ŠOKANTNI NEMAR Turudić mora Sanaderu žurno naplatiti dug jer on i supruga Mirjana sabotiraju isplatu s austrijskih računa

Autor:

Marko Prpic, Robert Anic/PIXSELL

Županijski sud u Zagrebu službeno je potvrdio da je bivšem premijeru Ivi Sanaderu država oduzela manje od desetine duga koji je trebao platiti, i to samo po presudi u slučaju Fimi-media, a Okružni sud u austrijskom Innsbrucku potvrdio je da su Sanaderovi uložili žalbu na isplatu 1,3 milijuna eura koji su bili pohranjeni na njihovim austrijskim računima. No čak i ako austrijski sud to isplati, bit će to samo polovina iznosa

Hrvatska država s hrvatskih računa bivšeg predsjednika HDZ-a i bivšeg premijera Ive Sanadera oduzela je i naplatila tek 366.099,86 eura, odnosno, manje od desetine utvrđene štete koju je on kao glava koruptivne hobotnice HDZ-a tada proizveo hrvatskoj državi. Tu informaciju, koja svjedoči o šokantnom nemaru hrvatskih institucija, Nacionalu je službeno potvrdio Županijski sud u Zagrebu.

Ta spoznaja u vrh prioriteta glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića, koji je inače kao sudac Županijskog suda i osudio Sanadera na zatvorsku kaznu, lansira potrebu da se maksimalno profesionalno angažira kako bi osigurao da obitelj Ive Sanadera što primjerenije nadoknadi štetu koju je on državi proizveo. Turudić bi se uz to, u zoni u kojoj bi se o tomu konzultiralo Državno odvjetništvo, trebao žustro profesionalno suprotstaviti i planu koji se zasad kuloarski potiho počinje tek najavljivati – zahtjevu dijela Sanaderovih pomagača iz HDZ-a da se pripremi teren za njegovo prijevremeno puštanje iz zatvora.

Nacional je koncem proteklog tjedna doznao još nekoliko šokantnih detalja koji također iziskuju punu profesionalnu koncentraciju Ivana Turudića, ali i drugih hrvatskih institucija.

Viši okružni sud u Beču od 22. svibnja 2023. odbija hrvatskoj državi isplatiti novac zaplijenjen s austrijskih bankovnih računa Ive Sanadera. Još tada je Okružni sud u Innsbrucku odbio žalbu Ive i Mirjane Sanader, koji su tako pokušali opstruirati naplatu štete koju je Sanader proizveo Hrvatskoj dok se godinama s vrha HDZ-a i Vlade ponašao kao glava koruptivne hobotnice.

Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, koji je kao sudac Županijskog suda u Zagrebu presudio Sanaderu na prvom suđenju u aferi Ina-MOL, sada bi trebao upregnuti DORH da od Sanadera naplati štetu. FOTO: Marko Prpic/PIXSELL

Još toga dana, naime, Okružni sud u Innsbrucku izdao je nalog za plaćanje/odluku o nalogu za spis broj 21 Ns 3/22m. Otad se taj predmet pod oznakom 080546/23-X vodi na Višem okružnom sudu u Beču, koji je zasad odlučio ostati nedostupan za upit Nacionala zašto svojim ponašanjem produbljuje štetu hrvatskoj državi.

Štoviše, austrijske vlasti iz dosad nepoznatog razloga namjeravaju, sukladno spomenutoj odluci, hrvatskoj državi vratiti tek polovinu od ukupno zaplijenjenih 1,3 milijuna eura.

Unatoč svemu tome, upućeni pravosudni i politički izvori bliski HDZ-u Nacionalu su izjavili da Sanader uz pomoć kruga svojih poklonika u HDZ-u i širim političkim krugovima, priprema teren kako bi mu se iduće godine omogućilo prijevremeno puštanje na slobodu nakon odslužene polovine od ukupno mu dosuđene zatvorske kazne u trajanju 18 godina.

