Prema tvrdnjama Nacionalova izvora, on je radio u istom sjemeništu gdje je bio prefekt i vjeroučitelj. Tvrdi se da je također prozvan da je zlostavljao mlade polaznike.

„A nakon što je protiv njega podnesena prijava, i on je sklonjen u Svetište Majke Božje Lurdske – Vepric gdje de facto služi mise, i to u okruženju mladih ljudi, potencijalnih novih žrtava“, svjedoči jedan splitski svećenik.

Štoviše, u to je vrijeme, u siječnju prošle godine, Slobodna Dalmacija objavila kako omiljeni svećenik Čorić odlazi iz župe gdje je tada služio kao župnik, i to zbog – zdravstvenih razloga i problema sa srcem. Pa je stoga, kako je objavljeno, nastavio djelovati kao pomoćnik u marijanskom svetištu u Vepricu kod Makarske, dok se ne oporavi.

A to je bilo upravo dok je današnji zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša još uvijek bio splitsko-makarski nadbiskup.

Nacional je zagrebačkom nadbiskupu mons. Draženu Kutleši poslao dva upita s preciznim pitanjima te zatražio da potvrdi i identitete osumnjičenih svećenika. Pitali smo ga je li bio upoznat s tim slučajevima i zašto ti svećenici nisu suspendirani te tko je za to odgovoran. Umjesto odgovora, iz Tiskovnog ureda Zagrebačke nadbiskupije uputili su nas na Splitsko-makarsku nadbiskupiju.

Slična pitanja postavili smo i Splitsko-makarskoj biskupiji, kojoj je sada na čelu mons. Zdenko Križić, splitsko-makarski nadbiskup i metropolit. Nakon prvog upita, u kojem smo ih pitali za slučaj svećenika protiv kojeg je već podignuta optužnica, oni su samo ponovili sadržaj priopćenja koje su već ranije objavili:

„1. Splitsko-makarska nadbiskupija je po primitku informacija o mogućim kažnjivim djelima na štetu maloljetnika slučaj prijavila nadležnoj Policijskoj upravi.

2. Procesi protiv osumnjičenog klerika trenutno se odvijaju i na civilnom i na crkvenom području.

3. Osumnjičeni klerik nije u aktivnoj službi.

4. Budući da su spomenuti procesi u tijeku, zasad ne možemo iznositi više pojedinosti o slučaju.

Potičemo sve osobe koje imaju bilo kakva saznanja o mogućim zlostavljanjima da se odmah obrate nadležnim institucijama.“

Splitski DORH podigao je prošlog tjedna optužnicu protiv danas 72-godišnjeg svećenika zbog sumnje da je od 2002. do 2007. silovao dijete i nemoćnu osobu. Riječ je o Jakovu Rančiću Screenshot DORH

Splitski DORH podigao je prošlog tjedna optužnicu protiv danas 72-godišnjeg svećenika zbog sumnje da je od 2002. do 2007. silovao dijete i nemoćnu osobu. Riječ je o Jakovu Rančiću Screenshot

Potom su istaknuli sljedeće:

“Kako smo rekli u priopćenju za javnost od 8. kolovoza, u tijeku su civilni i crkveni procesi s obzirom na mogući slučaj zlostavljanja od strane klerika, te zbog toga ne možemo iznositi više pojedinosti osim onog što je rečeno u priopćenju. Hvala Vam na razumijevanju!“

Nacional je, međutim, Splitsko-makarskoj nadbiskupiji poslao i dodatna pitanja sa zahtjevom za objašnjenja zbog čega osumnjičeni i optuženi svećenik nisu suspendirani i zbog čega su sklonjeni u Svećenički dom i u Svetište Vepric. No do zaključenja broja odgovor nismo dobili.

Slična smo pitanja postavili i Apostolskoj nuncijaturi u Zagrebu, direktnoj ekspozituri Vatikana koja zapravo službeno proglašava imenovanja biskupa i nadbiskupa. No ni oni do zaključenja broja nisu ništa odgovorili.

Nacionalovi izvori iz svećeničkih krugova upozorili su na licemjernost crkvenih velikodostojnika kad je u pitanju tretman svećenika optuženih za pojedina kaznena djela.

