Morska mahovina (Chondrus crispus), poznata i kao irska mahovina, vrsta je crvene alge koja raste u uvalama duž atlantske obale Europe i Sjeverne Amerike. Zbog svog nutritivnog sastava na glasu je kao superhrana.
Gel morske mahovine koristi se u tradicionalnoj karipskoj i irskoj kuhinji. U povijesti se upotrebljavao kao lijek za brojne tegobe – od kašlja do smanjenog libida, a koristi se i u njezi kože jer ima jak antifungalni i antivirusni učinak te obiluje antioksidansima koji “brišu” bore i koži vraćaju mladolik izgled.
View this post on Instagram
Nutritivni sastav morske mahovine
Morska mahovina sadrži obilje hranjivih tvari, poput joda, kalcija, željeza, magnezija, mangana, fosfora, selena, kalija, vitamina B, A, C, D, E i K. Obiluje vlaknima i fitonutrijentima koji su korisni za probavni trakt i pomažu u borbi protiv oksidativnog stresa. Preporučena dnevna doza morske mahovine je maksimalno četiri grama.
Zdravstvene dobrobiti
Čuva crijeva
Morske alge su dobar izvor prebiotika koji su hrana dobrim bakterijama u crijevima te tako održavaju balans crijevne flore, a samim time jačaju imunitet.
Jača libido i utječe rad štitnjače
Crvene alge su izvor cinka, minerala koji pomaže u proizvodnji i regulaciji hormona koji utječu na seksualnu želju.
Morska mahovina je bogata jodom, esencijalnim mineralom koji pomaže u radu štitnjače koja pak regulira brojne tjelesne funkcije i utječe na seksualnu želju.
Ipak, prije no što se odlučite konzumirati morsku mahovinu, posavjetujte se sa svojim liječnikom. Ne preporučuje se osobama s hipertireozom ii autoimunim poremećajima štitnjače, poput Gravesove bolesti.
Proljepšava i pomlađuje
Morska mahovina umiruje upalna stanja na koži, među ostalim, dobro djeluje protiv akni.
Zahvaljujući antibakterijskim, antivirusnim i antimikrobnim svojstvima pomaže u balansiranju mikrobioma kože, a visoka koncentracija sumpora smanjuje pretjerano lučenje sebuma.
Hidratizira kožu, štiti je od okolišnih utjecaja i zaglađuje bore.
Morska mahovina najčešće nam je dostupna u obliku praha, a koristi i kao zgušnjivač u kulinarstvu.
Komentari