Nacional je od Okružnog suda u Innsbrucku dobio potvrdu da su bivši hrvatski premijer Ivo Sanader i njegova supruga Mirjana Sanader podnijeli žalbu kojom pokušavaju spriječiti naplatu 1,31 milijun eura, što je iznos kojim se Republika Hrvatska s austrijskih bankovnih računa Sanadera i članova njegove obitelji trebala naplatiti za najveći dio štete to jest protupravne imovinske koristi dosuđene Sanaderu po presudi za slučaj Fimi-media, u kojem je tada pravomoćno osuđen i HDZ. Isplatu tog novca zasad opstruiraju već više od dvije godine, no unatoč tome, državne institucije – od Županijskog suda u Zagrebu, Ministarstva pravosuđa i uprave do Državnog odvjetništva – dopustile su da se sa svih nekretnina u vlasništvu Sanadera i njegove obitelji skinu privremene mjere osiguranja naplate, a da pritom nisu pokrenule ni jednu jedinu prisilnu naplatu duga. Štoviše, Općinsko građansko državno odvjetništvo u Zagrebu i Državno odvjetništvo ignoriraju Nacionalov upit u kojem se od njih traži da preciziraju jesu li – odnosno, zašto još nisu – primijenili prisilna sredstva naplate na nekretninama s obzirom na to da je od Sanadera do danas naplaćeno samo oko 366 tisuća eura duga, i to samo po presudi za Fimi-mediju.

Nacional je od Okružnog suda u Innsbrucku dobio potvrdu da su bivši hrvatski premijer Ivo Sanader i njegova supruga Mirjana Sanader podnijeli žalbu kojom pokušavaju spriječiti naplatu. FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Nacional se Okružnom sudu u austrijskom Innsbrucku obratio nakon što nam je sutkinja Irena Kvaternik, zamjenica glasnogovornika Županijskog suda u Zagrebu, potvrdila da već dvije godine bezuspješno pokušavaju naplatiti 1,3 milijuna eura sa Sanaderovih računa u Austriji.

Naime, iako je još 4. travnja 2022. Okružni sud u Innsbrucku, u Republici Austriji, donio odluku broj 21 Ns 3/22 o preuzimanju izvršenja naloga za oduzimanje izdanog od Županijskog suda u Zagrebu, u ukupnom iznosu od 1.318.614,59 eura, do danas Austrija taj nalog nije provela unatoč opetovanim dopisima, upitima i uvjeravanjima. Dapače, kako je navela sutkinja Kvaternik, 20. lipnja 2023. Republika Austrija obavijestila je Josipa Čulu, nacionalnog člana Republike Hrvatske u Eurojustu, da će oduzimanje protupravne imovinske koristi biti izvršeno te će 50 posto oduzetog iznosa biti uplaćeno na račun Državnog proračuna Republike Hrvatske; ali kad je 15. veljače ove godine posljednji put provjeravano jesu li oduzeta sredstva prenesena na račun Državnog proračuna RH, utvrđeno je da nisu. Zato se Nacional obratio Okružnom sudu u Innsbrucku tražeći da pojasne zbog čega novac još uvijek nisu prebacili.

Sutkinja Birgit Fink, voditeljica medijskog odjela tog suda, za Nacional je potvrdila sljedeće:

“U povodu Vašeg zahtjeva, obavještavam Vas da je uložena žalba protiv rješenja Okružnog suda u Innsbrucku od 10. ožujka 2022. kojim je odlučeno o preuzimanju ovrhe rješenja o oduzimanju koje je donio Županijski sud u Zagrebu.

Tek nakon što je odluka o preuzimanju postala pravomoćna, predsjednik Okružnog suda u Innsbrucku mogao je 22. svibnja 2023. izdati nalog za plaćanje/odluku o nalogu za spis broj 21 Ns 3/22m.

Unatoč nepoštivanju sudskih odluka te manjku svijesti i žaljenja zbog pljačke i kleptomanije koje je sustavno provodio, Sanader uz pomoć poklonika u HDZ-u ispituje teren za prijevremeno puštanje na slobodu

Međutim, Okružni sud u Innsbrucku nije nadležan za prisilnu naplatu oduzetog iznosa, već ured za naplatu pri Višem okružnom sudu u Beču, gdje se ovaj predmet upućuje na broj spisa Str 080546/23-X.

Stoga bih vas ljubazno zamolila da se sa svojim upitom obratite uredu za medije Višeg okružnog suda u Beču.“

Na dodatno pitanje tko je točno uložio žalbu u tom predmetu, sutkinja Okružnog suda u Innsbrucku odgovorila je: „Pritužbu su podnijeli osuđenik i njegova supruga.“

Nacional je dodatno poslao upit i Višem okružnom sudu u Beču, no do zaključenja broja njihov odgovor nije stigao.

To iznova otvara pitanje zašto je hrvatska država tako mlako i neodgovorno pristupila naplati štete koju je Sanader proizveo kao bivši predsjednik HDZ-a i Vlade te obnašatelj tih odgovornih funkcija na kojima se ponašao kao glava koruptivne hobotnice. Naročito jer on pod svaku cijenu nastoji izigrati državu i spriječiti provođenje pravomoćne sudske odluke.

