U utorak je policija privela fra Vladimira Vidovića i provincijala Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca fra Miljenka Hontića.
Ranije je poznati i popularni franjevac konventualac fra Vladimir Vidović sa zagrebačkog Svetog Duha udaljen sa svih dužnosti, a prijavljen je za spolno zlostavljanje, o čemu je Nacional u više navrata pisao.
Sumnja na spolno uznemiravanje dvojice maloljetnika
Na upit Večernjeg da potvrdi uhićenja, policija je, ne navodeći imena, potvrdila da je zagrebačka Policijska uprava, u suradnji s Općinskim kaznenim državnim odvjetništvom, provela istragu nad 42-godišnjim muškarcem zbog sumnje na spolno uznemiravanje dvojice maloljetnika, dok je 59-godišnjak pod istragom zbog povrede djetetovih prava.
Nakon provedene istrage obojica su predani pritvorskom nadzorniku, a slučaj je prijavljen nadležnom Državnom odvjetništvu.
Franjevačka provincija podnijela prijavu
Valja podsjetiti kako su fra Vidoviću, na temelju Smjernica Hrvatske biskupske konferencije (HBK) za zaštitu maloljetnika i ranjivih osoba, ranije bile izrečene privremene mjere udaljavanja sa svećeničke službe, dok se ne dokaže krivnja, odnosno ne utvrdi nevinost prijavljenog svećenika. Odluku o privremenoj mjeri zabrane javnog vršenja svećeničke službe i svih dužnosti u Provinciji Vidoviću je izrekao upravo uhićeni provincijal Hrvatske provincije svetog Jeronima fra Hontić.
SPOLNO ZLOSTAVLJANJE Franjevačka provincija smijenila fra Vladimira Vidovića, surađivat će s DORH-om
“Nakon obavijesti o mogućem kaznenom djelu i prikupljanja osnovnih podataka, Provincijal je podnio i prijavu nadležnim kanonskim institucijama i Državnom odvjetništvu te je otvoren za potpunu suradnju s civilnim vlastima. Poštivajući interes javnosti, provincija poziva medije da se prilikom izvještavanja o ovom događaju suzdrže od otkrivanja detalja mogućeg kaznenog djela kako bi poštivali sve zakonske odredbe i zaštitili sve dionike te civilnim vlastima omogućili provedbu sveobuhvatne istrage, u čemu će imati punu podršku i suradnju cijele Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca”, pisalo je u ranijem priopćenju Provincije, o čemu je Nacional pisao.
Nacional otkrio aferu
Fra Vidović je suspendiran zato što je Nacional Vidovićevu nadređenom, provincijalu fra Hontiću, poslao pitanja o sumnjama protiv Vidovića. To je ujedno i stvarna pozadina nedavne iznenadne i mnogima šokantne suspenzije omiljenoga fratra koji slovi za progresivnog svećenika i zaštitnika siromašnih, ali je toj suspenziji pridonijelo i još nešto.
Naime, fra Hontić je neposredno prije donošenja te odluke primio na razgovor jednu uglednu, relativno utjecajnu i poznatu javnu osobu, izrazito povezanu s Crkvom, čiji je sin također imao neposredna saznanja o optužbama protiv fra Vidovića. Tu je javnu osobu o detaljima tog slučaja upoznao upravo Nacional. O optužbama protiv fra Vidovića bio je upoznat njegov malodobni sin, blizak mladiću koji je prijavio fra Vidovića. Štoviše, u inicijalnim informacijama čak se spominjala mogućnost da je i taj mladić žrtva Vidovićeva neprimjerenog ponašanja.
Potom su ta javna osoba i fra Hontić stupili u kontakt i 15. listopada sastali se uživo i prodiskutirali okolnosti tog slučaja. Ta javna osoba, deklarirani vjernik i svakako osobno naklonjena Crkvi, Nacionalu se potom zahvalila i dodatno potvrdila postojanje optužbi na račun fra Vidovića kao i saznanje da je s njima upoznat veći broj mladih ljudi. Sa svim tim detaljima bio je upoznat i fra Hontić. Činjenica da su s ovim slučajem upoznati Nacional i ta javna osoba, vrlo je vjerojatno presudno utjecala na provincijalovu odluku da cijelu stvar “presiječe” kako je i napravio, kako bi preduhitrio nekontrolirane javne reakcije.
Ta činjenica – da fra Vidović nije smijenjen odmah nakon što je Crkva primila pismenu prijavu protiv svećenika, nego tek nakon što je za to doznao i počeo se raspitivati Nacional – pokazuje, s jedne strane, kako dijelovi Crkve, za razliku od uvriježenoga crkvenog ponašanja, napokon počinju uvažavati otkrića sekularnih medija te razumijevati nužnost brze istrage, i crkvene i pravosudne, optužaba za seksualne zločine svećenika.
No, istodobno, s druge strane, reakcija koja dolazi tek nakon poticaja iz medija, umjesto da odgovorne crkvene vlasti reagiraju već na samu prijavu žrtve, ostavlja i dalje gorak dojam da Crkva nastavlja biti bešćutna prema žrtvama, a više brine za vlastiti ugled u javnosti, pa pokušava sanirati štetu preduhitrujući novinarska otkrića.
Tek kad se i to promijeni, odnosno kad Katolička crkva u cjelini počne uvažavati žrtve i reagirati na njihove prijave, ne čekajući da mediji otkriju skandal, moći će se reći da se u samoj instituciji nešto ozbiljno mijenja nabolje. Dotad, reakcija koja dolazi tek nakon što se skandal više ne može zataškati nije više od puke kontrole štete.
Komentari