Sportska 2021.: Rekordni paraolimpijci, loši nastupi košarkaša i rukometaša

Autor:

03.07.2021., Spaladium Arena, Split - Kvalifikacijski turnir za Olimpijske igre, Hrvatska - Njemacka. Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL

Ivo Cagalj/PIXSELL

Donosimo pregled najvažnijih nastupa i najvećih uspjeha hrvatskih sportaša u 2021., godini u kojoj su održane odgođene Olimpijske i Paraolimpijske igre u Tokiju, kao i odgođeno Europsko nogometno prvenstvo. Prema podacima HOO-a hrvatski sportaši su na OI, POI, svjetskim i europskim prvenstvima te natjecanjima Svjetskog kupa u kadetskoj, juniorskoj i seniorskoj konkurenciji osvojili 195 medalja, od čega je 60 zlatnih, 51 srebrna i 84 brončane.

Ključni događaj u protekloj sportskoj godini osoba s invaliditetom bile su 16. ljetne Paraolimpijske igre na kojima je nastupilo rekordnih 4.537 sportaša iz 162 zemlje među kojima i 22 hrvatska paraolimpijca.

Rekordnih sedam medalja hrvatskih paraolimpijaca

Hrvatski sportaši s invaliditetom nastupili su u rekordnih osam sportova osvojivši rekordnih sedam medalja – tri srebra i četiri bronce. Do Tokija hrvatski paraolimpijci su najviše medalja osvojili u Londonu (2012) i Rio de Janeiru (2016), po pet dok su najuspješnije one u Pekingu 2008. godine s tri zlata i srebrom.

Bile su to sasvim sigurno najposebnije POI u povijesti. S godinom dana odgode zbog pandemije koronavirusa, ipak su održane u nevjerojatnim uvjetima, bez gledatelja i uz stroge epidemiološke protokole, uz silna testiranja svih sudionika u gradu u kojem vlada izvanredno stanje zbog rekordnih brojki zaraženih koronavirusom. Međutim, nakon što su uspješno odrađene Olimpijske igre i Paraolimpijske su prošle bez većih problema. “Balon” je, uz sitne iznimke, izdržao. Tokio je tako ušao u povijest kao prvi grad na svijetu koji je dva puta održao ljetne OI i POI (1964. i 2021.).

Igrama su dominirali kineski sportaši s invaliditetom koji su osvojili čak 207 medalja, pri čemu 96 zlata, dok su hrvatski paraolimpijci osvojili sedam medalja, pri čemu tri srebra i četiri bronce.

Prvu medalju u Tokiju osvojio je Velimir Šandor koji je bio srebrni u bacanju diska u kategoriji F52, a potom su Anđela Mužinić i Helena Dretar Karić osvojile broncu u ekipnom natjecanju stolnoteniskog turnira. Uslijedilo je srebro Ivana Katanušića u bacanju diska u kategoriji F64, te bronce Dine Sinovčića na 100 m leđno i Mikele Ristoski u skoku u dalj. Posljednjeg dana natjecanja tekvondaš Ivan Mikulić je osvojio srebro, a Deni Černi broncu u bacanju kugle u kategoriji F33. Hrvatski sportaši s invaliditetom do sada su na ljetnim paraolimpijskim igrama osvojili ukupno 26 medalja, Hrvatska sada ima pet zlata, osam srebrnih i 13 brončanih medalja.

Luka Stanzl/PIXSELL

Dodajmo kako je hrvatsku zastavu na svečanom otvaranju POI nosila Mikela Ristoski, a na završnom tradicionalnom mimohodu zastava sudionika POI, hrvatski stijeg nosio je paratekvondaš Ivan Mikulić koji je posljednjeg dana natjecanja osvojio srebro.

Tijekom još jedne pandemijske godine bilo je i drugih zapaženih rezultata hrvatskih sportaša s invaliditetom. Osvajač srebrne medalje sa POI u parataekwondou Ivan Mikulić ostvario je još jedan veliki uspjeh osvojivši srebro na Svjetskom prvenstvu u Istanbulu, plivač Dino Sinovčić je na EP-u u Portugalu na 100m leđno osvojio srebro, dok su hrvatski atletičari na EP-u u poljskom Bydgoszczu osvojili ukupno deset medalja i to četiri zlata (Ivan Katanušić – disk, Zoran Talić – dalj, Ana Gradečak – kugla, Miljenko Vučić – kugla), dva srebra (Jelena Vuković – kugla, Vladimir Gašpar – koplje) i četiri bronce (Mikela Ristoski – dalj, Velimir Šandor – disk, Luka Baković – koplje, Deni Černi – kugla).

