Almiru Sarajliću Rokiju je preinačena prvostupanjska presuda i kazna zatvora za ratni zločin s 20 smanjena na 15 godina zatvora, dok su bivši zapovjednici i pripadnici 325. brigade Armije BiH Ibrahim Purić, Ibrahim Tarahija, Nijaz Sivro, Rušit Nurković, Sadik i Šaćir Omanović te Kasim Kavazović oslobođeni svih optužbi.

Prema objavljenoj presudi Sarajlić je nakon napada bošnjačke Armije BiH na položaje uz hrvatska sela Križančevo Selo, Šafradin i Dubravica kod Viteza 22. prosinca 1993. ubio najmanje 12 vojnika HVO-a. Oni su se prethodno predali te su bili razoružani.

PROZVALI MILANOVIĆA Udruženje žrtava i svjedoka genocida: Ne poštuje integritet BiH!

Među njima je bilo i ranjenih vojnika, a jedan od njih neutvrđenog identiteta je bio potpuno onesposobljen za samostalno kretanje. Sarajlić ih je prema presudi odveo prema jednome rovu gdje ih je strijeljao.

Unatoč inzistiranju Tužiteljstva BiH na zapovjednoj odgovornosti za taj je zločin osuđen samo Sarajlić. Žalbeno vijeće ocijenilo je u pravomoćnoj presudi kako kazna zatvora od 15 godina za ovoga nekadašnjeg pripadnika Armije BiH odražava težinu počinjenog zločina.

Bivši pripadnik bošnjačke Armije BiH Almir Sarajlić Roki nalazi se više mjeseci u pritvoru u BiH. On je uhićen u zračnoj luci Sarajevo prošle godine, nakon što je s većim iznosom novca pokušao pobjeći iz zemlje u Tursku nedugo nakon izricanja prvostupanjske presude.

POBJEGAO U SAD Deset godina zatvora za vojnika Armije BiH

Predstavnici obitelji hrvatskih žrtava izrazili su ogorčenost presudom smatrajući cijeli proces pravosudnom farsom.

Ivici Aliloviću je tog 22. prosinca 1993. godine u napadu Armije BiH na Križančevo selo ubijena majka i među prvima je svjedočio u ovome sudskome procesu. “Uzaludno je izgleda i pričati o tome. Žalosno. Svi su ogorčeni da ne kažem nešto teže. Sramota, sramota, sramota!“, rekao je Alilović.

Dodao je kako Almir Sarajlić nije bio sposoban sam izvesti zločin za koji je osuđen.

Prema podacima hrvatske strane, Armija BiH izvela je napad na ova hrvatska sela kod Viteza u vrijeme proglašenog primirja, nakon odlaska humanitarnog konvoja iz RH ‘Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu’, za krvavi Božić, kako se kolokvijalno naziva taj zločin, te ubila 64 civila i vojnika.

‘KUME, NEMOJ…’ Milanović odlikovao brigadu HVO-a čijim se pripadnicima sudilo za ratne zločine