Socijalno isključene osobe: Održana završna konferencija projekta ‘Rješenje za 5’

Autor:

11.10.2021., Zagreb - Kada je sinoc trazio mjesto gdje ce prenociti beskucniku rano jutros snimljenom u Maricevom prolazu nije bilo od posebne vaznosti sto je Svjetski dan beskucnika, niti na koliko se klubova raspada SDP jednako kao ni koliko je donatora kampanje gradonacelnik imenovao na duznosti bez natjecaja. Bilo mu je vazno samo da novo jutro doceka u suhom i bar donekle toplom prostoru, makar to bile i stube odavno zatvorenog obrta.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Održana je završna konferencija projekta ‘RJEŠENJE ZA 5‘, provođenog s ciljem socijalnog uključivanja beskućnika i osoba s problemima ovisnosti, preveniranja recidiva i uključivanja korisnika u društvenu zajednicu.

Javnosti su se obratili Mira Davidović, predsjednica Udruge ‘PET PLUS’ (nositelj projekta), Danijel Vuga, predsjednik udruge ‘DOM NADE – udruga za podršku beskućnicima i ostalim socijalno ugroženim skupinama’ (partner projekta) i Zoran Jelić, predsjednik udruge ‘STIJENA RESOC’ (partner projekta).

Na završnoj konferenciji voditeljica projekta Tihana Vukasović predstavila je rezultate i evaluaciju projekta.

Na konferenciji je prikazan i dokumentarni film ‘USPJET ĆU, MORAM!’ Velimira Rodića (Hrvatska, 2021.). Riječ je o filmu koji prikazuje osobna svjedočanstva, a izrađen je u sklopu projekta sa svrhom senzibiliziranja i osvješćivanja javnosti po pitanju beskućništva i problema s ovisnošću.

Projekt je 15 mjeseci omogućio pružanje usluga organiziranih dnevnih aktivnosti za socijalno isključene osobe u poludnevnom boravku.

Poludnevni boravak za beskućnike postao je mjesto za predah i pobudio osjećaj pripadnosti naših korisnika. Kao takav pokazao se iznimno vrijednom aktivnošću projekta. Korisnici su imali mogućnost zadovoljiti osnovne životne potrebe (hrana, piće, tuširanje, pranje veša i sl.), dobiti podršku i biti prihvaćeni. Kroz različite tipove radionica – informatičke, osobnih financija i umijeća življenja korisnici stekli su nova znanja i vještine i dobili priliku ponovno se uključiti u društvenu zajednicu.

Također, korisnicima je svih 15 mjeseci podršku pružao stručni tim (prof. defektologinja, socijalna radnica i psihijatar). Poludnevni boravak projekta Rješenje za 5 jedino je mjesto u Zagrebu gdje su korisnici mogli besplatno koristiti sve navedene usluge.

Projektne aktivnosti usmjerene na osobe s problemom ovisnosti i počinitelje kaznenih djela također su polučile izniman rezultat. 44 korisnika je sudjelovalo u programu ovisno o potrebama i mogućnostima kroz interaktivne grupe psihosocijalnog osnaživanja i radionice pripreme za izlazak iz terapijske zajednice i individualne razgovore.

U projektnim aktivnostima je do sada sudjelovalo nešto više od 80 korisnika čime je premašen očekivani broj i postignut opći cilj projekta – formirano je mjesto gdje su se korisnici osjećali kao doma i postignut je preduvjet za njihovo lakše reintegriranje u društvenu zajednicu.
 
Osim korisnika i stručnjaci su ojačali svoje vještine pa je tako projektni tim u suradnji s Centrom za stručno usavršavanje IRECOOP organizirao studijsko putovanje u Italiju kako bi usvojili nova znanja i vještine za rad s marginaliziranim skupinama i implementirali primjere dobre prakse u svakodnevni rad. Nova znanja i vještine su usvojili i kroz edukacije psihijatra Miroslava Bojića i radionicu jačanja komunikacijskih vještina u organizaciji Centra za stručno usavršavanje USPJEŠAN KORAK.
 
Projekt RJEŠENJE ZA 5 financirala je Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.499.844 kn. Ukupna vrijednost dodijeljenih bespovratnih sredstava iznosi 1.499.844 kn.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.