SPORNI SAVJETI: Uhićeni policajac Ivan Lozić pomagao je Josipi Rimac i oko stana koji je dobila u Kninu

Autor:

Dusko Jaramaz, Davor Puklavec/PIXSELL

Trojica splitskih policajaca prošli su tjedan uhićena zbog manje značajnih kaznenih djela, ali Nacionalu je potvrđeno da su pod lupom i zbog spornog angažmana povezanog s više afera bivšeg HDZ-ova ministra Lovre Kuščevića i bivše HDZ-ove gradonačelnice Knina

Trojici visokopozicioniranih policajaca iz Splita i okolice, uhićenim prošlog tjedna u antikorupcijskoj akciji USKOK-a, formalno se na teret stavljaju manje značajna kaznena djela poput ‘’sređivanja’’ prometnih kazni za desetak osoba – od vlastitih supruga do poslovnih ljudi, pa i jednog svećenika – te odavanja detalja iz tajnih istraga neovlaštenim osobama, uključujući jednog novinara. Vlade Perkušić, Ivan Lozić i Ante Gudelj predmet su interesa istražitelja već dulje vrijeme i to zbog sumnji u znatno ozbiljnija nedjela i njihovo uhićenje je, kako je potvrđeno Nacionalu, zapravo otvaranje još jednog kraka afere povezane s bivšom HDZ-ovom državnom tajnicom i gradonačelnicom Knina Josipom Rimac, kao i s onom u čijem je središtu nekadašnji ministar uprave Lovre Kuščević. Dublja povezanost ovih policijskih šefova sa strukturama vladajuće stranke, a posebno osobama koje su figurirale kao uzdanice njenog nekadašnjeg predsjednika Tomislava Karamarka, u političkim i policijskim krugovima već dulje vrijeme smatra se notornom činjenicom.

Više sugovornika Nacionala potvrdilo je da su se sada našli na udaru jer su Josipi Rimac i Lovri Kuščeviću odavali detalje iz postupaka koji se vodi protiv njih, a za jednoga od uhićenih – nekadašnjeg načelnika Odjela gospodarskog kriminaliteta Policijske uprave splitsko-dalmatinske i trenutnog inspektora tog odjela Ivana Lozića – sumnja se da je konkretnim savjetima pomagao Josipi Rimac u gotovo deset godina staroj aferi i pravnim problemima s kojima se suočila oko dodjele stana u Kninu njoj i njenom suprugu Danijelu. Zbog ovog poteza osuđena je njena prijateljica Ana Marija Radić, bivša ravnateljica Uprave za područja posebne državne skrbi, dok je bivša kninska gradonačelnica u tom postupku pravomoćno oslobođena. U ovakvom razvoju događaja u toj aferi, tvrde sugovornici Nacionala, propituje se koliko je legitimna i značajna bila savjetodavna pomoć upravo uhićenog Lozića. To je Nacionalu potvrdilo više izvora iz HDZ-a, ali i onih bliskih Josipi Rimac.

Iako je policija na prošlotjednoj konferenciji objavila da su trojica policajaca uhićeni zbog djela poput sređivanja prometnih kazni, iza svega stoji puno širi kontekst u kojem su oni povezani s Lovrom kuščevićem i Josipom Rimac (desno). FOTO: Ivo Cagalj, Grgo Jelavic/PIXSELL

Istražitelji su proteklih mjeseci intenzivno preslušavali tajno snimljene razgovore bivše kninske gradonačelnice i državne tajnice, u sklopu afere Vjetroelektrane te naišli na njen razgovor koji je vodila s Lozićem, a u kojem joj je on navodno obećao javljati detalje iz istrage koja se vodila protiv nje. Potom mu je oduzet mobitel koji je temeljito pretražen, no po neslužbenim informacijama u njemu zasad nisu pronađeni dodatni dokazi – moguće zato što je iskusni policajac na vrijeme izbrisao kompromitirajuće poruke, pa će ovdje po svemu sudeći biti potrebna dodatna forenzička analiza. No pronađeni su dokazi koji upućuju na druga kaznena djela i njih je, po uobičajenoj proceduri, preuzeo i počeo obrađivati zagrebački umjesto splitskog odjela USKOK-a, što je dovelo do uhićenja spomenute trojice.

