Brat ministra mora, prometa i infrastrukture i potpredsjednika Vlade Olega Butkovića, Benjamin Butković, došao je do parcele uz more od 150 kvadrata u naselju Povile u Novom Vinodolskom za manje od 30 tisuća eura, otkriva Index.
Riječ je o parceli koja se nalazi tik uz ugostiteljski objekt koji ima u dugoročnom najmu. Država je prvo tvrdila da je parcela dio pomorskog dobra, a pola godine kasnije, kada je to odgovaralo Benjaminu Butkoviću, da parcela ipak nije pomorsko dobro. Parcela je pripadala Hotelu Novi u Povilama kraj Novog Vinodolskog, a nekretnine tog hotela na licitaciji je prodavao stečajni upravitelj
Spornu parcelu, koju danas posjeduje brat Olega Butkovića, prvo je na licitaciji u 2020. godini kupio talijanski državljanin, a nakon uložene žalbe Republike Hrvatske Visoki trgovački sud u Zagrebu poništio je kupnju uzevši u obzir tvrdnju države da je ta parcela pomorsko dobro te da ne može biti predmet ovrhe, pa tako ni prodaje zbog stečaja. Ta ista parcela ipak je prodana u srpnju 2022. godine jer je u ožujku te godine dostavljen spis Trgovačkom sudu u Rijeci kako ta čestica zapravo nije pomorsko dobro pa se može prodavati u stečajnom postupku.
Ministrov brat, piše Index, parcelu od 151 kvadratnog metra tik uz more kupio je za samo 215 tisuća kuna, što je malo manje od 30 tisuća eura. Posebno je zanimljivo to što Butkovićev brat u dugoročnom najmu ima lokal tik uz more – Caffe bar Puntica, koji se naslanja na ovu parcelu.
Dražbi je prethodilo pismo Benjamina Butkovića stečajnoj upraviteljici Hotela Novi da mu se proda i ugostiteljski objekt od 65 kvadrata, koji se naslanja na kupljenu nekretninu, no do te prodaje nije došlo.
Brat ministra Butkovića u odgovoru Indexu priznao je da je do parcele od 151 kvadrata, koja se naslanja na ugostiteljski objekt koji ima u najmu, došao po rješenju o dosudi Trgovačkog suda u Rijeci. Kaže nam da nije ministarstvo njegovog brata u ranijem postupku utvrdilo da ta parcela ne ulazi u pojas pomorskog dobra, već županijski ured.
Ministar Butković, pak, rekao je da je postupak utvrđivanja granice pomorskog dobra pokrenula Primorsko-goranska županija po službenoj dužnosti na temelju svog Plana upravljanja pomorskim dobrom još 2015. godine, a ne Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture. Dodao je da se navedeni postupak utvrđivanja granice nije odnosio isključivo na područje te sporne parcele, već se granica pomorskog dobra odnosila na više od 850 metara dužine obalnog pojasa u istoj katastarskoj općini.
“Zaključno, ministar mora prometa i infrastrukture ne sudjeluje u radu Povjerenstva niti u donošenju Rješenja o utvrđivanju granice pomorskog dobra na bilo kojem području Republike Hrvatske pa tako nije ni u ovom. Ministar, kao ni stručne službe Ministarstva nisu imali nikakvih saznanja oko prodaje koju je provodio Stečajni upravitelj odnosno nadležni Sud, niti smo se očitovali oko bilo kakvih detalja u tom postupku”, stoji u odgovoru, u kojem se dodaje da Visoki trgovački sud u prodaji nekretnina u okviru stečajnog postupka konzultira nadležno odvjetništvo RH.
Komentari