SNV: Čestiti ratnici i mudri političari poštuju stradanja drugih

Autor:

03.08.2020., Dvor na Uni - Obiljezavanje stradanja Srba tijekom vojno-redarstvene operacije Oluja u Dvoru na Uni, u organizaciji Srpskog narodnog vijeca. Obiljezavanju  je prisustvovao Milorad Pupovac. Photo; Edina Zuko/PIXSELL

Edina Zuko/PIXSELL

Nakon četvrt stoljeća, nužno je prestati širiti mržnju prema Srbima te početi graditi tolerantno društvo. Nužno je prestati prešućivati ili ismijavati tuđa stradanja, nego ih treba početi poštovati – jer tako čine čestiti ratnici, tako vode mudri i pošteni političari, tako propovijedaju istinski svećenici, poručilo je Srpsko narodno vijeće (SNV) u svojoj trinaestoj godišnjoj Izjavi sjećanja na žrtve vojne akcije Oluja.

“Na 25. godišnjicu operacije Oluja sjećamo se strahota rata 1991.-1995. te svih žrtava i svih njihovih stradanja, kako Hrvata koji su stradavali u ratnom nasilju i progonima 1991. i 1992. tako i Srba koji su stradavali u ratnom nasilju i progonu u ljeto i jesen 1995., ali i godinama nakon toga”, stoji u Izjavi.

“I dok su ratna stradanja Hrvata priznata i ozvaničena komemoriranjima, a progonstva završila povratkom, te mnogi odgovorni Srbi za počinjene zločine nad njima kažnjeni, to se ne može reći za ratna stradanja i progonstvo Srba. Ratni zločini počinjeni prema Srbima rijetko su kažnjavani, posebno zločini u Oluji i nakon nje. Mjesta njihova stradanja obilježavaju i komemoriraju samo srpske organizacije, a za državu i državnu vlast ona kao da i ne postoje. Isto je i s progonstvom gotovo 200.000 Srba samo u Oluji, ne računajući one u Bljesku i u brojnim gradovima Hrvatske izvan ratnog područja. Svijest o tolikom stradanju u hrvatskoj javnosti ne postoji. Svijest o potrebi da se iskažu žaljenje i empatija te da se osude zločini godinama se sve više smanjuje, a na njezino mjesto dolaze bešćutnost i nekršćanska ismijavanja, mržnja prema preostalim Srbima, netolerancija prema onome što ih čini različitim od Hrvata i nasilje, bilo verbalno bilo fizičko”, navodi se.

U Oluji je, podsjećaju, “pod ratnom prijetnjom i protiv svoje volje iz Hrvatske izbjeglo 200.000 duša i ugašeno je gotovo 2.000 ljudskih života, što za vrijeme Oluje, što mjesecima poslije nje, mahom onih koji su bili nemoćni da sebe obrane, a kamoli da nekog napadnu. Uništene su ili devastirane stotine naselja i hiljade kuća, podizane stoljećima i generacijama. Svi navodno znaju zašto i nitko u tome ne vidi štetu”.

“Mislimo da je vrijeme da se nakon 25 godina ti zločini osvijetle i da se osvijesti zašto se to dogodilo i kolika je to šteta ne samo za Srbe u Hrvatskoj nego i za samu Hrvatsku. Mislimo da je nužno da se prema Srbima zaustavi širenje mržnje i nasilja te da se počne graditi društvo tolerancije i poštivanja različitosti. Mislimo da je nužno da se prestane ismijavati ili prešućivati tuđa stradanja. Umjesto toga treba početi poštivati stradanja drugih. Tako čine čestiti ratnici, tome vode mudri i pošteni političari, o tome propovijedaju istinski svećenici.

A dok ih ne čujemo i ne budemo im se mogli pridružiti, ostat ćemo u mislima kako s našim stradalim i prognanim sunarodnjacima Srbima tako i s našim stradalim i prognanim sugrađanima Hrvatima, u isto vrijeme i u istim mislima na dan sjećanja na egzodus prouzročen Olujom”, kaže SNV u Izjavi sjećanja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.