Naime, u slučaju svećenika Ivana Tadića, profesora s Teološkog fakulteta za kojeg se kasnije ustanovilo da je lažno optužen, on nije bio samo suspendiran, već je Crkva i objavila njegovo ime.

„Profesora Ivana Tadića suspendirali su i poslali na civilni sud samo zato što se usudio prijaviti nepravilnosti na Teološkom fakultetu, o čemu je pisao Nacional. Tada su i Splitsko-makarska nadbiskupija i IKA objavile njegovo ime. A sada, kada je protiv Jakova Rančića i službeno podignuta optužnica, ista ta biskupija i dalje štiti njegov identitet i još uvijek ga nisu suspendirali“, upozorava Nacionalov izvor.

 Današnji zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša primio je u siječnju 2023., u vrijeme dok je još obnašao funkciju splitsko-makarskog nadbiskupa, prijave za svećeničko zlostavljanje, ali osumnjičene nije suspendirao.

 Dvojicu od četvorice svećenika protiv kojih je bila podnesena prijava Kutleša je poslao u Svetište Majke Božje Lurdske – Vepric, gdje na duhovnu obnovu i seminare dolaze stotine mladih vjernika i ministranata te je tim svećenicima tako potencijalno omogućeno i ponavljanje zlodjela

U kolumni objavljenoj na portalu Autograf, Aurelie Nimarin piše kako crkveni poglavari često koriste svoj autoritet i utjecaj kako bi spriječili da istina izađe na vidjelo:

„Umjesto da prijave zločince i surađuju s pravosudnim tijelima, oni su u mnogim slučajevima svjesno premještali zlostavljače iz jedne župe u drugu, time omogućujući nastavak zlostavljanja. Ova praksa postala je javno poznata zahvaljujući istraživačkim novinarima i hrabrim istupima žrtava, no i dalje postoji opća percepcija da Crkva koristi svoju moć kako bi zataškala svoje mračne tajne.“

Dodatno, isti autor navodi:

„Priopćenje Splitsko-makarske nadbiskupije od 8. kolovoza 2024. vezano uz mogući slučaj zlostavljanja, objavljeno na službenoj stranici Hrvatske biskupkse konferencije IKI,  pokazuje koliko je Crkva još uvijek daleko od iskrene posvećenosti rješavanju ovih zločina. Vatikanske norme jasno propisuju da svaki svećenik protiv kojeg se pokrene istraga zbog zlostavljanja mora biti suspendiran. Prema dokumentu „Vos Estis Lux Mundi“ koji je izdao papa Franjo 2019. godine, Crkva je dužna odmah reagirati na optužbe za seksualno zlostavljanje, uključujući i privremeno uklanjanje optuženika iz pastoralne službe, te oduzimanje prava na vršenje svećeničke službe, a što znači da klerik mora biti suspendiran, dok traje istraga. U ovom slučaju, koliko se u svećeničkim kuloarima priča, dotični svećenik je smješten u svećenički dom, u kojem i dalje redovito slavi misu i ostale sakramente. Nažalost i u ovom slučaju norme Svete Stolice ostaju mrtvo slovo na papiru, što dodatno urušava povjerenje javnosti u Crkvu. Priopćenje Splitsko-makarske nadbiskupije u vezi s ovim slučajem, koji se dogodio prije 20 godina, iznenađuje hladnoćom i nedostatkom empatije prema žrtvama. Umjesto da pokaže iskrenu zabrinutost za one koji su pretrpjeli traumu, priopćenje se fokusira na proceduralne aspekte slučaja, što ukazuje na nastavak prakse minimiziranja ozbiljnosti ovih zločina. Takav pristup nije samo moralno problematičan, već i znak duboke institucionalne inertnosti koja omogućuje da se ovakvi slučajevi zataškavaju desetljećima.“

Moguće je da je Vatikan pokrenuo istragu protiv bivšeg nadbiskupa mon. Marina Barišića zbog zataškavanja pedofilskih zločina: ‘Crkva me izdala…’

Nacional je iz svećeničkih krugova u Splitu dobio neslužbenu i za sada nepotvrđenu informaciju da je Vatikan pokrenuo službeni postupak protiv bivšeg splitsko-makarskog nadbiskupa mons. Marina Barišića, i to zbog sumnji da je zataškavao ogromne razmjere pedofilskih zločina koje su počinili svećenici u njegovoj nadbiskupiji. Nacional je o tome uputio upit Apostolskoj nuncijaturi u Zagrebu, ali oni do zaključenja broja to nisu željeli ni potvrditi ni demantirati.

