Marijan Kustić preuzeo je potpunu kontrolu nad pregovorima s tvrtkom koja je još uz lipnju 2020. pobijedila na natječaju za televizijska prava i istovremeno oslabio poziciju potpredsjednika Saveza i vlasnika Rijeke Damira Miškovića
Predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza (HNS) Marijan Kustić ovog tjedna započinje operaciju pokušaja spašavanja ugovora vrijednog 103 milijuna eura koji se prilikom potpisivanja 2020. godine predstavljao kao “posao stoljeća” i čija će definitivna sudbina biti poznata do 1. veljače. Kako Nacional doznaje, Kustić je u posljednji trenutak – neposredno uoči isteka roka do kojega je tvrtka Endorphine Magine sa sjedištem u Londonu trebala dostaviti bankovna jamstva – zaprimio konkretnu ponudu i hodogram po kojemu bi barem za predstojeću nogometnu sezonu 2022/2023. bili osigurani televizijski prijenosi utakmica hrvatske nogometne lige, ali i respektabilna svota novca za klubove koji u njoj nastupaju. Po toj ponudi, ova tvrtka će na račun HNS-a do 1. veljače uplatiti 1,5 milijuna eura koje će Savez odmah u potpunosti proslijediti prvoligaškim klubovima, a u roku od mjesec dana nakon toga očekuje se nova uplata od 3 milijuna eura. Novac bi se trebao uplaćivati u kvartalnom ritmu, no poučeni dosadašnjim negativnim iskustvom u HNS-u su postavili dodatan uvjet koji je tvrtka Endorphine Magine prihvatila: u slučaju bilo kakvog kašnjenja ugovor se raskida, ali sav dotad uplaćeni novac svejedno ostaje HNS-u, odnosno klubovima.
Izvori Nacionala iz HNS-a potvrdili su da je Kustić preuzeo potpunu kontrolu nad pregovorima s tvrtkom koja je još uz lipnju 2020. pobijedila na natječaju za televizijska prava na gotovo kompletan hrvatski nogomet i za period od 10 godina ponudila ogromnih 103 milijuna eura, uz dodatne opcije i bonuse po kojima bi vrijednost posla mogla narasti na čak 120 milijuna eura. Kao glavni pregovarač i svojevrsni pokrovitelj ovog posla dosad je figurirao potpredsjednik HNS-a i vlasnik Nogometnog kluba Rijeka Damir Mišković koji je u javnosti predstavljan kao “spasitelj hrvatskog nogometa”.
Naime, svi hrvatski klubovi zajedno dosad su na ime televizijskih prava imali godišnji prihod od tek milijun i pol eura, pa je vijest da će se ovaj iznos gotovo udeseterostručiti mnogima izazvala nevjericu. Podozrenje je izazvao i podatak da je slabo poznata tvrtka Endorphine Magine registrirana u Londonu tek dva mjeseca uoči raspisivanja HNS-ova natječaja, i to s početnim kapitalom od tek 6 tisuća funti, a pogotovo tijek samog natječaja koji je bio u najmanju ruku netransparentan. U tajnovitoj proceduri vodstvo Hrvatskog nogometnog saveza klubovima nije željelo predstaviti čak ni ponude pristigle na natječaj, njih sedam, nego ih je u jednom danu informiralo o navodno najboljoj opciji i istog dana obavijestilo da je ona prihvaćena. Više upućenih sugovornika još tada, 2020., upozoravalo je da u ovom poslu predstoji fijasko jer tvrtka koja je pobijedila na natječaju nije dostavila nikakva jamstva za ozbiljnost svoje ponude, što u poslovnom svijetu predstavlja uobičajen, pa čak i nužan uvjet.
No u uobičajenom jednoglasju, odnosno jednoumlju koje vlada u HNS-u, gotovo nitko nije propitivao te činjenice: od deset prvoligaških klubova na spomenutom sastanku posao je podržalo njih osam, nije bilo predstavnika Intera iz Zaprešića, a tek je tadašnji predstavnik splitskog Hajduka Marin Brbić glasovao protiv i upozorio da se radi o neozbiljnom potezu. “HNK Hajduk smatra da ozbiljan partner na tako dugi rok mora dati bankovno jamstvo za prvu godinu odmah pri sklapanju ugovora. Ovako ostajemo dvije godine u iščekivanju i neizvjesnosti hoće li se spomenuti dogovor realizirati, to više što u tom trenutku nitko od potpisnika ugovora ne mora biti na funkcijama, imajući u vidu izbore u HNS-u koji nas čekaju iduće godine”, službeno je upozoravao Hajduk. Mediji bliski HNS-u tada su tvrdili da se radi o “pokušaju miniranja” unosnog dogovora i “pucnju u prazno radi lokalnih potreba sukobljavanja s HNS-om što god učinio, čak i kad napravi nešto tako briljantno”. Uvjeravali su da su svi dokumenti – pa i “bankovna garancija ili akreditiv međunarodno ugledne financijske banke za svaku godinu trajanja ugovora” – priloženi. Ispostavilo se da to nije točno, no potvrda informacije stigla je tek posljednjih tjedana, kada je istekao rok do kojeg je Endorphine Magine trebao dostaviti jamstva, što se nije dogodilo.