Na 20. IBSA EP u kuglanju za slijepe i slabovidne u Koprivnici hrvatski reprezentaztivci osvojili su ukupno 24 medalje pri čemu 10 zlatnih. Najbolji pojedini bili su Ivica Ferenčić i Ruža Markešić sa po četiri zlata.

Spomenimo i kako su stolnoteniske paraolimpijke Helena Dretar Karić i Anđela Mužinić Vincetić proglašene najboljom ekipom u tradicionalnom 70. izboru Sportskih novosti.

‘Zubo’ postao svjetska klasa

Filip Zubčić je potvrdio svoju vrijednost i konkurentnost u Svjetskom kupu kao jedan od najboljih veleslalomaša svijeta, a slalomska ekipa je ostvarila sjajan rezultat na sljemenskom Crvenom spustu, gdje su četvorica hrvatskih skijaša osvojili bodove, a trojica su bili među prvih 15. Leona Popović je pokazala da ima svoje mjesto među 30 najboljih slalomašica svijeta, a Zrinka Ljutić je prvim pobjedama u natjecanjima Europskog kupa potvrdila svoju nadarenost, koju još nije uspjela pretočiti u osvajanje bodova u Svjetskom kupu.

Nakon odličnog završetka kalendarske 2020., s pobjedom i trećim mjestom u talijanskoj Santa Caterini, Filip Zubčić je u istom ritmu otvorio i 2021. Na Sljemenu je osvojio peto mjesto, što mu je u tom trenutku bio najbolji slalomski rezultat u Svjetskom kupu. Zubčićev trijumf su upotpunili i ostali članovi slalomske momčadi. Matej Vidović je 12. mjestom došao do rezultata karijere, baš kao i Samuel Kolega koje je osvojio svoje prve bodove u Svjetskom kupu doskijavši do 15. mjesta. Istok Rodeš je završio na 23. poziciji.

Na Sljemenu je Zubčić uzeo zalet, da bi nekoliko dana poslije u švicarskom Adelbodenu osvojio dva druga mjesta u veleslalomu, oba puta gledajući u leđa Francuzu Alexisu Pinturaultu. Pobjeda u Banskom i drugo mjesto na završnici Svjetskog kupa u švicarskom Lenzerheideu donijeli su mu ukupno treće mjesto u redoslijedu za veleslalomski Mali kristalni globus sa 606 bodova i peto u ukupnom redoslijedu (764 boda). Među veleslalomašima bolji su od Zagrepčanina bili samo Alexis Pinturault i Švicaraca Marco Odermatt.

EPA/ANDREA SOLERO

Zubčić je svoju sjajnu formu pokazao i na Svjetskom prvenstvu u Cortini d’Ampezzo, koje je održano od 10. do 21. veljače, gdje je postao tek drugi hrvatski reprezentativac, a da se ne preziva Kostelić, koji je osvojio odličje. Prvi je bio Natko Zrnčić Dim koji je osvojio broncu u kombinaciji 2009. u Val d’Isereu. Zubčić je svoje prvo odličje, srebrnog sjaja, zaradio u paralelnoj utrci u kojoj ga je tek u finalu uspio pobijediti Francuz Mathieu Faivre.

Koliko je Faivre dobro tempirao formu pokazao je tri dana poslije u veleslalomu, disciplini u kojoj je osvojio svoj drugi naslov svjetskog prvaka, a Filip Zubčić je sjajnom drugom vožnjom došao na korak do postolja, probivši se sa 11. pozicije u prvoj vožnji do čevrtog mjesta na kraju.

U slalomu Zubčić nije došao do cilja druge vožnje, ali je Istok Rodeš došao do rezultata karijere osvojivši šesto mjesto. Matej Vidović, marljivi skupljač plasmana u Top 30, osvajanjem 12. mjesta je izjednačio svoj sljemenski rezultat.

Leona Popović je u 2021. pokazala da može gotovo redovito skupljati bodove u slalomu na utrkama Svjetskog kupa, a uskoro bi joj se u tome trebala pridružiti i 17-godišnja Zrinka Ljutić. Na utrkama Europskog kupa već ima tri pobjede, od čega su dvije bile u veleslalomu.

Popović je na Svjetskom prvenstvu u Cortini bila 21. u slalomu, a 25. u veleslalomu. Trebala joj se pridružiti i Zrinka Ljutić, ali je neposredno prije početka SP-a bila pozitivna na koronavirus te je morala propustiti priliku za dokazivanje na velikoj sceni.