Iako je novi glavni državni odvjetnik Ivan Turudić naslijedio tu situaciju, on bi u tom slučaju morao hitno djelovati ako želi zaštititi interese Republike Hrvatske i naplatiti potraživanje ovrhom nad nekretninama prije no što Sanader i njegova obitelj moguće sve rasprodaju ili na neki drugi način zaštite imovinu koja je potpuno oslobođena od bilo kakvih tereta, a što je otkrio Nacional u prošlom broju.

Naime, država Sanaderu nije „sjela na nekretnine“, već su one služile samo kao privremena mjera osiguranja jer se smatralo da će se brže i lakše naplatiti novcem s njegovih računa kao i prodajom njegove umjetničke kolekcije. No ni jedno ni drugo nije se dogodilo, odnosno, naplaćeno je tek manje od desetine duga, i to samo u predmetu Fimi-media.

FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Prema pravomoćnoj presudi Vrhovnog suda od 11. lipnja 2021. godine, od osuđenog Ive Sanadera, na ime protupravne imovinske koristi, trebali su biti oduzeti novčani iznosi koji se nalaze na računima u banci u Republici Austriji, u ukupnom iznosu od 1.147.477,00 eura + 1.170,812 dionice prema vrijednosti tečaja od 171.137,59 eura.

Ukupno je Sanaderu u predmetu Fimi-media presuđeno da mora vratiti iznos od 14.621.372,90 kn to jest današnjih 1.940.718,46 eura, a taj se iznos trebao podmiriti s njegovih osobnih računa i računa članova njegove obitelji u Hrvatskoj i Austriji, po osnovi oduzimanja imovinske koristi stečene kaznenim djelom te po osnovi proširenog oduzimanja imovinske koristi, dok se manji dio od oko 250 tisuća eura trebao naplatiti prodajom dijela njegove kolekcije umjetničkih slika.

Međutim, do danas je država s hrvatskih računa Ive Sanadera skinula tek 366.099,86 eura, to jest manje od desetine duga, dok najveći dio u ukupnom iznosu od 1.318.614,59 eura još uvijek leži pohranjen u austrijskim bankama. Riječ o iznosu od 1.147.477,00 eura na računima i 171.137,59 eura u vrijednosti 1.170,812 dionice.

No ne samo da su Sanader i njegova supruga Mirjana uložili žalbu u Austriji, već i u Hrvatskoj pokušavaju opstruirati proces kojim bi Sanaderova kolekcija umjetničkih slika prešla u vlasništvo RH. Kako doznaje Nacional, Mirjana Sanader uložila je žalbu s obrazloženjem da se slike ne mogu oduzeti Sanaderu jer su bračna stečevina.

Kad je riječ o predmetu Planinska, gdje je Sanaderu trebala biti oduzeta protupravna imovinska korist od 17 milijuna kuna, a 15 milijuna kuna trebali su po pola vratiti on i bivši saborski zastupnik HDZ-a Stjepan Fiolić, ni Županijski sud u Zagrebu, ni Ministarstvo pravosuđa, a ni DORH nisu ni nakon upita Nacionala napisali ni slova o tome je li išta od tog iznosa naplaćeno.

Nadalje, u predmetu Ina-MOL Sanader nije platio ni sudske troškove koji su iznosili 444.181,47 kuna (58.956,92 eura) dok vlasnik Diokija Robert Ježić do danas nije vratio pet milijuna eura mita koje je preko posrednika od MOL-a primio za Sanadera, a što mu je bilo naloženo sudskom presudom koju je donio tadašnji predsjednik Županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić, što je Vrhovni sud potvrdio.

Otvara se pitanje zašto je hrvatska država tako mlako i neodgovorno pristupila naplati štete koju je Sanader proizveo kao bivši predsjednik HDZ-a i Vlade koji se ponašao kao glava koruptivne hobotnice

Unatoč takvom drskom ponašanju, nepoštivanju i nepriznavanju sudskih odluka te manjku bilo kakve svijesti i žaljenja zbog pljačke i kleptomanije koju je sustavno provodio zloupotrebljavajući ovlast premijera i predsjednika HDZ-a, Sanader, tvrde to upućeni politički i pravosudni izvori, uz pomoć kruga svojih poklonika u HDZ-u i širim političkim krugovima priprema teren kako bi mu se iduće godine omogućilo prijevremeno puštanje na slobodu nakon odslužene polovine od ukupno mu dosuđene zatvorske kazne u trajanju 18 godina.

