SPORNI NAMETI Banke taje kako ‘kroje’ naknade. Imaju još samo par dana da HNB-u daju formulu

Autor:

Boris Vujčić

Sandra Simunovic/PIXSELL

Hrvatska narodna banka je u lipnju poslala okružnicu bankama tražeći da joj do kraja godine pošalju metodologije za izračun svojih naknada, kao i tarife naknada prethodno usklađene s tom metodologijom.

No, u središnjoj banci kažu da su do sada “uglavnom zaprimili metodologije od manjih subjekata”.

Rok do kraja godine

Naknada ima na stotine, a trend je da prihodi banaka od naknada i provizija u poslovanju sa stanovništvom rastu od 2020. godine, piše Forbes Hrvatska.

“Do sada smo uglavnom zaprimili metodologije od manjih subjekata nadzora HNB-a, dok preostale, sukladno Okružnici Hrvatske narodne banke iz lipnja ove godine, očekujemo do kraja ove godine”, odgovorili su za Forbes Hrvatska iz HNB-a.

Središnja banka je to od njih zatražila u lipnju i postavila rok do kraja godine.

Najavljuju da će detaljno analizirati metodologije banaka

Hoće li doista u idućih desetak dana, od čega je šest radnih, vodeće banke na tržištu ispuniti što je od njih tražio HNB, vidjet će se.

“Svrha ovakvog zahtjeva HNB-a je da doprinese višoj razini izvjesnosti u pogledu naknada i stvaranju preduvjeta za kvalitetniji nadzor ovog područja, a u konačnici i boljem položaju korisnika usluga u pogledu informiranosti o cijenama usluga”, odgovorili su u HNB-u.

Objašnjavaju da će te metodologije “detaljno analizirati u okviru svojih nadzornih aktivnosti te ovisno o rezultatima, razmotriti potrebu poduzimanja daljnjih aktivnosti u skladu sa svojim nadzornim ovlastima”.

Zanimaju ih i promijenjene tarife naknada

Kako su dodali, osim metodologije, HNB očekuje da se dostave i revidirane tarife naknada prethodno usklađene s konkretnom metodologijom koje će također biti obuhvaćene nadzornim aktivnostima HNB-a.

Nisu odgovorili na pitanje koliko točno bankarskih naknada ima, ali u ranijim medijskim istupima se navodilo da ih je na stotine.

Stalan rast bankarskih prihoda od naknada

U prvih devet mjeseci ove godine su prihodi od naknada i provizija banka u Hrvatskoj iznosili 659 milijuna eura, od čega su 246,5 milijuna eura prihodi od naknada i provizija naplaćeni od kućanstava. Na razini prošle godine ukupan iznos bio je 805 milijuna eura, od toga 301,5 milijuna eura od kućanstava, ili 37,4 posto.

Ukupni prihodi banaka u 2023. godini bili su 3,7 milijardi eura.

Trend je da su prihodi banaka od naknada i provizija u poslovanju sa stanovništvom u stalnom rastu od 2020. godine, a zaključno s 2023. godinom, porasli su 20 posto.

Prije četiri godine su ti prihodi od naknada koje se naplaćuju stanovništvu iznosili 250 milijuna eura, 2021. godine su blago narasli na 253 milijuna eura, 2022. godine su dosegli 296 milijuna eura te lani premašili 300 milijuna eura.

‘Naknade nisu regulirana kategorija, određuje ih tržište’

Kad je ljetos izabran na novi, svoj treći mandat na čelu HNB-a, guverner Boris Vujčić je u intervjuu na HRT-u također govorio o naknadama i što ih je motiviralo da se obrate bankama okružnicom.

“Mi smo tražili od banaka da naprave točnu metodologiju izračuna naknada po različitim vrstama naknade, što će omogućiti potrošačima da jasnije vide hoće li im banka naknadu dizati, zbog toga što im raste neki dio troška koji im je u metodologiji, ili ne. Znači, morat će na neki način obrazlagati i opravdavati ako misle mijenjati pojedine naknade u budućnosti“, kazao je Vujčić.

Objasnio je da naknade nisu regulirana kategorija, većina ih se određuje tržišno, ali se želi uvesti transparentnost u to područje, a prvo se to počeli raditi objavljivanjem usporedivih naknada po bankama na HNB-ovoj aplikaciji, kao što objavljuju i kamatne stope.

Pod nazivom “naknade za najčešće korištene platne usluge povezane s eurskim tekućim računom”, HNB tu omogućava praćenje u 20 banaka i to naknade za vođenje računa, on-line bankarstvo, kreditne transfere, priljev iz inozemstva, trajni nalog, izravno terećenje, izdavanje kreditne kartice, podizanje gotovog novca i prekoračenje.

Moguće je i usporedno praćenje iznosa koji banke naplaćuju za svoje pakete usluga (jer potrošačima one nude eurske račune za plaćanje i kao dio paketa s drugim povezanim uslugama).

Ako, primjerice, u taj paket uključite prekoračenje, izdavanje kreditne kartice te internetsko i mobilno bankarstvo (uz mogućnost obavljanja pet transakcija mjesečno), naknada se kreće od 3,34 eura u Imex banci do oko 10 eura u Zagrebačkoj banci, Raiffesenbank i OTP banci, uz različite kamatne stope na prekoračenje.

Ponovno povećavaju naknade

Zagrebačka banka, lider na hrvatskom tržištu, u listopadu obavijestila korisnike o znatnim promjenama naknada koje će naplaćivati od 8. siječnja 2025. godine te općih uvjeta poslovanja, ali sudeći prema odgovoru HNB-a, ni ona zasad nije dostavila HNB-u svoju metodologiju.

U dopisu koji je poslala korisnicima, dižu se cijene naknada za velik dio usluga, a tzv. osnovni račun će pružati bez naknade.

Među bankama koje su ove godine digle dio svojih naknada u poslovanju s građanima su Erste, PBZ, OTP i HPB.

Osnovni račun u banci bez naknada

Inače, ministar financija Marko Primorac je najavio da će ići u zakonske izmjene kojima će se omogućiti da građani bez plaćanja naknade otvaraju i koriste osnovni račun u bankama.

U pitanju je Zakon o usporedivosti naknada, prebacivanju računa za plaćanje i pristupu osnovnom računu, a u Vladinu su proceduru zakonske izmjene trebale biti upućene do kraja ove godine, piše Forbes Hrvatska.

‘INOVATIVNI’ FINANCIJAŠI Banke ukidaju naknadu za vođenje računa, ali povećavaju ostale namete. Ovako to objašnjavaju

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.