O jednom od takvih slučajeva Nacional je pisao u lipnju prošle godine u članku novinara Borisa Pavelića pod naslovom „Žrtve optužuju splitsko-makarskog nadbiskupa Barišića da je petnaest godina šutio o zločinima Gracijana Gašperova“.

Nacional je tada razgovarao s dvjema žrtvama seksualnog predatora Gracijana Gašperova, bivšeg gvardijana samostana svetog Frane u Splitu, koje su razotkrile višegodišnje zataškavanje tih zločina. Kako su tvrdile, provodio ga je umirovljeni splitsko-makarski nadbiskup monsinjor Marin Barišić jer je petnaest godina znao za Gašperovljeve zločine, ali nije učinio ništa. Štoviše, sugovornici Nacionala rekli su da Barišić nije jedini zataškavao zločine Gracijana Gašperova te da je propustio poslati u Vatikan izjavu jedne žrtve o zlostavljanju jer je u njoj i sam bio prijavljen za zataškavanje. Iskaze tih dviju žrtava, čiji je identitet Nacionalu poznat, ali ga nismo objavili, Nacionalu je potvrdio još jedan svjedok, koji je o jednom od tih slučajeva zlostavljanja imao neposredna saznanja koja je još 2003. osobno prenio nadbiskupu Barišiću.

Nacional je lani razgovarao s dvjema žrtvama seksualnog predatora Gracijana Gašperova koje su razotkrile višegodišnje zataškavanje tih zločina Nacional

Nacional posjeduje pisane i usmene izjave žrtava o kojima je riječ. Prvi od njih, žrtva Gašperovljeva „groominga“, seksualne zloupotrebe moći i autoriteta, rekao je Nacionalu da je s 19 godina, kao mlađi punoljetnik, krenuo na studentski vjeronauk kod fra Gracijana Gašperova.

“U Gracijanu sam gledao veliki autoritet jer mi je kao vjeroučitelj poklonio veliku pažnju. Bio sam s 19 godina mlađi punoljetnik, bezuvjetno sam vjerovao u nepogrešivost Crkve i nisam se usudio pomisliti da takve stvari postoje u Crkvi. Pogotovo kod svećenika koji je vodio studentski vjeronauk. Naprotiv, Gašperov je znao imati ispade o ženama, kako ‘trebamo jeb…’ i kako bi on ‘okinuo’ jednu djevojku s vjeronauka. Bio sam jako nezreo i stidljiv, usuđujem se reći da sam bio hipnotiziran njegovom moći”, rekao je Nacionalu muškarac kojeg je Gašperov seksualno zlostavljao.

On je odlučio javno, premda anonimno, progovoriti o svojoj traumi tek dvadesetak godina nakon što je napadnut, i to, kako nam je objasnio, nakon što je u Nacionalu dva tjedna prije toga pročitao tekst u kojem je objašnjen pojam “groominga”, seksualne zloupotrebe nadmoći autoriteta. Smatrao je da se tim pojmom njegov slučaj mogao precizno objasniti.

Vjeroučitelj studentskog vjeronauka počeo je nakon nekog vremena mijenjati ponašanje. “Počeo me je zvati u svoju sobu u samostanu na razgovore i druženja. Zvao me je i na svoj brod tri puta da lovimo lignje, ali sam odbio, to me nije privlačilo i bilo mi je čudno. Jednom dok sam bio kod njega u sobi, skinuo se do pasa i rekao mi da se i ja skinem da me izmasira i da ću ja izmasirati njega jer ima infracrveni maser. Rekao je da će mu to pomoći, da se svećenici isto moraju opustiti od stresa i da mu ja pomažem u svećeničkom životu. Tada me je nasilno zaskočio, stegnuo i počeo ljubiti. Ja sam pljunuo i odgurnuo ga, psujući: ‘Jesi li normalan, što radiš?’ On se na to uzbudio još više, a ja sam samo stajao u šoku, nepomičan, nakon čega sam otišao”, opisao je tada svoje iskustvo Nacionalov sugovornik.

