Na Sveučilištu u Splitu u utorak je predstavljena mobilna aplikacija LiberatoMap, koja osobama s invaliditetom omogućava jednostavan i brz pristup informacijama o pristupačnosti različitih lokacija u Dalmaciji. Izradili su je studenti Sveučilišnog odjela za stručne studije.
Aplikacija LiberatoMap jednostavan je i praktičan način za pronalaženje pristupačnih lokacija za osobe s invaliditetom u Dalmaciji. Objedinjuje različite kriterije pristupačnosti, mogućnosti pretraživanja alternativnih lokacija, kao i prijave izmjena podataka ili upisa novih lokacija te zastupljenost turističkih atrakcija.
“Trenutno aplikacija ima pet uključenih dalmatinskih gradova: Split, Trogir, Omiš, Makarska i Zadar, a uskoro se nadamo da će ih biti i više. Pri izradi aplikacije fokusirali smo se na pristupačnost za osobe s invaliditetom jer je dosta velik problem postojanje arhitektonskih barijera. Izradili smo nekoliko osnovnih podjela, pa se putem aplikacije može provjeriti dostupnost parkinga, stepenica, rampi, prilagođenih toaleta i slično” – kazao je Stipo Margić, student pete godine Primijenjenog računarstva na Sveučilišnom odjelu za stručne studije Sveučilišta i predsjednik Udruge Liberato, koji je uza sve i idejni začetnik ovog projekta, priopćili su sa Sveučilišta u Splitu.
Naime, aplikacija je nastala kao prirodni nastavak usluge na webu LiberatoMap.
Udruga Liberato broji 23 člana, a u izradu aplikacije, kako je ustvrdio Margić, utrošeno je preko 3 tisuće radnih sati zajedno s 13 partnerskih organizacija, gradova, Udruga, Splitsko-dalmatinske županije, Turističke zajednice grada Splita. Aplikacija je dostupna na Android i iOS uređajima.
“Ova aplikacija je zaista veliki uspjeh studenata našeg Sveučilišta, na njih smo ponosni i nastavit ćemo podupirati njihov rad, pogotovo u korist skupina koje su na žalost marginalizirane u društvu. Ovo su svijetli primjeri i pokazatelj kako treba raditi jer su spojili stečeno znanje sa svojim potrebama, a ova aplikacija to i nadilazi, korisna je svim građanima. Ono što je također važno, Sveučilište će uključiti i studente s drugih sastavnica, tako će primjerice studenti Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u suradnji s Udrugom Liberato nastaviti s uklanjanjem fizičkih barijera za osobe s invaliditetom” – kazao je u ime Sveučilišta prof. dr. sc. Nikša Jajac.
Ivan Bogdanović, voditelj Ureda za studente s invaliditetom Sveučilišta u Splitu, imao je priliku isprobati aplikaciju, istaknuvši kako je to veliki korak za gradove koji se za sada nalaze u aplikaciji.
Komentari