Akcijom čišćenja Mikića jame u Karlovačkoj županiji, Lidl Hrvatska nastavlja s uspješnim projektom zaštite hrvatskog krškog podzemlja u suradnji s HGSS-om i inicijativom Čisto podzemlje, izvijestili su u ponedjeljak iz tog trgovačkog lanca.
Od početka projekta, ukupno je očišćeno šest lokacija, iz kojih je izvađeno više od 25 kubika otpada. Mikića jama se nalazi na području Orijevca u blizini Perjasice i duboka je 28 metara, a u njoj su se nalazile velike količine komunalnog otpada poput plastične ambalaže, kanistera, boca, limenki, odjeće te drugog sitnog i krupnog kućanskog otpada. Tijekom 80-ih godina istraživanja su zbog otpada prekinuta već u ulaznom dijelu, no nove generacije speleologa nastavile su istraživanje i otkrile stotine metara podzemnih kanala. Čišćenju ove hidrološki važne jame pridružili su se i predstavnici Lidla Hrvatska, pročelnik HGSS-a Josip Granić te poznati blogeri i youtuberi, a sve kako bi zajednički podigli svijest o ovoj važnoj temi.
Članovi volonterske speleološke inicijative Čisto podzemlje, uz pomoć Lidla Hrvatska i HGSS-a, obavili su još jednu akciju čišćenja podzemlja – ovoga puta u Mikića jami, koja se nalazi na području Karlovačke županije. Iz jame je izvađeno oko 5 kubika otpada, a ovoj akciji priključila su se i brojna poznata lica. Oni su prvo sudjelovali u kratkoj obuci koju je vodio Ruđer Novak, član HGSS-a i pokretač inicijative Čisto podzemlje, a potom i prionuli na čišćenje ove jame bogate podzemnim kanalima.
“Jako smo zadovoljni da smo spasili još jednu jamu od onečišćenja. Na ovom području, oko Perjasice, ima puno manjih potoka, izvora i ponora, a u blizini je i rijeka Korana pa se nadamo da smo barem malo doprinijeli očuvanju čistoće podzemnih voda. Čini se da Mikića jama nije aktivan deponij otpada jer u njoj nije bilo puno svježe bačenog materijala…mislim da smo ju trajno očistili! Ova suradnja s Lidlom nama je odlična jer smo u specifičnoj korona 2020. godini već do sada udvostručili količinu očišćenog otpada, a puno toga još planiramo”, izjavio je Novak.
U dosadašnjem dijelu projekta pod sloganom „Čuvajmo vode – izvor naše budućnosti“, provedeno je 7 akcija čišćenja na ukupno 6 lokacija: Mikića jama u Karlovačkoj županiji, Pazinska jama u kanjonu Pazinčice, dva izvora na području Zagorske mrežnice, Kukor špilja u okolici Makarske, te jama u Cetinskom kraju. Unutar toga, očišćena su 2 izvora rijeke Zagorske Mrežnice te je provedena akcija čišćenja hidrološki vrlo važnog ponora Pazinčice.
Ovim projektom nastoji se podići svijest javnosti o važnosti zaštite okoliša, ponajviše krškog podzemlja koje čuva polovinu zaliha pitke vode u Hrvatskoj i u kojem obitava čak 70 % hrvatskih endemskih životinja.
Komentari