Od koronavirusa, za starije je opasniji virus zaborava, nepažnje, nebrige i ‘kulture’ odbačenosti starijih, kazao je danas u Sinju nadbiskup splitsko-makarski msgr Marin Barišić.
Barišić je vodio misu u povodu Velike Gospe u crkvi Gospe Sinjske, u kojoj se zbog kiše okupio veliki broj vjernika ok kojih je manjina, sudeći prema fotografijama, nosila maske, a nisu ni poštovali propisanu distancu.
A nadbiskup je govorio o najugroženijima, “osobama zrelije životne dobi”. Od koronavirusa, kazao je, “za njih je daleko opasniji društveni virus: samodostatnosti, zaborava, nepažnje, nebrige i ‘kulture’ odbačenosti starijih osoba”.
“U mentalitetu mladosti, ljepote, uspjeha, konkurencije, gdje se čovjek vrednuje po društvenom statusu i imanju, osobe treće i četvrte životne dobi ne samo da su periferija nego se ponekad na njih gleda kao na teret društva”, kazao je Barišić nazivaju starije “obiteljskim i društvenim srebrom i zlatom”.
“Što će nam društvo blagostanja stvari, a zaborava osoba? Ako nama ovlada ‘virus’ isključivanja osoba kao tereta zajednice postat ćemo nesigurno i problematično društvo koje neće daleko stići jer ne ide u smjeru života. Sigurno, ako nema budućnosti za starije osobe, nema budućnosti ni za mlade”, kazao je Barišić.
U Mariji Bistrici misu je predvodio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, koji je govorio o obitelji i važnosti koju je pokazala u pandemiji. “Možemo reći da je obitelj ona institucija koja je prošlih mjeseci podnijela najveći teret i sačuvala nas. Kad je sve stalo, obitelj je ostala. Obitelj je od prvašića do kraja osnovne škole pratila djecu i mlade i ona je onaj kutak sigurnosti”, kazao je Bozanić.
“Znakovito je da se u vremenu kad se pokušavalo i pokušava obitelj kao instituciju obezvrijediti, vraćamo ponovno toj osnovnoj stranici ljudskoga društva – obitelji. Obitelj nas spašava”.
Komentari