Pronađena je tako fotografija rješenja o prometnom prekršaju Lozićeve supruge koje je izdala omiška postaja policije, na čijem se čelu nalazio Vlade Perkušić u ožujku 2020. U tom dopisu policajci od Lozićeve supruge traže da podatke o tome tko je vozio njen automobil u prosincu 2019. u Lokvi Rogoznici, kada je zabilježeno da je od 30 do 50 kilometara na sat prekoračio dozvoljenu brzinu u naseljenom mjestu, za što je propisana kazna od tri od sedam tisuća kuna. Perkušić potom upućuje Lozića da napiše da je automobil vozila osoba koja je u inozemstvu, ili netko tko je u međuvremenu umro. Po istom modelu šef omiške policije ‘’riješio’’ je još jednu prometnu kaznu Lozićevoj supruzi, ali i još za desetak drugih osoba uključujući viđenije biznismene, jednog svećenika, a po svemu sudeći i Lozićevu kolegi inspektoru iz Odjela za gospodarski kriminalitet PU splitsko-dalmatinske Anti Gudelju. Perkušić je, tvrdi USKOK, čak osobno ulazio u evidencije MUP-a kako bi pronašao osobe bez prekršaja kojima bi se izrekla opomena umjesto propisane novčane kazne ili one koje su u međuvremenu preminule, a svojim podređenima davao je naređenja da ispune prekršajne naloge s podacima koje je on dostavio.

Ime Ante Gudelja u posljednje dvije godine vezano je uz više incidenata i spornih situacija koje su bile predmet internih istraga. FOTO: Robert Anic/PIXSELL

No od šefa omiške policije istražiteljima su znatno zanimljiviji uhićeni Ante Gudelj i Ivan Lozić: njih dvojica najmanje petnaestak godina u neslužbenim razgovorima označavaju se kao ‘’vrlo bliski HDZ-u’’ i malo je koga iznenadio podatak da je, primjerice, Lozić komunicirao s Josipom Rimac i obećavao im dojavljivati detalje i istraga, odnosno da je u nekima od njih omogućavao konkretnu pravnu pomoć osumnjičenima. U Splitu i okolici javna je tajna da se ovaj policajac često pojavljuje na izbornim skupovima vladajuće stranke, a da na njima nije službeno angažiran ni na koji način. ‘’On formalno ne smije biti politički aktivan, niti bi smio bilo kako odavati svoje političke preferencije, no vrlo je dobro poznato komu on pripada i zapravo se to uopće ne trudi prikriti. To da je komunicirao s visokim dužnosnicima koji su bili pod istragama nimalo ne iznenađuje’’, kazao je za Nacional sugovornik iz splitske policije. On također dodaje da se upravo Gudelj i Lozić u internim razgovorima često označavaju kao ‘’HDZ-ov kadar’’ i da njihove karijere doživljavaju uzlet najčešće nakon što ova stranka preuzme vlast u državi. Nakon pada Tomislava Karamarka, doduše, i na ovaj dvojac pala je sjena.

Ante Gudelj nalazi se u specifičnoj situaciji jer formalno uopće nije zaposlenik splitske policije, nego Ravnateljstva policije. On je nakon kratkotrajne epizode na mjestu šefa kriminalističke policije u Splitu prebačen na poziciju pomoćnika načelnika Uprave za granicu u Ravnateljstvu policije, a zatim vraćen za šefa Odjela za gospodarski kriminal u Splitu, ali sa starim rješenjem o radu. Istražuje gospodarski kriminal, premda je formalno raspoređen na poslove vezane uz državnu granicu i prekogranični kriminal.

O vrlo dvojbenim postupcima Gudelja i Lozića Nacional je temeljito izvještavao još 2007. i to u istrazi oko navodnog multimilijunskog kriminala u tada državnom Brodosplitu koja je neslavno propala

Gudeljevo ime u posljednje dvije godine vezano je uz više incidenata i spornih situacija koje su bile predmet internih istraga, pa čak i formalnih postupaka. U jednome od njih provjeravalo se Gudeljevo postupanje vezano uz splitsko i trogirsko brodogradilište, odnosno više prijava Državnog odvjetništva vezanih uz neisplatu plaća radnicima. Navodno je bio izrazito neugodan i neprimjereno se odnosio prema osobama koje su podnijele prijave, a čak ih je pozvao na razgovor u isto vrijeme kao i osobe protiv kojih su se prijave podnosile. Druga sporna situacija dogodila se u srpnju 2020. u Splitu: njegovoj supruzi jedna je žena navodno zagradila automobil na punih devet sati pa se on na štakama, sa sinom, pojavio na licu mjesta i sudjelovao u incidentu koji je, po tvrdnjama svjedoka, uključivao vrijeđanje, pljuvanje i šamaranje. Prije nešto više od mjesec dana on je ipak pravomoćno oslobođen krivnje, između ostalog i zbog jednog bizarnog razloga: sud nije uzeo u obzir iskaz svjedokinje koja ga je teretila zato što na formularu o njenom ispitivanju nije bilo naznačeno da su joj dana propisana upozorenja, niti su ta upozorenja bila zaokružena. U policijskim kuloarima u Splitu već dvije godine se prepričava i njegov navodni fizički sukob sa šefom splitskog odjela USKOK-a Ivanom Kasumom, nakon čega je podnio i prijavu za prijetnju koja je odbačena.

