Borba stanovnika nekoliko pulskih naselja protiv tamošnje tvornice cementa traje već desetljećima.
Nakon niza sastanaka, uključio se i Grad Pula, koji će od resornog Ministarstva tražiti izmjenu okolišne dozvole, jer mjerenja onečišćenja zraka pokazuju da Pula ima najlošije rezultate u zemlji. Izmjenom bi se spriječio negativan utjecaj tvornice na kvalitetu zraka u njezinome neposrednom susjedstvu, objavio je HRT.
Sumporovodik u zraku
Mjerenja u blizini pulske tvornice cementa neprestano pokazuju prekoračenja za zdravlje opasnog arsena, lebdećih čestica, sumpornog dioksida, ali i otrovnog plina sumporovodika.
“Znam što se nalazi u ugljenu, tu ima i radioaktivnih elemenata koji se ovdje ne mjere, ima teških metala, znamo da ima sumpora, više ili manje, ono što je uobičajeno kad nemate nikakvih metoda čišćenja otpadnih plinova“, kazala je Koviljka Aškić, stanovnica pulskog naselja Stoja.
Tvornica cementa planira ulagati u odsumporavanje
U tvornici kažu da su svjesni utjecaja na okoliš te planiraju ulaganja kako bi poboljšali svoj rad.
“Planiramo ulagati u odsumporavanje, u sustave koji će smanjiti emisije sumporovog oksida, poslije i u smanjenje buke i u implementaciju plina“, poručio je Mihajlo Mirković, direktor Tvornice cementa Calucem iz Pule.
No, za to je krajnji rok tek 2030. godina.
Na 19 metara visokom dimnjaku mjerenja se ni ne obavljaju
Stoga će Grad Pula zatražiti od resornog Ministarstva izmjenu postojeće okolišne dozvole kojom je sada tvornici dopušteno otpuštanje štetnih čestica znatno viših no u ostatku zemlje.
“Očekujem da će se izmijeniti okolišna dozvola, da će biti kako je u drugim dijelovima Europe. Ne mogu ulaziti u brojke, ja nisam stručnjak, ali iz svih izvješća vidimo da su u Puli veće vrijednosti nego u ostalim dijelovima Hrvatske, pa i Europe“, zaključio je Filip Zoričić, gradonačelnik Pule.
Izmjenom okolišne dozvole želi se izmijeniti i činjenica da se sada na 19 metara visokom dimnjaku jedne od peći ne obavljaju mjerenja, jer ta dozvola – to ni ne predviđa, zaključuje HRT.
Komentari