Stranka Socijaldemokrati upozorila je u utorak na val inflacije te činjenicu da veliki dio građana živi na rubu siromaštva predloživši model povećanja plaća kroz podizanje neoporezivog dijela dohotka s 530 na 700 eura što bi trenutno povisilo sve plaće za 35 do 60 eura mjesečno.
Pandemija, rat u Ukrajini i uvođenje eura odrazili su se na globalnu ekonomiju, opskrbu, protok roba te na potrošačke cijene, a Hrvatska između ostalog i zbog slabe poljoprivrede najviše osjeća ovaj udar, rekao je potpredsjednik Socijaldemokrata Domagoj Hajduković na konferenciji za novinare.
Kruh i jaja su od 2021., kako je kazao, uvelike poskupili. Tako je cijena kruha poskupila 32 posto, dok je cijena jaja 64 posto.
Objasnio je da je razlog tome poskupljenje repromaterijala (gnojivo, sjeme, stočna hrana) od početka pandemije.
“Vlada kao da radi sve što je u njenoj moći da uništi i ono malo poljoprivrednika što je ostalo”, kazao je Hajduković.
Natječaji za dodjelu državnog poljoprivrednog zemljišta u nekim gradovima i općinama nisu raspisani od 2015. dok u isto vrijeme inspektori pišu kazne poljoprivrednicima koji zemljište koriste po starim natječajima, dodao je.
Novim zakonom predviđa veliki gubitak bodova na natječaju za dodjele zemljišta.
Za spas proizvodnje savjetuje uvođenje reda u dodjele zemljišta, pomoć u proizvodnji potrebnog repromaterijala te ustrojenje lanca kratke opskrbe s polja na stol.
“Francuska primjerice prati cijenu proizvoda na polju i onu kada proizvod završi na stolu, odnosno dođe do potrošača – to je za Hrvatsku nikad bitnije ako uzmemo u obzir da stotine tisuća naših građana već živi na rubu siromaštva i osjetljivi su na svako poskupljenje”, zaključio je Hajduković.
Međunarodni tajnik Davor Bernardić je upozorio na novi val poskupljenja te je naglasio da su prije godinu dana predložili zamrzavanje cijena osnovnih životnih namirnica što je Vlada ignorirala.
“Predlagali smo crnu listu za one koji na uvođenju eura žele neopravdano profitirati. Tada je Vlada rekla da neće biti poskupljenja, a sada trgovcima prijetite praznom puškom”, kazao je Bernardić.
Kao model politike borbe protiv povećanja cijena, Bernardić je predložio politiku povećanja plaća, kroz podizanje neoporezivog dijela dohotka s 530 eura na 700 eura.
Osvrnuvši se na poskupljenja u Gradu Zagrebu, Bernardić je istaknuo:
“Nema niti jednog razloga da Čistoća podigne cijene svojih usluga jer ih je već podigla duplo, 45 kuna prije, te dodatan trošak plavih vrećica (dva paketa od 10 litara po 40 kuna), Građanima Zagreba za vodu će od ožujka stizati i do 15 posto veći računi jer cijena po kubiku raste s 2,03 eura na 2,34 eura, za što nema niti jednog razloga, jer je vlada odgodila primjenu uredbe o visini naknade za korištenje voda.
Također bez stručno-analitičke podloge, koja bi zorno prikazala na kojim dijelovima sustava se gubi voda, koji su projektni prioriteti i koliko je tih projekata spremno za realizaciju, prijavljeno i odobreno sufinanciranje iz europskih fondova i drugih izvora, koliko od toga treba financirati iz prihoda Vodoopskrbe i odvodnje, a koja nije napravljena, nema razloga za poskupljenja. Pravo je pitanje koja sve kućanstva u Gradu Zagrebu nisu evidentirana u Vodoopskrbi i odvodnji kao korisnici njihovih usluga, jer upravo su ilegalno priključena kućanstva na sustav oni potrošači vode koja se evidentira kao gubitak sustava.”
“Poskupjelo je parkiranje, gradski bazeni, gradske knjižnice, a u najavi je poskupljenje cijene vrtića kao i ostalih komunalnih usluga”, dodaje.
“Gradonačelnik Tomašević sve je poskupio, jedino je pojeftinio korištenje distributivne telekomunikacijske kanalizacije stranim teleoperaterima koji “gule kožu” hrvatskim građanima. Zašto im je pogodovao, a oni ostvaruju velike dobiti? S pravom možemo posumnjati u korupciju, jer usluge teleoperatera nisu pojeftinile, naprotiv. Nedovoljno je slijepo prepisivati europske zakone, niti je članstvo u EU samo sebi svrha, ono nam treba biti sredstvo za postizanje cilja, a to je da građani žive bolje i dostojanstvenije, za što se Socijaldemokrati zalažu”, zaključio je Bernardić.
Komentari