Stolnotenisači prvi put na OI u momčadskoj konkurenciji

Na Olimpijskim igrama u Tokiju Hrvatska je po prvi put nastupila u momčadskoj konkurenciji, no Tomislav Pucar, Andrej Gaćina i Frane Tomislav Kojić zaustavljeni su na prvoj prepreci, prejak je sa 3-0 bio Tajvan. U pojedinačnoj konkurenciji zaigrali su Gaćina i Pucar, no niti tu nisu imali previše uspjeha, Gaćina je nakon pobjede protiv Togoanca Dodjija Fannyja izgubio od Francuza Emmanuela Lebessona, dok je Pucar bio slobodan u 1. kolu, a zatim izgubio od Slovenca Bojana Tokiča.

Krajem studenoga u Houstonu je održano pojedinačno Svjetsko prvenstvo na kojem su također nastupili naši olimpijci. Najdalje je otišao Pucar koji je stigao do 3. kola, Gaćina je zaustavljen u drugom, a Kojić u prvom. U Houstonu su nastupile i najbolje hrvatske stolnotenisačice, Ivana Malobabić je stigla do 2. kola, dok je Mateja Jeger zaustavljena u 1. kolu pojedinačne konkurencije, a u konkurenciji parova Malobabić je nastupila s Idom Jazbec i izgubila u 1. kolu.

Bila je ovo i godina europskih prvenstava, kako pojedinačnog održanog u Varšavi u lipnju, tako i ekipnog kojemu je domaćin bio Cluj u rujnu. Pucar je i u Varšavi stigao do 3. kola, Gaćina do drugog, dok je Filip Zeljko zapeo u 1. kolu. U konkurenciji muških parova Pucar je sa Slovencem Darkom Jorgičem stigao do 3. kola, dok je Zeljko s Englezom Samuelom Walkerom izgubio u 1. kolu.

Igor Kralj/PIXSELL

Kod stolnotenisačica samo je Jeger stigla do 2. kola dok su Andrea Pavlović i Hana Arapović izgubile u 1. kolu. Jeger i Pavlović su zajedno nastupile u parovima, a Arapović je za partnericu imala Slovenku Laru Opeku, no niti jedna nije prošla kvalifikacije. Zeljko i Jeger su u mješovitim parovima stigli do 2. kola, a Pavlović je s Rumunjem Andrejom Putunticom ispala u 1. kolu.

Muška reprezentacija je u Cluju zauzela drugo mjesto u svojoj skupini pobjedama protiv Italije i Mađarske, ali i porazom od Češke koja se tako plasirala u četvrtfinale, dok je ženska reprezentacija izgubila oba svoja dvoboja, od Portugala i Mađarske.

Košarkaši opet potonuli, košarkašice 11. na EP-u

Nakon što su u 2020. razveselili hrvatski puk naklonjen košarci uvjerljivim nastupima u kvalifikacijama za EuroBasket 2022., na koji su se plasirali pobjedama u prva četiri kola u kvalifikacijskoj skupini, hrvatski košarkaši su u 2021. ponovno potonuli. Reprezentacija pod vodstvom Veljka Mršića je odigrala sedam službenih utakmica u kojima je ostvarila svega jednu pobjedu.

I dok su rijetki bili zabrinuti kad je kvalifikacije za Europsko prvenstvo reprezentacija završila rezultatski nevažnim porazima od Nizozemske (59-69) i Turske (62-79), mnogima se upalio alarm kad je na početku kvalifikacijskog turnira za OI, kojem je domaćin bio Split, Brazil pod vodstvom Aleksandra Petrovića razmontirao Mršićevu momčad (67-94). Neuvjerljiva pobjeda (75-70) i igra protiv Tunisa, bila je zabrinjavajuća. Njemačka nije dopustila Hrvatskoj da dođe do utakmice za plasman u Tokio (86-76) u Spaladium Areni. Razočaranje je bilo veliko, a najveće kod Bojana Bogdanovića i kapetana Roka Lenija Ukića koji je izgubio posljednju priliku za još jedan nastup na OI.

