Vlašić Iljkić je u slobodnim govorima u Hrvatskom saboru rekla da se resorni ministar za sustav socijalne skrbi Marin Piletić hvali s velikim uštedama u svom Ministarstvu. No, nažalost značajne uštede su bile upravo na najranjivijim, na uslugama i na smještajnim kapacitetima, između ostalih  i u Centru za rehabilitaciju Rijeka, pa je od planiranih 330.000 eura rebalansom skinuto čak 230.000 eura, dodala je.

SLUČAJ MRTVOG DJETETA Iva Letina Piletiću: ‘Tražim da i Ministarstvo preuzme svoju odgovornost’

“S navedenim iznosom u Centru za rehabilitaciju Rijeka se mogao adaptirati prostor, primjerice upravo onaj derutni dio koji se spominje kao prostor gdje je preminuo dječak s teškoćama. Brojni domovi su ostali bez značajnih sredstava, što direkno znači smanjenje standarda života najranjivijih u društvu”, rekla je.

Vlašić Iljkić upozorila je i da su smještajni kapaciteti državnih domova, koji skrbe o najranjivinim članovima našeg društva, osobe s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju su loše opremljeni.

U podružnici Kraljevica-Oštro Centra za rehabilitaciju Rijeka  27. rujna maloljetnik s teškoćama ugušio se komadom hrane, a što je u utorak ekskluzivno objavio Nacional.

PREŠUĆENA SMRT ‘Tražila sam od Ministarstva da nam se pomogne, upozoravala da uvjeti za to dijete nisu adekvatni. Nitko nije poduzimao ništa’

“Nema osobe koja nije osjećala žaljenje i pitala se da li se smrt mogla izbjeći? Svi osim državne tajnice ministra Piletića, Marije Pletikose, koja je rekla da je to uobičajeno i da se smrti u domovima, nažalost događaju“, rekla je.

Ministar rada i socijalne politike Marin Piletić rekao je u srijedu kako se državna tajnica Marija Pletikosa nespretno izrazila kad je rekla da su smrti korisnika ustanova socijalne skrbi uobičajene, a što je izazvalo osudu javnosti i pozive udruga za njezinom smjenom.

‘LEDI KRV U ŽILAMA’ Rešetar: Što rade Plenkovićevi ljudi? Pozivam ga da hitno razriješi državnu tajnicu

Bakić (Možemo!): Sveučilišta se trebaju bespoštedno boriti i protiv akademskog nepoštenja i obezvrjeđivanja akademskih kriterija i naslova

Istaknuvši važnost obrazovanja i znanosti Damir Bakić (Klub Možemo!)  rekao je da su sveučilišta – ne samo kao prostor razmjene i stjecanja znanja, generator dijaloga i uvažavanja različitosti. Naglasio je i da se sveučilišta trebaju bespoštedno boriti i protiv akademskog nepoštenja i obezvrjeđivanja akademskih kriterija i naslova.

“Pouzdan mehanizam je puna internacionalizacija znanosti i visokog obrazovanja. Prisutnost stranih studenata, nastavnika i istraživača nije samo metrika kojom će se najbolje mjeriti naša uspješnost nego i istodobno je i motor novog napretka”, poručo je.

Smatra i da je na politici da prepozna i prihvati takvo shvaćanje znanosti i visokog obrazovanja a onda i da osigura potrebne pretpostavke – ne samo financijske, nego da izgradi nepristran zakonodavni i administrativni okvir.

“Nažalost, politika sve do sada nije bila u tome dovoljno uspješna. Ni u prepoznavanju znanosti i visokog obrazovanja kao nacionalnih strateških prioriteta a onda ni u praksi”, upozorio je.