Bila je to teška trauma: “Noćima sam plakao i tresao se zbog šoka koji sam doživio i zbog bespomoćnosti, jer nisam smio dizati ruku na njega budući da je on i dalje za mene predstavljao ‘pomazanika Božjega’, svećenika, a nisam znao ni kome bih se obratio. Posumnjao sam u Boga, a Crkva me je izdala i jeftino prodala jer nisam ni u ludilu mogao zamisliti da je taj čovjek predator. Bio sam slomljen.”

Mnogo je vremena prošlo prije nego što je žrtva zatražila pomoć.

Međutim, kad se nakon toga najprije obratio svojoj obitelji i kad se obiteljska prijateljica odvažila prijaviti taj slučaj Marinu Barišiću, on je samo dvaput uzdahnuo i nije učinio ništa. Žrtva o kojoj je riječ nije u to vrijeme mogla znati da nije jedina koja je doživjela napad Gracijana Gašperova. Šest godina ranije, 1997., Gašperov je u samostanskoj sakristiji silovao petnaestogodišnjeg dječaka, koji je o zločinu progovorio tek petnaestak godina kasnije, poslije 2010., nakon što je poklonio povjerenje fra Ambroziju Knežiću, Gašperovljevu nasljedniku na položaju gvardijana samostana svetog Frane u Splitu. Toj je žrtvi 2022. pred Općinskim sudom u Splitu nepravomoćno dosuđena odšteta od Gašperova i Hrvatske Provincije svetog Jeronima franjevaca konventualaca.

‘Tog je sjemeništarca Bulić kao rektor odgojitelj zlostavljao, barem je on to tako prijavio. Taj je bivši rektor, umjesto da ga Kutleša suspendira, potom smješten u Svetište Majke Božje Lurdske – Vepric’

Međutim, žrtve su kasnije otkrile Nacionalu da ih je 2018. na razgovor zvao i splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić, ali su se potom šokirali kad im je priznao da je za zločine Gracijana Gašperova znao već petnaest godina.

Žrtve su, međutim, tvrdile da je Barišić osobno propustio poslati prijavu za zlostavljanje jedne od njih u Vatikan. “Moj slučaj nikada nije došao do Vatikana jer se u mojim iskazima Barišića teretilo za prikrivanje. Biskup je, da kupi vrijeme i zaštiti svoj status, obećao da je uz nas i da će nam pomoći bilo kako od svog srca, da bi na kraju rekao da nije kriv on, nego Provincija. Nakon toga smo preko Dnevnika doznali da je Gracijan bio ucjenjivan i da je upozoren dvaput od nadbiskupa.

Velika mreža prikrivanja pokazala mi je nevjerojatnu dimenziju moći da se zaštite zločinci. Ja sam kao žrtva bio samo broj – čak ni to. To je druga žrtva, razgovarajući s nadbiskupom Barišićem, kazala njemu: ‘Zašto niste i njegov spis poslali u Vatikan?’ A Barišić mu je uzvratio: ‘Pa jedan broj više ili manje, važno je da otjeramo Gašperova.’ Nakon toga mu je moj prijatelj, također žrtva, rekao: ‘Pa on nije broj, on ima ime i prezime.’ Nikada pitanje kako smo, trebamo li što… Moj život je tako ponovo uništen nakon što me je Crkva potpuno izdala.”