Po posljednjoj ponudi, londonska tvrtka će na račun HNS-a do 1. veljače uplatiti prvih 1,5 mil. eura a potom još 3 mil. eura do 1. ožujka koje će HNS odmah u potpunosti proslijediti prvoligaškim klubovima
“Od početka bilo je jasno da se radi o u najmanju ruku neobičnoj ponudi iza koje zapravo stoje ljudi koji žele biti svojevrsni posrednici, odnosno neka vrsta nakupaca te da je njihova ambicija natjerati najveće televizijske kuće na licitaciju i rat cijenama za prijenos utakmica hrvatske nogometne lige. Tu se prije svega misli na Telekom Srbije kao vlasnika niza kanala Arena Sport i United Grupu kao vlasnika Sportkluba. No oni nisu zagrizli i tako je nastao problem: samo pet mjeseci uoči službenog stupanja na snagu ovog ugovora još uvijek nisu poznati kanali na kojima će se utakmice prenositi, nema obećanog sponzora lige, kao ni osnovnih tehničkih detalja oko produkcije sadržaja. Sve to vrlo je neozbiljno, a Kustić sada pokušava spasiti što se spasiti može”, rekao je sugovornik Nacionala vrlo dobro upućen u ovu temu.
Dosadašnji vlasnik televizijskih prava od 2019. do 2022. je tvrtka VOX-nogomet, u suvlasništvu Ivice Blažička, koja ih je distribuirala preko Arena Sporta i za to plaćala HNS-u ukupno 16 milijuna kuna godišnje. Njen ukupni godišnji prihod iznosio je otprilike tri puta više, od 40 do 45 milijuna kuna, pa je jasno da bi – uzevši u obzir rast zanimljivosti i neizvjesnosti natjecanja te velik komercijalni interes – domaća nogometna liga na tržištu doista mogla postići komercijalnu vrijednost od najmanje 6 do 7 milijuna eura godišnje. U tom rangu, kako tvrde izvori Nacionala, kreću se ponude drugih tvrtki koje su se 2020. prijavile na natječaj HNS-a.
“Tu su prije svih United Media Grupa koja bi utakmice prenosila preko Sportkluba te Hrvatski telekom koji najvjerojatnije ponovno surađivao s Arena Sportom. Jasno je zašto se ni jedni ni drugi nisu odlučili za licitaciju jer su shvatili da bi propašću ugovora s tvrtkom Endorphine Magine oni dobili priliku ponovno pregovarati s HNS-om, ili eventualno sudjelovati na nekom novom natječaju. Ako Kustićev dogovor s engleskom tvrtkom ipak uspije te ona uplati obećane iznose početkom veljače i ožujka, odnosno u dogovorenom ritmu, to će svejedno biti tek vatrogasna mjera za spas predstojeće nogometne sezone. Jasno je da se posao oko televizijskih prava na ovaj način ne može dugoročno odvijati i da će u njega prije ili kasnije uskočiti ovi veliki igrači, koji uostalom jedini posjeduju potrebnu infrastrukturu”, kazao je za Nacional izvor blizak HNS-u. On decidirano demantira neslužbene informacije koje su se pojavile posljednjih tjedana, da je dio struktura Saveza u stvari namjerno odugovlačio s definiranjem procesa oko televizijskih prava kako bi u posljednji trenutak u igru ponovno uskočio Ivica Blažičko, koji bi prijenose utakmica realizirao preko Hrvatske nogometne televizije (HNTV).
“Ako je i postojao takav plan, on se sigurno neće ostvariti. Londonskoj tvrtki pružena je posljednja šansa s jasnim komercijalnim uvjetima i na njima je da ih ispune ili odustanu. Sve je na njima: u vrlo kratkom roku moraju uplatiti dogovoreni iznos i potom trgovati s televizijskim kućama, kao što su uostalom i bili planirali. Ako ne uspiju, novac ostaje HNS-u koji bi u tom slučaju aktivirao druge opcije koje ima na raspolaganju”, govori ovaj sugovornik Nacionala. No, da su se stvari prošle godine ipak odvijale prema spomenutom scenariju dokazuje podatak do kojega je Nacional došao prošlog tjedna: upravo Ivica Blažičko je 2020. – kada je HNS raspisao natječaj – osnovao tvrtku 442 produkcija d.o.o. i registrirao je za djelatnosti “proizvodnja filmova, videofilmova i televizijskog programa”.
