SPORNI REFERENDUM: Plenković i ljevica protiv prijedloga Mosta

Autor:

20.12.2023., Zagreb - Ivana Kekin, saborska zastupnica platforme Možemo i predsjednica Nove ljevice. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/Nfoto

I ljevica i tehnički premijer Andrej Plenković protive se referendumu o manjinama, doznaje nacional.hr u petak, dan nakon što je Most predložio raspisivanje ustavotvornog referenduma prema kojem zastupnici nacionalnih manjina više ne bi mogli glasati o imenovanju vlade i donošenju proračuna, ali bi zauzvrat dobili pravo veta na zakone koji se tiču pripadnika manjina.

Premijer Plenković komentirao je Mostov prijedlog u Vukovaru, gdje je sudjelovao na svečanoj sjednici u povodu Dana grada. “Jako loša ideja, ja je odbacujem, to je ozbiljna politička pogreška Mosta, ali nisu jedini koji se bave tom temom. Mislim da je Smerdel ispravno reagirao”, kazao je Plenković, aludirajući na reakciju ustavnog stručnjaka Branka Smerdela, koji je inicijativu Mosta na Facebooku nazvao “nečuvenom dekonstrukcijom”.

STATUS MANJINA Smerdel: Nečuvena konstrukcija Mosta!

Plenković je nastavio: “Imamo dvije vrste stranaka – one koje su tu od početka i koje su prošle sve faze političkog sazrijevanja te su svjesne okolnosti donošenja Ustava, prava… U te stranke se ubraja HDZ. Postoje ove svježije stranke poput Mosta koje nemaju nikakvu relaciju i lakonski dolaze pred mikrofon i nastoje razmontirati hrvatske pravne stečevine. Pokazuju da još nisu sazreli, to nije dobro za njih”.

ZABRANE I VETO Most traži referendum o zastupnicima nacionalnih manjina

Mostov je prijedlog za nacional.hr komentirala saborska zastupnica Možemo! Ivana Kekin, ocjenjujući kako inicijativa “sadrži ozbiljno ograničavanje prava nacionalnih manjina“. “Takav prijedlog Mosta, u trenutku kad je neizvjesno tko će i kako doći do većine ili će se ići na nove izbore, bacanje je pijeska u oči. O pitanju položaja zastupnika manjina može se i treba razgovarati na način da se ostvari širi društveni dijalog i da se pri tome uvijek ima na umu zaštita položaja manjina u našem društvu, na što smo se obvezali i ugovorima sklopljenim s EU”, kaže Ivana Kekin.

Ona podsjeća kako je “slična inicijativa je pokretana od strane udruga U ime obitelji i Narod odlučuje, obje povezane sa Željkom Markić i Mostom. No i tada su stručnjaci i civilno društvo upozoravali da se pitanja prava nacionalnih manjina nikako ne bi trebala rješavati referendumom. Vazno je uociti i da ova inicijativa u sebi sadrzi ozbiljno ogranicavanje prava nacionalnih manjina, sto nije u skladu s postignutim demokratskim standardima i standardima zastite ljudskih prava, a osobito jer su isti akteri vec organizirali politicke i referendumske inicijative ciji je cilj bio umanjenje ili ukidanje prava diskriminiranih skupina”.

Kekin smatra i da Most svojom inicijativom nastoji skrenuti pažnju s “dvije važne činjenice”. “Prva je ta da su se postizborno raspali i to oko pitanja pobačaja, jer im je pitanje zabrane prava žena na izbor očito važnije od borbe protiv korupcije. A drugo je to da, kako vidimo, upravo s njihove liste bježe prvi žetončići, pa će ukoliko Vesna Vučemilović – čija stranka ne bi samostalno prešla prag – podrži HDZ-ovu većinu, Most i po treći put dovesti HDZ na vlast”. cijativom nastoji skrenuti pažnju s “dvije važne činjenice”. “Prva je ta da su se postizborno raspali i to oko pitanja pobačaja, jer im je pitanje zabrane prava žena na izbor očito važnije od borbe protiv korupcije. A drugo je to da, kako vidimo, upravo s njihove liste bježe prvi žetončići, pa će ukoliko Vesna Vučemilović – čija stranka ne bi samostalno prešla prag – podrži HDZ-ovu većinu, Most i po treći put dovesti HDZ na vlast“.

Iz vrha SDP-a su za nacional.hr kratko poručili kako se protive inicijativi Mosta. “Diskriminatorno i neprihvatljivo”, kazao je neslužbeno izvor vrha iz SDP-a, a zamjenik predsjednika Domovinskog pokreta Mario Radić najavio da će se javiti kasnije, nakon svečane sjednice Dana grada Vukovara.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.