Lošim vijestima tu nije bio kraj. Nove su došle već krajem studenoga, kad su započele kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2023. Hrvatska je prvo ugostila Sloveniju, koja je u Tokiju došla na jedan koš od olimpijskog finala i završila na četvrtom mjestu. Slovenci su u Zagreb došli bez Luke Dončića, ali u respektabilnom sastavu, i u neizvjesnoj završnici došli do pobjede (76-74) protiv pomlađene Hrvatske. Samo tri dana poslije Hrvatska je gostovala u Finskoj, gdje je doživjela još jedan poraz (77-71) u egal završnici od ne pretjerano uvjerljivog domaćina. Sreća je što će u drugi krug tri od četiri reprezentacije iz skupine u kojoj je još i Švedska, a nesreća što se svi rezultati prenose.

Ivo Cagalj/PIXSELL

Košarkašice su sredinom lipnja bile na Europskom prvenstvu u Francuskoj, što je bilo njihovo prvo sudjelovanje na EuroBasketu nakon 2015. Teška skupina je izabranicama Stipe Bralića, povratnika na izborničku klupu, donijela poraze od Francuske (63-105) i Rusije (62-73), ali uvjerljivom pobjedom nad Češkom (84-56) Hrvatska se našla u osmini finala. Poraz od reprezentacije Bosne i Hercegovine (69-80) značio je kraj nastupa na Europskom prvenstvu.

Samo pet mjeseci poslije hrvatske košarkašice krenule su u lov na novi plasman na završni turnir EuroBasketa i započele ga pobjedom u Bugarskoj (84-73). Tri dana poslije u Zaboku su poražene (66-84) od aktualnih europskih prvakinja, reprezentacije Srbije.

Rukometaši ostali bez olimpijskog nastupa prvi put nakon 2000.

Hrvatski rukomet nije imao uspješnu godinu – na Svjetskom prvenstvu u Egiptu rukometaši su završili na 15. mjestu, što je najgori plasman u povijesti naše reprezenetacije na svjetskim prvenstvima. Igrali su “Kauboji” utakmicu za plasman u četvrtfinale protiv Danske, no dogodio se jedan od najtežih poraza u povijesti (26-38).

Hrvatska i Japan odigrali su 29-29 u prvom kolu, što je bilo veliko iznenađenje na startu SP-a, a u drugom su izabranici Line Červara pobijedili Angolu sa 28-20. U posljednjoj utakmici prvog kruga Hrvatska je pobijedila Katar čime je u drugi krug prenijela tri boda.

U drugom krugu Hrvatska je protiv Bahreina ostvarila laganu pobjedu (28-18), no onda je stigao šokantni poraz od Argentine (19-23). Protiv Danaca se ganjala pobjeda, a upisan je težak poraz koji je stajao funkcije dugogodišnjeg izbornika Linu Červara.

Srecko Niketic/PIXSELL

S novim izbornikom Hrvojem Horvatom rukometaši su krenuli u kvalifikacije za olimpijske igre u francuskom Montpellieru. Nakon tijesnog poraza od jake Francuske na startu, potom su pobijedili Portugal i Tunis, a onda čekali ishod zadnjeg dvoboja između Francuske i Portugala. Francuzi su vodili tijekom cijelog susreta, a potom zadnjih tri minute kao da nisu bili na terenu. Portugalci su slavili sa 29-28 i otišli na OI u Tokio. Hrvatska je tako prvi put u zadnju 21 godinu propustila Olimpijske igre, posljednji put to se dogodilo 2000. godine.

Ženska rukometna reprezentacija nastupila je na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj i natjecanje okončala u drugom krugu. Hrvatice su u prvom dvoboju izgubile protiv Brazila, potom pobijedile nejaki Paragvaj, da bi ujutro na dan dvoboja s Japanom saznale da su tri igračice zaražene korinavirusom. Bez skoro čitave vanjske linije izabranice Nenada Šoštarića su izgubile od Japana, potom u drugom krugu dobile Argentinu, a izgubile od Španjolske i Austrije i ispale.

Odbojkašice desete, odbojkaši 14. na EP-u

Hrvatske odbojkaške reprezentacije nastupale su tijekom 2021. na europskim prvenstvima te su i muška i ženska reprezentacija ostavile dobar dojam. Odbojkaši su prvenstvo okončali na 14. mjestu, dok su odbojkašice bile desete.

Muška reprezentacija igrala je na prvenstvu koje su zajednički organizirali Poljska, Češka, Estonija i Finska. U svojoj skupini Hrvatska je osvojila treće mjesto. Očekivano je izgubila utakmice od renomiranih suparnika Francuske i Njemačke (oba susreta po 0-3), ali su odbojkaši zato dobili sve guste mečeve u skupini: Latvija (3-2), Estonija (3-2) i Slovačka (3-1).