ANALIZA PRIOPĆENJA NADBISKUPIJE Pilsel: ‘Neviđena drskost u crkvenom priopćenju protiv Nacionala’

________________

Poštovani,

U Vašem tjedniku Naciona1 u broju 1373 od 13. kolovoza 2024. g. objavljen je članak pod naslovom CRKVENA SRAMOTA, podnaslova “Kutleša smjestio svećenika optuženog za pedofiliju u Svećenički dom u Splitu gdje i dalje održava mise”, autora teksta Orhideje Gaure Hodak i Berislava Jelinića, u kojem iznosite činjenice kako je splitsko državno odvjetništvo optužilo mene Jakova Rančića da sam silovao dijete i osobu s posebnim potrebama, te nadalje se navodi da budući da Jakov Rančić sada ima 72 godine života, a optužen je da je djela počinio u periodu od 2002. do 2007. kada je prema optužnici silovao jedno dijete i ranjivu osobu, ispostavlja se da je to bilo vrijeme dok je imao 50 i 55 godina.

Vezano za gore navedeno ne samo da iznosite moje ime u javnost, već vezano za te navode iznosite i niz neistina koje grubo vrijeđaju moju privatnost i dostojanstvo i kojima sam grubo oklevetan i uvrijeđen.

U prvom redu želim istaknuti da je Županijsko državno odvjetništvo svojim Rješenjem odredilo tajnost cijele istrage, a sve u cilju zaštite navodno oštećenih osoba, te iznošenje u javnost bilo kakvih činjenica dodatno traumatizira navodne žrtve. Ovo vrijedi i za obitelj obje navodne žrtve jer bi o istome podatke mogli saznati i poznanici, susjedi ili neka druga osoba što bi moglo dovesti do drugačijeg odnosa svih tih osoba prema njima i svakako bi moglo utjecati na njihov položaj u obitelji.

Za navesti je da citirate optužnicu koja se temelji uglavnom na dokazima upitne vjerodostojnosti, zbog čega se na takvim dokazima ne može temeljiti sudska odluka. Takvim objavljenim člancima postupate suprotno Vašem novinarskom kodeksu koji propisuje da ste kao novinari dužni poštivati profesionalnu distancu.

Ovdje ću se osvrnuti i na Vaš članak objavljen u broju 1374 od 20. kolovoza 2024. g. naslova VERITATIS GAUDIUM, podnaslov “Vatikanski dokumenti demantiraju Kutlešu: trebao je suspendirati svećenike pedofile”, istih autora, u kojem i dalje nastavljate s iznošenjem neistinitih činjenica pa tako i u tom članku se iznose i ponavljaju činjenice iz prethodnog broja.

Budući da se radi o postupku koje nije javan, dakle radi se o tajnom postupku, mogu samo navesti da svi zapisnici koje su vodili svećenici u prethodnom postupku pri Splitsko-

makarskoj nadbiskupiji po kaznenom pravu Republike Hrvatske nisu zakoniti, a upitno je jesu li i po kanonskom pravu zakoniti.

Svakako ističem i da u zapisnicima prethodne istrage koju provodi Splitsko-makarska nadbiskupija postoje sadržaji iz ispovijedi što je pokornik rekao, kao i imena svećenika koji su ispovijedali. To predstavlja sumnju o mogućoj povredi ispovjedne tajne, ali ne sa strane ispovjednika, da se ne bi pogrešno shvatilo, nego unošenjem u zapisnik sadržaja koji je pokornik u tom postupku rekao iz svojih ispovijedi i koji je potpisao taj zapisnik, a osobito slanjem državnim tijelima zapisnika s tim sadržajem. Ako to predstavlja povredu ispovjedne tajne, time bi se kršio čl. st. Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske, kojim se propisuje da je ispovjedna tajna nepovrediva. Za to je mjerodavna Apostolska Stolica koja će odlučiti je li dopušteno u zapisnik unijeti ono što pokornik iznosi iz svojih ispovijedi uključujući i imena ispovjednika kao i onoga što su tada pokorniku rekli i treba li pokornik taj zapisnik potpisati te je li dopušteno zapisnik s tim sadržajem slati državnim tijelima bez znanja i pristanka toga pokornika. Moja odvjetnica, koja poznaje i crkveno pravo, opreza radi podnijela je zahtjev sudu da se to izuzme iz spisa zbog toga što to može predstavljati povredu ispovjedne tajne.

