Profesor ustavnog prava Branko Smerdel rekao je u četvrtak za HTV da premijeru Andreju Plenkoviću za smjenu ministara ne treba potpis predsjednika Hrvatskoga sabora.
Komentirajući premijerovu odluku o razrješenju trojice Mostovih ministara, nakon što su glasovali protiv prijedloga da Vlada odbije zahtjev SDP-a za pokretanjem povjerenja ministru financija Zdravku Mariću, istaknuo je da premijer nije prvi među jednakima, nego je nadređen ministrima te ih može smjenjivati i imenovati nove sve dok ima većinu u parlamentu.
Profesor Smerdel je, gostujući u HRT-ovoj emisiji Tema dana, izjavio kako je u vezi razrješenja troje Mostovih ministara premijer Andrej Plenković u pravu.
Za smjenu ministara ne treba mu potpis predsjednika Sabora, rekao je Smerdel i dodao kako premijer mora Saboru predstaviti nove ministre i Sabor ih mora većinom odobriti. Ukoliko se to ne dogodi – to bi se moglo uzeti jednako kao i neizglasavanje nepovjerenja, mišljenja je Smerdel.
“Ministri Orepić, Dobrović i Šprlje nisu više ministri”, rekao je Smerdel na pitanje voditeljice.
Ustavnopravna stručnjakinja Sanja Barić kazala je u četvrtak da predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov ne mora supotpisati odluku o smjeni Mostovih ministara.
Sve državne institucije imaju samo one ovlasti koje im daje Ustav, a u Ustavu piše da predsjednik Hrvatskog sabora supotpisuje imenovanje, dok ništa ne govori o razrješenju. Međutim i kod supotpisivanja imenovanja karakter supotpisa je isključivo verifikacione naravi, dakle on mora dati potpis ako je postignuta potrebna veličina u Saboru. On samo verificira da je toliko ljudi u Saboru za to glasovalo, to nije diskreciona odluka”, kazala je Barić Hini.
Dodala je i da je u trenutku kada neki ministar izgubi premijerovo povjerenje logično da nema više što tražiti u Vladi. “No, ‘de jure’ je za smjenu premijera potrebno izjašnjavanje Hrvatskog sabora, jer vlada je vlada dok god ima povjerenje Hrvatskog sabora. Prema tome Plenković sada mora doći u Hrvatski sabor i tražiti glasovanje o imenovanju novih ministara. Vjerojatno će to na taj način izvesti i u tom trenutku s tim glasovanjem ćemo dobiti ili nećemo nove ministre što će predsjednik Sabora svojim potpisom morati potvrditi”, tvrdi Barić.
Ističe da predsjednik Sabora, ukoliko ne želi potpisati tu odluku, može jedino dati ostavku, jer nema nikakvu konstitutivnu odluku vezanu za imenovanje ili razrješenje vlade.
“On formalno samo supotpisuje imenovanje, ali konstitutivna je odluka na Saboru kao cjelini. Predsjednik Sabora jedino može odlučiti kada će to staviti na dnevni red, no i za to je propisan rok u saborskom Poslovniku”, zaključila je Barić.
No, profesor ustavnog prava Mato Palić smatra da sva trojica Mostovih ministara ostaju na svojoj dužnosti dok rješenje ne potpiše predsjednik Hrvatskog sabora.
“Rješenje o imenovanju, a to se odnosi i na razrješenje člana Vlade potpisuje premijer, a supotpisuje predsjednik Sabora. Sva tri ministra ostaju na svojoj dužnosti dok rješenje ne potpiše predsjednik Hrvatskog sabora”, smatra Palić.
Supotpis predsjednika Sabora temelji se na članku 110 stavak 5 Ustava, koji kaže da rješenje o imenovanju članova Vlade donosi predsjednik Vlade uz supotpis predsjednika Hrvatskog sabora.
Taj je članak, rekao je, primijenio Zoran Milanović kada je smijenio tadašnjeg ministra financija Slavka Linića 2014. godine a razrješenje je supotpisao i tadašnji predsjednik Sabora Josip Leko.
Komentari