Hrvatska sudjeluje u jednom od najvećih speleoloških spašavanja na svijetu! Evo detalja

Autor:

Photo: Twitter/Screenshot

Na sjednici Vlade Republike Hrvatske, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović predstavio je prijedlog odluke o pružanju žurne pomoći u speleološkom spašavanju Republici Turskoj.

Naime, Speleološka federacija i Uprava za krizne i hitne situacije (AFAD) Republike Turske zatražili su dodatne timove kao potporu svojim speleološkim spašavateljima u špiljama Morca radi spašavanja američkog državljanina speleologa koji je istraživao duboke dijelove jamskog sustava i doživio krvarenje u probavnom traktu. Ova ozbiljna zdravstvena komplikacija zahtijeva hitnu speleološku i medicinsku intervenciju kako bi se spasio njegov život.

“Republika Hrvatska jedna je od malobrojnih zemalja koje mogu ponuditi pomoć kvalitetno obučenih spasitelja-speleologa, a budući da se radi o situaciji koja zahtjeva hitnu speleološku i medicinsku intervenciju kako bi se spasio njegov život, pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja žurno su upućeni kao modul civilne zaštite za speleološko spašavanje s pripadajućom opremom za samodostatan rad na terenu”, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar Božinović.

Vlada RH je prihvatila odluku kojom zadužuje Ministarstvo unutarnjih poslova za organizaciju i koordinaciju operativnog djelovanja i troškove modula civilne zaštite za speleološko spašavanje u Turskoj.

Iskusni speleolog zaglavio na 1120 metara dubine

U Turskoj je, podsjetimo, pokrenuta velika spasilačka operacija nakon što je 40-godišnji Amerikanac Mark Dickey ostao zarobljen u špilji Morca, trećem najdubljem špiljskom kompleksu u zemlji. Oko 150 radnika radilo je na njegovom spašavanju otkako je u subotu ostao zarobljen.

Dickey je, inače, bio pomoćnik voditelja tima koji je mapirao novi prolaz u špilji, kada je počeo patiti od gastrointestinalnog krvarenja. Turska speleološka federacija rekla je da je operacija bila “složena” jer je zaglavio na dubini od 1120 metara.

Čak šest jedinica krvi isporučeno je Dickeyju i njegovo se stanje stabiliziralo do četvrtka u vrijeme ručka, objasnila je skupina koja pomaže u koordinaciji spašavanja. Njegovo krvarenje je prestalo i mogao je hodati bez potpore, no i dalje će mu trebati nosila da ga iznesu iz špilje, stoji u priopćenju saveza.

“Pokrenuta je duga i zahtjevna operacija spašavanja kako bi se Mark iznio na nosilima. Operacija je logistički i tehnički jedno od najvećih speleoloških spašavanja na svijetu”, rekli su za medije.

Dickeyev prijatelj i kolega, veliki zaljubljenik u speleologiju Carl Heitmeyer za BBC je rekao da je turska vojska preuzela operaciju spašavanja u četvrtak. Nadaju se da će ga u petak uspjeti izvući iz špilje.

Dickeyjeva zaručnica, Jessica Van Ord, također je bila dio ekspedicije. Ostala je s njim dok mu nije bilo dobro, ali je počela izlaziti iz pećine kada mu se stanje popravilo i očekuje se da će izići kasno u četvrtak po lokalnom vremenu, rekao je gospodin Heitmeyer.

Brojni spasioci iz nekoliko drugih zemalja, uključujući Hrvatsku i Mađarsku, doletjeli su u Tursku kako bi pomogli u spašavanju, objavio je BBC.

Bazni kamp 700 metara od ulaza u špilju

Heitmeyer je upozorio da će svaka akcija oslobađanja Dickeyja iz špilje biti izuzetno teška.

“Ovo će spašavanje zahtijevati mnogo timova za opremanje, timove za modifikaciju prolaza, kako bi se omogućilo prolazak nosila, i također 24-satnu medicinsku skrb”, rekao je. Dodao je da je turska vojska uspjela uspostaviti komunikacijsku liniju s Dickeyjem, a bazni kamp je uspostavljen oko 700 metara od ulaza u špilju.

“Dickey je prestao povraćati i prvi put u nekoliko dana čak je malo jeo”, rekao je Heitmeyer.

Profesionalac s 20 godina iskustva

Mark Dickey, koji dolazi iz New Jerseya, inače je, tvrde njegovi kolege, prekaljeni speleolog s preko 20 godina iskustva.

Već je deset godina instruktor američkog Nacionalnog povjerenstva za speleološka spašavanja iz čega je držao brojne, razne tečajeve. Na njegovoj web stranici stoji i da je koordinator programa međunarodne razmjene.

Od konca kolovoza bio je pomoćni voditelj ekspedicije u špilju Morca u udaljenom dijelu južne Turske, javila je mađarska Spasilačka službi, koja pomaže u operaciji.

Špilja je izuzetno duboka i Heitmeyer je za BBC rekao da iskusnom speleologu koji dobro poznaje špilju može trebati oko osam sati da prijeđe od ulaza do mjesta na kojem je Dickey zarobljen.

“Nekome tko ne poznaje špilju može trebati i do 15 sati da stigne tamo”, dodao je, ističući da će se spasilački timovi morati nositi s vlažnim uvjetima i niskim temperaturama između 4 i 6 stupnjeva Celzijusa.

Spašavanja iz pećina na dubinama većim od tisuću metara nisu baš uobičajena.

Godine 2014. čovjek je evakuiran s dubine od 1148 metara u špilji Riesending u Bavarskoj, u Njemačkoj. Tada je oko 728 ljudi sudjelovalo u operaciji, a trajala je 11 dana.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.