U osmini finala Hrvatska je došla pred iznimno jaku Sloveniju koja je pobijedila 3-1 (25-20, 25-18, 19-25, 25-12). O kvaliteti Slovenaca najbolje govori podatak da su na kraju došli do finala i osvojili srebrnu medalju.

Odbojkašice su nastupale na prvenstvu koje se također igralo u četiri zemlje (Hrvatska, Srbija, Bugarska i Rumunjska). U svojoj skupini Hrvatice su bile odmah uz bok Talijankama koje su dobile svih pet utakmica, a kasnije su se i okitile zlatnom medaljom.

Hrvatska je ostvarila omjer 4-1. Izgubila je od Italije (0-3), ali je redom lako pobjeđivala sve ostale konkurentice (Švicarska 3-0, Bjelorusija 3-0, Slovačka 3-0 i Mađarska 3-1).

Marko Dimic/PIXSELL

Osmina finala ipak je označila kraj hrvatskim odbojkašicama. U napetoj borbi za četvrtfinale Francuska je bila za nijansu bolja te je slavila 3-2 (16-25, 25-21, 22-25, 25-22, 15-12).

Odbojkašice su ispisale zapaženo ostvarenje u Zlatnoj skupini Europske lige gdje su osvojile drugo mjesto. Nakon polufinalne pobjede protiv Španjolske od 3-1 (25-12, 10-25, 25-18, 25-23), u finalu su izgubile od domaćina turnira Bugarske s 1-3 (25-22, 22-25, 17-25, 20-25).

Odbojkaši su, pak, nastupali u Srebrnoj skupini Europske lige te su na kraju zauzeli četvrto mjesto. U polufinalu su poraženi od Sjeverne Makedonije, a u utakmici za treće mjesto od Mađarske. U oba slučaja bili su to porazi u pet setova.

Inače, na kraju 2021. godine za obje odbojkaške reprezentacije su stigle dobre vijesti da će u 2022. nastupati u Zlatnoj skupini Europske lige. Pritom će Hrvatska biti domaćin završnog Final Foura odbojkaša (18. i 19. lipnja 2022.).

U muškoj konkurenciji prvaci Hrvatske postali su odbojkaši Mladosti koji su u finalnoj seriji svladali osječku Mursu s 2-1 (treća, odlučujuća utakmica, završila je 25-21, 25-13, 25-17 za Mladost), ali je osječka momčad slavila u Kupu gdje je u finalu s 3-1 bila bolja od Ribole iz Kaštela.

U Europi je Mladost u kvalifikacijama Lige prvaka pobijedila crnogorsku Budvu (2-3 i 3-1), ali je u drugom kolu pokleknula protiv češkog Karlovarskog (1-3 i 2-3). Nakon toga u CEV kupu Mladosti je kraj označila talijanska Monza u šesnaestini finala (dvije 3-1 pobjede Talijana).

Igračice Mladosti su, pak, postale hrvatske prvakinje u ženskoj konkurenciji, a u finalnoj seriji su s 2-1 bile bolje od Marine Kaštela. Treću ključnu utakmicu Mladost je dobila s 3-0 (25-19, 25-21, 25-21). Mladostašice su trijumfirale i u Kupu gdje su u finalu nadjačale Rijeku 3-1.

Odbojkašice Mladosti su 2021. godinu privodile kraju uspjesima u europskom CEV kupu. Prošle su šesnaestinu finala bez izgubljenog seta (dvije 3-0 pobjede protiv Banje Luke), nakon čega im je švicarski Dudingen predao meč osmine finala (zbog vlastitih problema s koronavirusom). Sljedeći suparnik mladostašicama u Europi (četvrtfinale) je jaki Commercecon Lodz iz Poljske.

Hrvatske boćarice briljirale na SP-u

Nakon povjesnog uspjeha iz Mersina 2019. kada je Hrvatska postala najuspješnija nacija svijeta u muškoj seniorskoj konkurenciji, hrvatska reprezentacija ponovno je u svjetskom vrhu.

Na najvećem ovogodišnjem boćarskom natjecanju, seniorskom Svjetskom prvenstvu u Alassiju, Hrvatska je u ukupnom poretku zauzela drugo mjesto iza domaćina Italije, a ispred svjetske boćarske velesile Francuske. Hrvatska je na ovom natjecanju osvojila ukupno pet medalja – jednu zlatnu, tri srebrne i jednu brončanu medalju.