Ako je to točno, donositelji odluke o tom potencijalnom zahtjevu trebali bi to svakako uzeti u obzir.

Ako bi Sanader podnio zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu, što će, po svemu sudeći, i učiniti čim se donese pravomoćna odluka u predmetu Hypo, gdje je nepravomoćno oslobođen, pri donošenju odluke trebalo bi svakako kao otegotnu okolnost uzeti činjenicu da on svjesno i namjerno odbija platiti dug državi.

U međuvremenu, Sanader ionako već naveliko uživa u slobodi jer trenutno boravi na odsluženju kazne u poluotvorenom tipu zatvora u Kaznionici Lipovica, odakle odlazi na slobodne vikende pa su ga tako građani početkom srpnja snimili dok je u jednom dućanu u zagrebačkom Kaptol centru kupovao poklone, a snimku je objavio list 24 sata. Sanader je u proteklih nekoliko mjeseci viđen na više različitih lokacija, što samo govori u prilog činjenici da on uživa u različitim pogodnostima tijekom odsluženja svoje zatvorske kazne – a država mu to blagonaklono omogućuje. Štoviše, slučajno ili ne, prilično se nezainteresirano ponaša prilikom naplate štete koju je Sanader proizveo kao glava koruptivne hobotnice.

Da je Sanader platio tek manje od desetine duga, i to samo u predmetu Fimi-media, potvrdila je sutkinja Irena Kvaternik sa Županijskog suda u Zagrebu, koja je na upit Nacionala navela:

„Oduzeta sredstva u odnosu na sve račune u hrvatskim bankama su nakon pravomoćnosti presude prenesena u državni proračun. Radi se o dosad uplaćenom iznosu od 366.099,86 eura u državni proračun.“

O naplati sredstava s austrijskih računa sutkinja Kvaternik rekla je sljedeće:

“Ostatak koji nije još uplaćen nalazi se u austrijskoj banci i čeka se izvršenje naloga za oduzimanje koji je donio austrijski sud, i to Okružni sud u Innsbrucku, koji je dana 4. travnja 2022. donio odluku broj: 21 Ns 3/22, o preuzimanju izvršenja naloga za oduzimanje izdanog od Županijskog suda u Zagrebu, u ukupnom iznosu od 1.318.614,59 eura, s time da će se prema Uredbi (EU) 2018/1805 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. studenoga 2018. o uzajamnom priznavanju naloga za zamrzavanje i naloga za oduzimanje, u državni proračun RH biti preneseno 50 posto tih sredstava o čemu je Županijski sud u Zagrebu obaviješten od Okružnog suda u Innsbrucku 20. lipnja 2023. putem gospodina Čule, nacionalnog člana Republike Hrvatske u Eurojustu.“

Hrvatska država oduzela je i naplatila od Sanadera tek 366.099,86 eura, manje od desetine utvrđene štete. Viši okružni sud u Beču od 22. 3. 2023. opstruira vraćanje zaplijenjenog novca Hrvatskoj

Drugim riječima, čak i ako austrijski sud ne usvoji Sanaderovu žalbu, Republika Hrvatska neće u hrvatski proračun uplatiti cijeli iznos od 1,3 milijuna eura, već samo polovinu tog iznosa.

To samo pokazuje da bivši premijer, koji je pravomoćno osuđen u predmetima Fimi-media, Planinska i Ina-MOL za nezakonito izvlačenje višemilijunskih iznosa u svoju korist i koji nikada nije priznao djela niti pokazao imalo žaljenja za svoje kriminalne postupke na štetu državnog proračuna Republike Hrvatske, ponovno pokušava oštetiti državni proračun i spriječiti da država od njega naplati najveći dio sudski presuđenog iznosa iz predmeta Fimi-media za koji je nedvojbeno utvrđeno da predstavlja njegovu nezakonito stečenu imovinsku korist.

