Snježana Agostini: “Projekt ‘Aleja prvašića’ sam zaštitila, a Grad Jastrebarsko i Društvo Naša djeca ga provode bez moje dozvole”

Autor:

Privatna arhiva Snježane Agostini

Dobro je da se lijepi i plemeniti projekti provode, ali važno je i kako se provode i poštuju li se zakonske procedure i autorska prava. Da je u projektu Aleje prvašića koji provode Grad Jastrebarsko i udruga Društvo naša djeca Jastrebarsko došlo do krađe intelektualnog vlasništva, tvrdi Snježana Agostini koja se u tom slučaju smatra oštećenom.

Prema njezinoj verziji priče, Grad Jastrebarsko i Udruga Društvo naša djeca Jastrebarsko izgurali su je iz projekta na kojem radi od 2009. godine, prisvojili su projekt i počeli ga provoditi na svoj način, a
nedavno su im za to odobrena i sredstva Zagrebačke županije. Zbog svega toga Snježana Agostini je, kako tvrdi, podnijela tužbu protiv Grada Jastrebarskog i udruge Društvo naša djeca Jastrebarsko. Kako je objasnila, projekt je zaštićen u Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo, a za provođenje projekta ovlaštena je ona kao predsjednica udruge Aleja prvašića.

Izložila je kronologiju događaja:
„Projekt Aleja prvašića predstavila sam tadašnjem i sadašnjem gradonačelniku Jastrebarskog Zvonimiru Novoselu 2009. godine, a on je tada obećao da će projekt zaživjeti do 2013. i da će se provoditi kroz djelovanje Udruge Društvo naša djeca Jastrebarsko čija sam bila članica, a koju sam 2010. osnovala i čije sam osnivanje financirala kako bih mogla kroz društvo provoditi svoj projekt. No projekt su počeli provoditi tek 2016. i to ne onako kako sam zamislila. Moja želja je projekt provoditi u Jastrebarskom, ali i u ostalim gradovima i općinama u Zagrebačkoj županiji, Hrvatskoj, pa i izvan Hrvatske. O ideji i do sada ostvarenom napisala sam i knjigu “Aleja prvašića – put kojim sam odabrala ići” koja je do sada dobila same pohvale. Aleja prvašića je projekt koji je namijenjen djeci i učiteljima koji uče i odgajaju nove generacije. Projekt nije samo sustavna sadnja novih stabala, nego i prepoznaje značaj svakog pojedinca uklopljenog u zajednicu, naglašava međugeneracijsku solidarnost, zajedništvo i stvara spone između ljudi, mjesta i zemalja. Moja ideja je da projekt postane nacionalni model i zelena cesta koja će povezivati djecu raznih gradova u Hrvatskoj i u svijetu.“

Snježana Agostini rekla je nadalje da su unatoč njezinim brojnim dopisima, e-mailovima i pokušajima da gradonačelniku Jastrebarskog i predsjednici udruge Društvo naša djeca Jastrebarsko objasni da ne mogu i ne smiju provoditi projekt bez njezine privole kao autorice i vlasnice, oni ostali zatvoreni za razgovor.

 

Privatna arhiva Snježane Agostini

 

„U međuvremenu sam saznala da je Grad, ili Društvo, platio račun za grafički dizajn za monografiju “Aleja prvašića” koja nikad nije ugledala svjetlo dana i o kojoj mene kao vlasnicu i autoricu projekta nikad nisu ni obavijestili. Nadalje, saznala sam da je 2013. u Jastrebarskom zasađena Aleja lipa prema ideji za moju Aleju prvašića, ali je ploča s datumom i osobama koje su tada bile prisutne maknuta kako se ništa ne bi moglo dokazati. Proteklih nekoliko godina sade se u Jastrebarskom i okolici “Aleje prvašića”, a zapravo obični drvoredi koji se nazivaju imenom mog projekta bez moje dozvole. Angažirala sam odvjetnika i podnijela tužbu protiv Grada Jastrebarskog i Društva naša djeca Jastrebarsko zbog povrede svojih autorskih prava i intelektualnog vlasništva. Vjerujem u pravdu i spremna sam čekati i boriti se koliko god treba i koliko je u mojoj moći da zaštitim svoju ideju, svoj projekt, ali i obraz svoga grada“, odlučna je Snježana Agostini. Kako je rekla, neće odustati od vjere da će svijet u kojem živi, odnosno njezina Jaska, „postati podržavajuće društvo u kojem će naša djeca i unuci crpiti inspiraciju ispod krošnji razgranatih Aleja prvašića i biti graditelji prijateljske zelene staze za sve, bez obzira na stranačku pripadnost, obiteljske i kumske veze, poslušnost i korumpiranost koji danas vladaju gradom“.

 

Privatna arhiva Snježane Agostini

 

Nikolina Ribarić, predsjednica Društva naša djeca Jastrebarsko koje od 2016. provodi projekt, iznijela je u ime Društva i Grada Jastrebarskog drukčiju verziju događaja.
„Gospođa Agostini je zaštitila žig, odnosno verbalni i neverbalni znak “Aleja prvašića”, a ne projekt, jer projekt kao takav nema elemenata zaštite, za što smo tražili i dobili potvrdu odvjetničkog ureda. Udruga Društvo naša djeca Jastrebarsko ulaže velike napore kako bi pribavila financijska sredstva za financiranje predmetnog projekta i iz dodatnih izvora, a ne samo iz gradskog proračuna. Zato je projekt prijavljen na natječaj Zagrebačke županije te su odobrena sredstva za sufinanciranje. Društvo naša djeca Jastrebarsko i Grad Jastrebarsko projekt provode isključivo zbog djece i smatramo ga
vrijednim. Članovi Društva volonterski rade na svim projektima. Planirana financijska sredstva troše se na kupnju sadnica i sadnog materijala, tisak i nabavku pločica, sendviče za djecu i učitelje i za prijevoz djece autobusom do mjesta sadnje“, objasnila je Nikolina Ribarić.

O slučaju je rekla i sljedeće:
„Izražavam žaljenje što je gospođa Agostini okrenula leđa svojim dugogodišnjim kolegama iz udruge Društvo naša djeca Jastrebarsko i nakon što smo sve odradili kako bi projekt Aleje prvašića ugledao
svjetlo dana, optužila nas za krađu projekta. O njezinim namjerama ne želim nagađati, ono što mogu reći za kraj jest da naša djeca i naš grad zaslužuju da svaki razred ima svoje stabalce te da ćemo i dalje činiti sve za našu djecu bez honorara i osobne koristi, kao i do sada i kao i u ostalim projektima koji su brojni i svima poznati. Ako gospođa Agostini ima dokaze da je počinjeno kazneno djelo, pozivam je da nas tuži te da sud donese presudu, a ne da po društvenim mrežama i medijima iznosi neistine i narušava ugled najaktivnije udruge u gradu koja ima samo jedan interes – organizirati aktivnosti za djecu i s djecom kako bi svako dijete ispunilo svoj potencijal i ostvarilo svoje potrebe.“

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.