ŠPANJOLSKA – ITALIJA 1-0 Španjolci presingom uništili Azzurre, presudio autogol Calafiorija

Spain's Marc Cucurella (24) and Italy's Gianluca Scamacca (9) battle for the ball during a Group B match between Spain and Italy at the Euro 2024 soccer tournament in Gelsenkirchen, Germany, Thursday, June 20, 2024. (AP Photo/Manu Fernandez)

AP Photo/Manu Fernandez

Španjolska je u drugom kolu Skupine B Eura s 1-0 pobijedila Italiju pa je s šest bodova osigurala prvo mjesto ispred Azzurra koji su ostali na tri dok Hrvatska i Albanija imaju po jedan bod. U trećem kolu koje se igra u ponedjeljak Hrvatska igra protiv Italije a Španjolska protiv Albanije.

Konačni rezultat ne govori koliko su Španjolci bili bolji, statistika udaraca na gol i omjer 20-4 kaže puno više. Dominirali su De La Fuenteovi igrači kroz 80 minuta, tek se pred kraj Italija uspjela osloboditi pritiska i donekle preseliti igru na polovicu Španjolaca koji su igrali identično kao protiv Hrvatske, visokim presingom nisu dozvoljavali Italiji razviti igru i dopustiti joj da preseli igru dalje od svojih 16 metara. Daleko najbolji igrač utakmice bio je vratar Italije Donnarumma koji je spasio Talijane od prave katastrofe.

Odmah na startu veliku priliku imao je Pedri ali njegov šut glavom obranio je Donnarumma a u 10. minuti glavom je pucao Williams, pored gola. Morata se u 24. minuti našao u prilici, nije se najbolje snašao u 16 metara, minutu kasnije Fabian Ruiz je odlično pucao sa 20-ak metara, Donnarumma odbija u korner. Ruiz je još jednom dobro pucao, ali u 40. minuti njegov prizemni udarac opet brani talijanski vratar.

Izbornik Italije Spalletti je na poluvremenu odlučio još malo pojačati defanzivu, umjesto Jorginha i Frattesija je uveo Cambiasa i Cristantea no ni to nije promijenilo odnos snaga na terenu. Veliku priliku u 52. minuti imao je Pedri, na povratnu loptu Cucurelle sa desetak metara, potpuno neometan, pucao je pored gola.

Španjolska je povela u 55. minuti autogolom Calafiorija koji je koljenom u gol skrenuo loptu koju je s lijeve strane ubacio Williams.

I nakon vodstva Španjolci su nastavili dominirati, šanse su se ispred Donnarumme samo redale, najveću je u sljedećem periodu imao Lamine Yamal u 60. minuti a u 70. je Williams sa ruba 16 metara pogodio gredu.

ŠPANJOLSKA: Unai Simon – Carvajal, Laporte, Le Normand, Cucurella – Pedri (71. Baena), Rodri, Fabian Ruiz (90+4′ Merino) – Williams (78. Perez), Morata (78. Oyarzabal), Lamine Yamal (71. Ferran Torres).

ITALIJA:  Donnarumma – Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco – Jorginho (46. Cristante), Barella – Chiesa (64. Zaccagni), Frattesi (46. Cambiaso), Pellegrini (82. Raspadori) – Scamacca (64. Retegui).

Strijelac: 0-1 Calafiori (55′ – ag)