Nacional je dobio na uvid i presudu Vrhovnog suda u slučaju Fimi-media iz koje se mogu iščitati brojni detalji na koje je javnost, zbog proteka vremena, vjerojatno zaboravila. Sanader je, naime, s pozicije predsjednika Vlade i predsjednika HDZ-a, uz pomoć tadašnjeg ravnatelja Carine i rizničara HDZ-a Mladena Barišića, organizirao da sve državne tvrtke i agencije sklapaju poslove s marketinškom tvrtkom Fimi-media koju je vodila Nevenka Jurak, Barišićeva prijateljica, a potom se značajan dio novca od zarade izvlačio i prelijevao u korist HDZ-a, Ive Sanadera i drugih aktera. Poslovima koje je dobivala ta tvrtka na račun državnih poduzeća izvlačio se, zapravo, novac za crni fond HDZ-a i samog Ivu Sanadera.

Mladen Barišić bio je toliko moćan i uživao je toliko Sanaderovo povjerenje da je u Vladu ulazio bez sigurnosne kontrole, direktori javnih tvrtki morali su mu dolaziti na raport u Carinu, a oni koji nisu htjeli „surađivati“ i angažirati Fimi-mediju, po nalogu Sanadera bili su smijenjeni. Upravo je Sanader na sastanku s petnaestak direktora državnih tvrtki, sve redom članova HDZ-a, u travnju 2007. spomenuo suradnju s Fimi-medijom.

Mladen Barišić svjedočio je na sudu kako je u jednoj prigodi nosio Ivi Sanaderu, u njegovu vilu u Kozarčevoj, novac u gotovini, i to čak dva milijuna eura – 200 tisuća u eurima te iznose od pet milijuna kuna i osam milijuna kuna. Taj dio njegova iskaza sud čak i nije uzeo u obzir pri određivanju iznosa protupravne imovinske koristi koju je ostvario Sanader, jer nije bilo dodatnih dokaza za te tvrdnje. Da je DORH predočio dodatne dokaze i za te tvrdnje, šteta koju bi Sanader trebao vratiti u proračun bila bi još i veća.

Petra Sanader i Bruna Sanader. FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Sud se također dotaknuo i velikih Sanaderovih troškova života, posebno se to odnosilo na organiziranje života njegove kćeri Petre Sanader u New Yorku, ali i luksuzne proslave mlađe kćeri Brune Sanader. U jeku istrage u aferi Fimi-media, kad je Sanaderu već bila blokirana poznata imovina, Petra Sanader nesmotreno je na društvenim mrežama objavila fotografiju s jedne proslave na luksuznoj jahti usidrenoj na otoku Capriju. Iako je fotografiju brzo izbrisala, to je otvorilo pitanje kako Sanaderove kćeri financiraju život na visokoj nozi.

Na suđenju za aferu Ina-MOL, primjerice, krunski svjedok Robert Ježić, vlasnik tvrtke Dioki preko koje je MOL trebao Sanaderu isplatiti mito za predaju upravljačkih prava u Ini, svjedočio je kako je njegova tvrtka Dioki Holding tijekom 2009. na račun glumca Andreja Dojkića, tadašnjeg dečka Petre Sanader, uplatila 400 tisuća dolara. Ježić je to potkrijepio dokumentacijom iz koje se vidjelo da je izvršio dvije uplate po 200 tisuća dolara. Na suđenju je rekao su on i Sanader imali dogovor da mu neće odmah isplatiti mito od MOL-a u iznosu od pet milijuna eura, ali da mu je zato podmirivao druge troškove. Dio tih troškova bio je i navedenih 400 tisuća dolara.

Taj novac bio je namijenjen osnivanju i djelovanju tvrtke International Chemical Services u kojoj je Dojkić bio direktor s mjesečnom plaćom od 12.000 dolara. Ta je tvrtka, kako je tada otkrio Jutarnji list, 1. rujna 2008. godine unajmila stan u poznatim tornjevima Zeckendorf na elitnoj lokaciji u New Yorku. To se sve otkrilo u postupku Fimi-media, jer su dokumenti koje je hrvatskim istražiteljima proslijedilo američko Ministarstvo domovinske sigurnosti postali dio spisa. Iz tih se dokumenata vidjelo da je stan unajmljen za Petru Sanader i njezina tadašnjeg dečka Andreja Dojkića.

“Trag novca mogao bi istražitelje dovesti i do pravih financijera američke avanture Petre i Andreja s obzirom na to da je sama Petra Sanader tijekom ispitivanja koje je proveo FBI priznala da u SAD-u ne zarađuje ni centa. Podaci koje je otkrio Jutarnji ukazuju na to da je cijela operacija registriranja firme International Chemical Services Corporation bila paravan kako bi se sakrio dotok novca na američke račune, ali i identiteti osoba kojima je taj novac namijenjen. No sve to još mora potvrditi istraga pokrenuta u USKOK-u, koja se nadovezala na potragu za tajnim inozemnim računima Ive Sanadera”, pisao je tada Jutarnji list.