Žalosno je i da Vaš izvor, kako navodite ,,visoki izvor iz svećeničkih krugova”, iznosi detalje postupka, pozivajući se na vjeru, na moral i najviše ljudske vrijednosti, a da samim time ni u jednom trenutku ne razmišlja kako te objave u medijima mogu naštetiti i dodatno traumatizirati navodne žrtve. Takvim izjavama i objavama u Vašem listu stvara se negativno javno mnijenje o mojoj osobi mom dostojanstvu, te me se unaprijed osuđuje i smatra iako ne samo da u ovom trenutku nije potvrđena optužnica, nego ne postoji ni nepravomoćna sudska odluka, a kamoli pravomoćna sudska odluka o mojoj krivnji.

‘Mjerodavna Apostolska Stolica će odlučiti je li dopušteno u zapisnik unijeti ono što pokornik iznosi iz svojih ispovijedi uključujući i imena ispovjednika te je li dopušteno taj zapisnik slati državnim tijelima’ bez znanja

Nisu me prijavile navodne žrtve ni crkvenim ni civilnim vlastima, nego svećenici, i to jedan u listopadu 2022. godine,-a drugi u kolovozu 2023. godine, a policiji su me prijavila dvojica vikara Splitsko-makarske nadbiskupije dan prije nego je objavljeno da je mons. Dražen Kutleša imenovan zagrebačkim nadbiskupom, dakle tri i pol mjeseca nakon prve prijave protiv mene Splitsko-makarskoj nadbiskupiji.

U Zakonu o kaznenom postupku u ČI. 3. se propisuje da je svatko nedužan i nitko ga ne može smatrati krivim za kazneno djelo dok mu se pravomoćnom sudskom odlukom ne utvrdi krivnja.

Slijedom navedenoga molim da se u Vašem tjedniku objavi ispravak u zakonskom roku.

Koristim prigodu iznijeti neke činjenice iz kojih je vidljivo da ni neke tvrdnje priopćenja Splitsko-makarske nadbiskupije od 15. kolovoza 2024. god. nisu istinite.

Dana 2. siječnja 2023. god. oko 12 sati nazvao me je telefonom, tadašnji vikar za kler Splitsko-makarske nadbiskupije i rekao mi da odmah dođem u Nadbiskupski ordinarijat. Generalni vikar mi je pred nazočnima rekao što mi se stavlja na teret. Šokiran tom viješću, nisam mogao doći k sebi. Tijekom toga susreta generalni vikar je pisao neki dopis i rečeno mi je da moram napustiti župu. Na moje pitanje što će biti ako ne napustim župu, odgovoreno mi je da ima i policija. Nakon toga mi je generalni vikar dao da potpišem dopis koji je on tada napisao. Taj sam dopis pod prijetnjom, šokom i prisilom potpisao. U tom dopisu je navedeno “molim Vas da me zbog zdravstvenih razloga (…) razriješite službe župnika” u župama koje su mi bile povjerene dekretom. Osim što taj dopis nisam napisao ja, nego generalni vikar i koji sam bio prisiljen potpisati, u njemu su napisane sljedeće neistine, a navodim i dokaze da je taj dopis krivotvoren:

– navedeno je da je dopis napisan u župi u kojoj sam bio župnik, a napisan je u Ordinarijatu Splitsko-makarske nadbiskupije u Splitu;

– dopis je napisan 2. siječnja 2023. god, a datiran je 31. prosinca 2022. god;

– na dopisu je otisnut pečat Nadbiskupskog ordinarijata u Splitu, a na svim dopisima koje sam slao iz župa na kojima sam djelovao stavljao sam uvijek pečat tih župa;

– generalni vikar je vlastoručno napisao da je taj dopis primljen na znanje njemu i još gore dvojici nazočnih svećenika koji su se vlastoručno potpisali;

– dopis je naslovljen na: “Preuzvišeni Nadbiskup splitsko-makarski mons. Dražen Kutleša”, a u svojim dopisima nikada nisam napisao nijednom nadbiskupu “preuzvišeni”, što ne znači da ih nisam poštivao i ne poštujem.