Ria Vojković i Marin Ćubela su osvojili zlato u mješovitom paru, Vojković i Carrolina Bajrić su bile druge u štafetnom izbijanju, Carrolina Bajrić i Nikol Marelja-Bošnjak su zauzele drugo mjesto u paru, Pero Ćubela je osvojio srebro u disciplini pojedinačno klasično, dok je u zajedno s Marinom Milićević osvojio broncu u paru klasično.

Bilo je to prvo SP u povijesti na kojem su se zajedno natjecali boćarice i boćari, do čega je došlo i igrom slučaja jer se prvenstvo samo za boćarice trebalo 2020. održati u Alassiu, ali je odgođeno zbog panedemije koronavirusa. Stoga je SP za boćarice premješteno u 2021., te mu je pridodan i dio SP-a za boćare.

Zajednički nastup boćarica i boćara na istom mjestu svjetska boćarska federacija (FIB) je iskoristila za uvođenje jedne nove discipline, mješovitih žensko-muških parova, a upravo su u toj disciplini slavili Ria Vojković i Marin Ćubela.

Hrvatski boćari su imali zapažene rezultate i na svjetskom prvenstvu za mlade i seniore održanom u francuskom Martiguesu osvojivši ukupno devet medalja – jedno zlato, tri srebra i pet brončanih medalja. Najsjajniju medalju osvojio je Karlo Šaban u kategoriji do 23 godine u disciplini pojedinačno klasično.

U studenom je u Puli održana završnica Kupa europskih prvaka. Francuski St.Vulbas obranio je naslov europskog prvaka pobjedivši u finalu talijanski Gaglianico sa 13-9. Hrvatski predstavnici Pula i Biston mogu biti zadovoljni ovogodišnjom europskom sezonom, jer su oba kluba prvi puta u svojoj povijesti izborila nastup na završnom turniru, odnosno plasirala se u polufinale.

Koncem godine održana je Skupština HBS-a na kojoj je Denis Peršić izabran za novog predsjednika, dok je Igor Banovac dopredsjednik Hrvatskog boćarskog saveza za mandatno razdoblje od 2021. – 2025. godine.

Kuglačice i kuglači osvojili svjetske bronce

Najveće kuglačko natjecanje ove godine bilo je deveto ekipno Svjetsko prvenstvo za žene i muškarce koje je održano u listopadu j poljskom gradu Tarnowo Podgorne.

U muškoj konkurenciji nastupilo je 14 reprezentacija, a u ženskoj jedna manje. Hrvatska ženska vrsta je branila naslov svjetskih prvakinja, dok su muškarci čekali odličje 25 godina.

Na koncu su obje reprezentacije osvojile brončane medalje. U borbi za broncu, hrvatske kuglačice su svladale Srbiju, dok je muška reprezentacija pobijedila Austriju.

Kod žena za Hrvatsku su nastupile Ines Maričić, Amela Nicol Imširović, Mirna Bosak, Klara Sedlar, Valentina Gal, Ana Bacan Schneider, Marijana Liović, Milana Pavlic i Nataša Ravnić, a kod muškaraca Hrvoje Marinović, Mihael Grivičić, Matija Mance, Luka Bolanča, Branko Manev, Ivan Totić, Nikola Muše, Bojan Vlakevski i Alen Kujundžić.

Odlične vijesti stizale su i s natjecanja mlađih kategorija. Hrvatska reprezentacija je u kolovozu u Kranju i Kamniku osvojila ukupno 14 medalja te je proglašena najboljom nacijom Svjetskog prvenstva U-18 i drugom najboljom nacijom Svjetskog prvenstva U-23.

Na XIV. Svjetskom prvenstvu U-18 kuglači i kuglačice su osvojili četiri zlatne i dvije brončane medalja, a Hrvatska je bila zlatna i u poretku nacija. Na XX. Svjetskom U-23 prvenstvu naši su natjecatelji osvojili tri zlatne, srebrnu i četiri brončane medalje, a Hrvatska je bila srebrna u poretku nacija.

Koncem lipnja u Bambergu je održan “Final four” Lige prvaka na kojem su nastupila tri hrvatska kluba – KK Mlaka kod žena, te KK Mertojak i KK Zaprešić kod muškaraca.

Kuglačice Mlake osvojile su drugo mjesto nakon što su u finalu izgubile od SKC Victorije 1947 Bamberg sa 2-6, dok je kod muškaraca u borbi za 3. mjesto splitski Mertojak bio bolji od Zaprešića sa 6-2.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.