U subotu se u organizaciji LGBTIQ aktivista održava povorka Split Pride 2023. Iz policije su najavili snimanje skupa, a organizatori su objavili svoje zahtjeve, među kojima su uvođenje sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja za mlade te izrada nacionalne strategije prevencije vršnjačkog nasilja.
“Istraživanja i naša iskustva pokazuju da nasilje i diskriminacija ne prestaje i sad se pitamo di je zapelo. Koliko još trebamo govoriti prije nego što postanemo ravnopravni građani“, pitaju se organizatori te dodaju kako je licemjerno i štetno praviti se da mlade ljude ne zanima seksualnost.
“Pustiti ih da traže odgovore na svoja pitanja o seksualnosti na društvenim mrežama i drugim neformalnim kanalima informiranja je neodgovorno i opasno. Većina građana Hrvatske smatra da bi se djeci i mladima trebalo omogućiti pristup informacijama, obrazovanju i uslugama vezanim uz njihovo reproduktivno i spolno zdravlje”, naglašavaju organizatori.
Ističu kako se u našim školama o seksualnosti daleko najviše uči na satovima vjeronauka.
“I onda imamo situaciju da trećina maturanata smatra da je homoseksualnost neki oblik bolesti, a 75% LGBTIQ osoba tokom života doživi neki oblik nasilja i/ili diskriminacije. Hrvatske škole proizvode maturante diskriminatornih stavova, a mi se kao čudimo zašto diskriminacija ne prestaje. Kad usporedimo ono što hrvatsko zakonodavstvo propisuje s onim što se uči u školama stječe se dojam da živimo u dvije različite Hrvatske”, navode iz organizacije Split Pridea 2023.
“O LGBTIQ populaciji često govore svećenici, vjeroučitelji i konzervativni aktivisti, političari i druge interesne skupine. Njihove kvalifikacije su u najmanju ruku upitne, ali su sveprisutni, ustrajni i jako glasni. Oni ne trebaju govoriti o nama, ali govore. I onda se ta dva govora o seksualnosti i ljudskim pravima doživljavaju kao dva ekstrema. Društveni se stavovi polariziraju. Mi vučemo naprijed, oni nazad i priča stoji.
Na kraju, oni koji imaju autoritet da postave društvene standarde, da predstave znanstvene istine, da naučavaju o tome što je dobro za društvo u cjelini, oni bi trebali govoriti, ali šute. Oni koji imaju moć da zaustave predrasude, ne poduzimaju ništa posebno. Pravilnom edukacijom mladih kroz sustav obrazovanja, problem nasilja i diskriminacije bi se mogao kroz pet do deset svesti na minimalnu razinu. Ovaj se problem već mogao riješiti. Samo da gradovi i država sa svojim institucijama stanu iza ljudskih prava i sloboda”, zaključuju organizatori.
Završen 10. Split Pride: “Želimo imati jedan dan u godini da nas vide”
Komentari