I Ivan Lozić imao je problema u policijskoj službi: završio je na stegovnom postupku i prekršajno je prijavljen jer se na terasi jednog restorana pokraj Imotskog obrušio na policajce koji su navodno odbili piće kojim ih je htio počastiti. Zamjerio im je što su u restoran došli u odorama, navodno je rekao da sramote službu i da nikada od njih ništa neće biti. Policajci su inače u odorama svratili u restoran preko pauze nešto pojesti.

O vrlo dvojbenim postupcima Gudelja i Lozića upravo je Nacional temeljito izvještavao još 2007., prije cijelo jedno desetljeće i pol, i to u istrazi oko navodnog multimilijunskog kriminala u tada državnom Brodosplitu koja je neslavno propala. ‘’Lozić već dugo vješto manipulira predmetom Brodosplit kako bi smanjio negativne posljedice te afere za HDZ, dok čelnici vladajuće stranke od Mladena Bajića nominalno energično traže da slučaj posve rasvijetli. Umjesto da svojim radom maksimalno pomaže Državnom odvjetništvu, Lozić već mjesecima kontinuirano predmet pogrešno usmjerava i izbjegava ozbiljno obraditi prave sumnjivce. Bajić, koji se i prošlog tjedna sastao s austrijskim istražiteljima radi razmjene podataka o kolanju opranog novca u aferi Brodosplit, Lozićevim ponašanjem već je dugo vrlo nezadovoljan jer Lozićev kontroverzni angažman u aferi Brodosplit nije prva njegova nepodopština’’, objavio je tada Nacional.

Bivši glavni državni odvjetnik Mladen Bajić još je prije 15 godina bio nezadovoljan ulogom Ivana Lozića u istrazi oko slučaja Brodosplit. FOTO: Robert Anic/PIXSELL

‘’Cijeneći njegova prijateljstva i kontakte, pravnički krugovi Lozića ocrtavaju kao HDZ-ov kadar u splitskoj policiji, koji vjerojatno ponajviše zbog političkog zaleđa već nije stradao zbog učestalih sumnji u korupciju. Osim toga, neprimjerena ponašanja i prekoračenja ovlasti, poput onih kakva su mu stavljena na teret u slučaju Euroherca, dodatni su aduti kojima Lozićevi politički zaštitnici njegov rad mogu usmjeravati sukladno svojim dnevnopolitičkim potrebama. Ivan Lozić potječe iz Imotskoga. Član je HDZ-a.

Završio je ekonomski fakultet i 1992. je iz administrativnog ureda Ministarstva obrane iz Imotskoga prešao raditi u imotsku policiju. Odande je u Split stigao prije desetak godina te je 1996. postao inspektor Odjela za suzbijanje gospodarskog kriminaliteta. Dobri poznavatelji prilika u splitskoj policiji tvrde da je cijela Lozićeva policijska karijera vezana uz njegova mentora Antu Gudelja, danas zamjenika načelnika splitske policije. Lozić i Gudelj zbližili su se jer su obojica radili u istom odjelu, a Gudelj ga je odmah počeo protežirati. Međutim, Lozić isprva nije brzo napredovao. Kolege o njemu nisu imali naročito mišljenje – smatrali su ga neradnikom sklonim koruptivnom ponašanju i ulizivanju lokalnim političkim moćnicima. Kolege su brzo primijetili da je Lozić dinamiku rada na svojim predmetima uvijek prilagođavao okolnostima koje su pratile pojedine slučajeve. Kriminalističke obrade je ubrzavao ako bi osjetio da se u njemu bitnim krugovima očekuje da se sumnjivci procesuiraju, ili bi ih usporavao ako bi bilo suprotno. Lozić je još od 1997. vrlo blizak sa Živkom Nenadićem, tada visokopozicioniranim HDZ-ovim političarom. Dok je bio predsjednik Županijskog odbora HDZ-a za Splitsko-dalmatinsku županiju, Nenadić je bio glavni kadrovik HDZ-a za policiju i pravosuđe. Kako je Nenadić bliski prijatelj Ante Gudelja, tako je i Lozić ušao u krug policajaca blisko povezanih s vladajućom strankom. Posebno je zanimljivo da je Lozić još otprije vrlo blizak sa Sinišom Poljakom, koji bi po svim parametrima trebao biti među prvim osumnjičenicima u aferi Brodosplit’’, pisao je Nacional prije punih petnaest godina. Većina glavnih aktera u međuvremenu se promijenila ali, po svemu sudeći, ne i način djelovanja ovih policajaca.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.