SNAGA IZREČENOG Znate li da možete pobijediti negativne misli uz jednu jedinu riječ?

Autor:

Pexels

Kad upadnemo u vrtlog negativnih misli, osjećamo se kao hrčak u kotaču koji ne znamo zaustaviti. Kad bi barem postojao gumb koje bismo pritisnuli i utišali košmar u glavi. Gumb ne postoji, ali zato postoji čarobna riječ koja sve mijenja – tvrde psiholozi.

Svi mi ponekad imamo negativne misli – možda strahujemo od budućnosti i kroz glavu nam prolaze razni crni scenariji. Ili se dogodi nešto loše na što, naravno, nismo bili spremni i to pokrene cijelu bujicu negativnih misli. Osjećaji poput nesigurnosti i nedostatka samopouzdanja mogu u tim trenucima biti toliko jaki da se u njima potpuno izgubimo i teško nam je funkcionirati u svakodnevici.

Osim u nekim slučajevima kad nas eventualno štite od opasnosti jer nas sprječavaju da učinimo nešto rizično, negativne misli najčešće ni na koji način ne pridonose našim životima. One nas mogu obeshrabriti i čak navesti da skrenemo s našeg puta te izgubimo cilj pred očima. Ponekad, čak i kada smo toga svjesni, ne možemo prestati negativno razmišljati.

Zašto se tako teško zaustaviti

Osim što ima podlogu u evoluciji, psiholozi tvrde kako naša potreba da se u mislima stalno vraćamo na situaciju koja nam je izazvala bol ili patnju ima svoju svrhu – time se nastojimo podsjetiti da je to što nam se dogodilo bilo stvarno i na neki način svojim osjećajima dajemo na vrijednosti – oni nisu izmišljeni i došli su s razlogom.

Ovo je jedan od načina na koji sami sebe pokušavamo iscijeliti. Ponavljajući negativnu misao ona s vremenom gubi na težini i postaje nam ‘bliska’ pa time i manje neugodna ili strašna. Ipak, vrlo se često događa da u tim nastojanjima pretjeramo i da negativno razmišljanje prijeđe u jednu vrlo lošu naviku.

Riječ koja sve mijenja

Ako vas negativne misli iscrpljuju i primijetili ste da su ‘preuzele kormilo’, važno je znati kako tome možete stati na kraj. Ne samo da je moguće zaustaviti tijek negativnih misli, nego ih je moguće zamijeniti pozitivnima koje će vam biti od koristi. Za tako nešto nije vam potreban čaroban štapić – prema stručnjacima dovoljna je jedna jedina riječ koja će zaustaviti vrtuljak negative u vašoj glavi – to je ‘preuokviravanje’, odnosno na engleskom ‘reframing’.

Na tom jednom moćnom pojmu bazira se cijela metoda koja se u psihologiji odnosi na stavljanje izazovne situacije u novi okvir, odnosno na sagledavanje problema iz drugog ugla. Zahvaljujući postavljanja događaja ili iskustva u novi kontekst moguće je pristupiti bilo kojem problemu, situaciji ili krizi, piše womanuntamed.com.

Što je sve ‘reframing’

Nekoliko je tehnika koje se koriste ovom popularnom idejom svjesnog preuzimanja nove i drugačije perspektive. Sve one mogu pomoći zaustaviti začarani krug negativnih misli i emocija prije, nego što nas u potpunosti preplave.

Izvan zone komfora

Obično na stvari i situacije gledamo iz vlastite zone komfora, onako kako smo navikli. S druge strane, bilo bi vrlo korisno problem sagledati na način koji nam nije uobičajen. Drugim riječima, možemo fokus staviti na aspekte koje inače možda ne primjećujemo ili koje ne bismo uočili na prvi pogled. Dakle, situaciju možemo probati sagledati kao da smo netko drugi, netko neutralan – i možda nam se otvore neke nove mogućnosti i rješenja.

Izbjegavanje negativnih formulacija

Važno je osvijestiti ponavljamo li nesvjesno negativne formulacije – kao što su na primjer, “ja to ne mogu”, “to neće uspjeti” i slično.

Psiholozi savjetuju da  ispred same negativne formulacije dodamo ublažujuće riječi koje bitno mijenjaju smisao, kao što su “zasad” ili “još” pa tako umjesto “ja ne mogu trčati pet kilometra” kažemo “još ne mogu trčati pet kilometra”. Na ovaj način sami sebi govorimo da doduše još nismo ostvarili naš cilj, ali da se svakako krećemo prema njemu, a to automatski djeluje motivirajuće.

Razlomiti na manje dijelove

Svaki veliki i važan cilj može se činiti dalek i teško ostvariv ako ga ne razlomimo na male korake. Zato je bitno uzeti papir i olovku te zapisati svaki korak koji trebamo poduzeti kako bismo ostvarili ono što želimo. Psiholozi se slažu kako su upravo promišljanje i zapisivanje manjih zadatka ili mini ciljeva dobar način da lakše svladamo ono što nam se možda činilo nemogućim.

Sve ove tri jednostavne tehnike temelje se na postavljanju novog okvira, odnosno na ‘reframingu’ i pomoći će vam da napravite ‘restart’ svog mindseta te zaustavite negativne misli prije, no što vam oduzmu dragocjenu energiju i fokus na ono što je zaista važno.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.