Odmah nakon što sam pod prisilom potpisao taj dopis, generalni vikar mi je dao već napisan i potpisan dekret nadbiskupa mons. Dražena Kutleše br. 2/2023 od 2. siječnja 2023.

U tom dekretu, između ostaloga, napisano je: “Nastavno na Vaš dopis od 31. prosinca 2022. god. u kojem opisujete svoje zdravstvene probleme i molite da Vas razriješim službe župnika u župama (…) s danom 3. siječnja 2023. god. razrješujem Vas službe župnika (…) te Vam od 3. siječnja 2023. god. dajem bolovanje do daljnjega” u Svećeničkom domu u Splitu. Ističem da u tom dekretu stoji: “Koristim ovu prigodu iskreno Vam zahvaliti za višegodišnje vrijedno pastoralno služenje u kupama”. lz svega proizlazi da je nadbiskup mons. Dražen Kutleša bio upoznat sa svime što mi se stavlja na teret još od listopada 2022. godine i unatoč tomu mi je iskreno zahvalio za moje višegodišnje vrijedno pastoralno služenje u župama, kao i to da dopis nisam napisao 31. prosinca 2022. god., kako je u dekretu neistinito naveo.

Dekretom br. 10/2023-P od 2. veljače 2023. god. nadbiskup mons. Dražen Kutleša, uzevši u obzir ishod prethodne istrage, zabranjuje mi boravak u župama u kojima sam bio župnik, dolazak u kontakt s maloljetnim osobama i javno vršenje svećeničke službe.

U priopćenju Splitsko-makarske nadbiskupije spominje se kanon 1722 Zakonika kanonskoga prava (ZKP). Međutim, nadbiskup mons. Dražen Kutleša u dekretu od 2. veljače 2023. god. nigdje ne spominje kanon 1722 ZKP-a, štoviše, razriješen sam crkvene službe na gore opisan način, a nisam uklonjen kako je propisano navedenim kanonom.

Samo ću spomenuti da kanon 1391 ZKP-a određuje kazne za krivotvorenje javnih crkvenih isprava, kao i za one koji se služe krivotvorenom ispravom u crkvenoj stvari. Za ta kaznena djela su određene kazne kanonom 1336, §§ 2-4 ZKP-a, a to su, između ostaloga, kazne: obavljanja svih ili nekih čina vlasti reda; obavljanja svih ili nekih čina vlasti upravljanja; oduzimanja svih ili nekih službi, zadaća, zaduženja ili funkcija, ili samo nekih djela koja spadaju na službe zadaće; oduzimanja ovlasti ispovijedanja ili propovijedanja kao i oduzimanje povjerene vlasti upravljanja.

Dopisima od 16. ožujka 2023. god. upozorio sam Dikasterij za nauk vjere kao i Državno tajništvo Apostolske Stolice da je gore navedeni dopis krivotvorina i da sam ga potpisao pod prisilom te da je nadbiskup mons. Dražen Kutleša, koji je bio upoznat s optužbama koje mi se stavljaju na teret u dekretu od 2. siječnja 2023. god. zahvalio za moje višegodišnje vrijedno pastoralno služenje u župama u kojima sam bio župnik. U spomenutim dopisima priložio sam kao dokaze dopise koje sam slao sa župa u kojima sam služio. Usporedbom tih dopisa i dopisa koji sam pod prisilom potpisao, vidljivo je da taj dopis krivotvorina.

U tim dopisima napisao sam: “Da se ne bi pogrešno shvatilo, ovim izjavljujem da se ne protivim provođenju toga postupka, ali tražim da se on provede zakonito i pravično, a ne na temelju krivotvorenja isprava, prijetnji i zastrašivanja”.

Početkom srpnja prošle godine primio sam preko Apostolske nuncijature u Zagrebu od Državnog tajništva jednu karticu od 19. lipnja 2023. god. na kojoj nije bilo broja protokola ni imena osobe koja je to napisala i nejasnoga potpisa. Na toj kartici napisano je da su primili moj dopis naslovljen na Svetoga Oca.

S poštovanjem

U Splitu, 12. rujna 2024.

Don Jakov Rančić

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

bezgresnica

prije 5 mjeseci

Svi su oni isti...