Partner u ovom poduzetničkom pothvatu mu je Marina Mamić, supruga osuđenog i odbjeglog gazde zagrebačkog Dinama Zdravka Mamića, koja je u sudskom registru upisana kao suvlasnica. Nakon što je prva presuda protiv Zdravka Mamića postala pravomoćna u srpnju prošle godine, upravo je ona u njegovo ime uplatila 44,5 milijuna kuna u državni proračun i tako spriječila ovrhu zajedničke imovine. Podatak da Mamićeva supruga i u situaciju kojoj se Zdravko Mamić nalazi u bijegu u Bosni i Hercegovini osniva tvrtke s jasnom ambicijom za preuzimanje televizijskih prava dokazuje da on nije odustao od kontrole nad hrvatskim nogometom, jednako kao što i dalje vodi glavnu riječ u svim odlukama koje se donose u zagrebačkom Dinamu. Ivici Blažičku, koji je godinama iznimno blizak Mamiću i u stvarnosti predstavlja biznismena koji na nogometu vrlo dobro zarađuje, dok se predstavljao kao neutralni novinar i televizijski komentator, ovaj podatak dodatno je kompromitirajući.
Nadjačavanja oko televizijskih prava na domaću nogometnu ligu zapravo su tek dio klanovskih borbi u HNS-u, gdje se po relativnom slabljenju utjecaja Zdravka Mamića i izboru Marijan Kustića za predsjednika događa konstantna borba za prevlast sa zasad ne potpuno definiranim pretendentima. Kako doznaje Nacional, odnosi između Kustića s jedne i dopredsjednika HNS-a Tomislava Svetine s druge strane sve su češće zategnuti, do granica pucanja, a kuloari tvrde da je kao jedan od povoda poslužila nedavna kazna disciplinskog suca Alana Klakočera izrečena splitskom Hajduku, kojemu je zbog sporadičnih verbalnih ispada manjeg dijela publika izrečena drastična mjera zatvaranja stadiona na jednu utakmicu. Kako se radi o klubu koji samostalno privlači više od polovine ukupnog broja gledatelja na domaćim stadionima, više nego tri najveća konkurenta zajedno, ova odluka šokirala je kompletnu javnost, ali i Kustića koji tvrdi da nije bio upoznat s njom. Uostalom, upravo Kustić prisustvovao je navodno spornoj utakmici Hajduka i Osijeka u prosincu na Poljudu, kada je zabilježeno nevjerojatnih 30 tisuća gledatelja, pa se i iz prve ruke uvjerio u tragično loše i nejednake kriterije HNS-a kada je riječ o kažnjavanju klubova.
Ivica Blažičko je 2020. osnovao tvrtku 442 produkcija d.o.o. i registrirao je za djelatnosti ‘proizvodnja filmova, videofilmova i televizijskog programa’. Partner mu je Marina Mamić, supruga Zdravka Mamića
“Hajduk se žalio na kaznu koja je potom ipak ublažena ‘samo’ na zatvaranje jedne tribine, a Kustić je u međuvremenu doznao da je upravo Svetina lobirao da prvotna odluka ostane na snazi. S druge strane, lobirao je i da se ublaži kazna sucu Ivanu Bebeku zbog njegovog skandaloznog ispada na račun Hajduka i njegovih navijača, ali i žestokog verbalnog vrijeđanja splitskog novinara Blaža Duplančića. Bebek je kažnjen s četiri mjeseca suspenzije, pa mu je u žalbi to smanjeno na samo dva mjeseca. Ovi potezi Tomislava Svetine pokazuju da on nema ni ambiciju ni volju raditi na daljnjoj normalizaciji odnosa s Hajdukom i Dalmacijom, nego dapače, poticati nove sukobe”, tvrdi jedan od sugovornika Nacionala. On upozorava i da “sve strane” vrše značajan pritisak oko sastava i rada sudačke organizacije, koja će se u proljetnom dijelu nikad izjednačenijeg nogometnog prvenstva pokazati kao izuzetno važna karika. U tom kontekstu spominju se i zahtjevi za smjenu povjerenika Bruna Marića, kojega bi navodno zamijenio jedan trenutni sudac iz Osijeka, a iza čega zapravo stoji više istaknutih članova tzv. knežijskog klana odnosno, kako se u posljednje vrijeme kolokvijalno nazivaju, “dečki iz Plaze”. Zasad će, čini se, Kustić uspjeti odoljeti tom pritisku, a nije nevažna informacija da upravo Tomislava Svetinu uskoro očekuje reizbor u matičnom Zagrebačkom nogometnom savezu, pa nije isključeno da ondje dobije ozbiljnog protukandidata.
“Marijan Kustić trenutno traži saveznike u različitim sferama društva, pa je između ostalog dogovorio i sastanak sa zagrebačkim gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem. Ondje će lobirati da Grad Zagreb pokrene postupak kojim će HNS-u dodijeliti kamp Zagrebello propalog Nogometnog kluba Zagreb, koji bi u budućnosti bio kamp reprezentacije za ovaj dio Hrvatske. U tom pothvatu Kustić je već dobio potporu Zvonimira Bobana koji će se vjerojatno i osobno pojaviti na sastanku s Tomaševićem”, otkriva jedan od izvora Nacionala.
Komentari