Presuda u aferi Fimi-media nije se uopće dotakla potencijalne skrivene imovine i računa u Americi, no stil života Sanaderove obitelji sugerira da je iznos nezakonito stečene imovinske koristi koji je utvrdio sud zapravo bio minimalan u odnosu na ono što je u stvarnosti Sanader moguće uspio sakriti.

Tijekom suđenja u aferi Fimi-media otkriveno je da su njegove kćeri imale više računa s desecima tisuća eura. Sanader je pokušao konfabulirati da je riječ o novcu koji su one dobivale od rođenja, no sud je utvrdio da je najveći dio iznosa na tim računima uplaćen tijekom 2007. i 2008. godine, u jeku afere Fimi-media. Također, Sanader nije mogao objasniti ni kako je njegova majka stekla značajnu ušteđevinu na svom računu, jer iza smrti njegova oca nije ostala nikakva ušteđevina pa ona to, dakle, nije mogla od njega naslijediti. Zato je sud odlučio oduzeti novac sa svih tih računa i tako namiriti štetu. Međutim, dok je većina novca s hrvatskih računa povučena, Sanaderovi austrijski računi za sada su još uvijek nedostupni Hrvatskoj.


REAKCIJA: ‘Punomoćnik Mirjane i Ive Sanader u sudskom postupku u Republici Austriji je podnio je žalbu radi naplate bez prethodnih konzultacija sa svojim strankama’

Poštovani,

obraćam Vam se ovim putem u svojstvu punomoćnika gospodina Ive Sanadera sa zahtjevom za ispravak objavljene informacije.

Dana 16. srpnja 2024. godine u tiskanom izdanju tjednika Nacional, broj: 1369, na str. 8 – 11. objavljen je članak pod naslovom „TURUDIĆ MORA SANADERU ŽURNO NAPLATITI DUG jer on i supruga Mirjana sabotiraju isplatu s austrijskih računa“, u kojem se navodi:

„Viši okružni sud u Beču od 22. svibnja 2023. odbija hrvatskoj državi isplatiti novac zaplijenjen s austrijskih bankovnih računa Ive Sanadera. Još tada je Okružni sud u Innsbrucku odbio žalbu Ive i Mirjane Sanader, koji su tako pokušali opstruirati naplatu štete koju je su tako pokušali opstruirati naplatu štete koju je Sanader proizveo Hrvatskoj dok se godinama s vrha HDZ-a i Vlade ponašao kao glava koruptivne hobotnice.“

„Isplatu tog novca zasad opstruiraju već više od dvije godine…“

„Naročito jer on pod svaku cijenu nastoji izigrati državu i spriječiti provođenje pravomoćne sudske odluke.“

S obzirom da prenesene informacije nisu točne te su njima teško povrijeđena prava i interesi moje stranke, sukladno odredbama članaka 40., 41. i 42. Zakona o medijima (NN 59/04, 84/11, 81/13, 114/22) ovim podnosimo glavnom uredniku zahtjev za ispravak objavljene informacije te ističemo sljedeće:

„Nije točno da su Mirjana i Ivo Sanader putem žalbe pokušali opstruirati naplatu, odnosno oduzimanje protupravne imovinske koristi u Republici Austriji prema pravomoćnoj presudi Vrhovnog suda Republike Hrvatske te da isti sabotiraju ili opstruiraju isplatu tog novca, nastoje izigrati državu i spriječiti provođenje pravomoćne sudske odluke. Naime, ranije imenovani punomoćnik Mirjane i Ive Sanader u sudskom postupku u Republici Austriji je bez prethodnih konzultacija sa svojim strankama podnio prigovor protiv rješenja Okružnog suda u Innsbrucku od 10. ožujka 2022. No, odmah po saznanju za podneseni prigovor, Mirjana i Ivo Sanader su dali nalog svom punomoćniku za povlačenje navedenog prigovora, te je navedeni prigovor povučen još 2022. godine, dok nijedan drugi pravni lijek u postupku pred austrijskim sudovima nije podnesen od strane Mirjane i Ive Sanader. Stoga su izneseni navodi netočni i tendenciozni, zbog čega se traži njihov ispravak.“

IVO SANADER zastupan po odvjetnici Jadranki Sloković

UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Avatar photo
Viktor

prije 2 mjeseca

A koliko je tek na računima koji nisu otrkiveni...