Zatvaranje naftnih polja u Libiji proširilo se u srijedu pa je tako polje Sarir gotovo u potpunosti obustavilo proizvodnju, rekla su Reutersu dva terenska inženjera, u jeku političkog spora oko kontrole nad središnjom bankom i prihodima od nafte.
Vlada na istoku Libije, gdje se nalazi većina libijskih naftnih polja, objavila je u ponedjeljak da će sva proizvodnja i izvoz biti zaustavljeni, podsjeća Reuters.
Poremećaji u proizvodnji nafte diljem Libije zbog ‘više sile’
Na polju Sarir proizvodilo se oko 209.000 barela dnevno (bpd) prije no što je proizvodnja smanjena, rekli su inženjeri Reutersu.
Viša sila već je bila najavljena za izvoz s polja Sharara od 300.000 bpd, a ovog je tjedna Reuters izvijestio o poremećajima na poljima El Feelu, Amalu, Nafoori i Abu Attifelu.
U srpnju je Libija, članica OPEC-a, proizvodila oko 1,18 milijuna barela nafte dnevno.
Odgovor na smjenu guvernera središnje banke
Potez da se zatvori glavni izvor prihoda Libije uslijedio je kao odgovor na odluku Predsjedničkog vijeća sa sjedištem u Tripoliju o smjeni guvernera Libijske središnje banke (CBL) Sadiqa al-Kabira, što je potaknulo suparničke naoružane frakcije da se mobiliziraju.
Premijer Abdulhamid al-Dbeibah, postavljen kroz proces uz podršku Ujedinjenih naroda 2021. godine i šef Vlade nacionalnog jedinstva sa sjedištem u Tripoliju, rekao je ovoga tjedna kako se ne bi smjelo dopustiti zatvaranje naftnih polja “pod slabašnim izgovorima”.
Amerikanci pozvali sukobljene frakcije u Libiji na dijalog
U utorak su se zapovjednik američkog zapovjedništva za Afriku Michael Langley i otpravnik poslova Jeremy Berndt sastali s Khalifom Haftarom, čelnikom snaga nazvanih Libijska nacionalna vojska koja kontrolira istok i jug zemlje.
“Sjedinjene Države pozivaju sve libijske dionike da se konstruktivno uključe u dijalog“, uz podršku Misije UN-a za potporu u Libiji i međunarodne zajednice, objavilo je američko veleposlanstvo u Libiji na platformi X.
Cijena barela sirove nafte Brent na tržištu u Londonu u ranim poslijepodnevnim satima iznosila je 78,35 dolara, smanjivši se za 1,2 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije, jer su zabrinutosti oko kineske potražnje i rizici od šireg gospodarskog usporavanja neutralizirale zabrinutosti o mogućem prekidu isporuka nafte iz Libije i drugih zemalja.
Komentari