Nakon što je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa započelo utvrđivati je li supruga premijera Plenkovića nezakonito boravila u vili Costabelli, Vlada je službeno potvrdila da AKD Vladi nije slao račune za korištenje vile u kojoj godinama ljetuje premijer s obitelji
Desetak dana nakon što je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa službeno otvorilo predmet u kojemu će pokušati utvrditi je li Ana Maslać, supruga premijera Andreja Plenkovića, u prethodnih osam godina imala značajna “primanja u naravi” koja on nije deklarirao u svojoj imovinskoj kartici, i to tako što je u ljetnim mjesecima intenzivno koristila vilu Costabellu u Rijeci pod upravljanjem tvrtke AKD, što je u proteklim tjednima razotkrio Nacional, iz Vlade Andreja Plenkovića i službeno su potvrdili ključan detalj o kojem su dosad izbjegavali dati jasan odgovor: tvrtki AKD iz proračuna nisu plaćena ljetovanja Plenkovića i njegove obitelji, što znači da je ta tvrtka oštećena dok su Plenkovići istovremeno primili nedopušteni dar. Sve to pod uvjetom da boravak u toj vili on nije platio iz vlastitog džepa – a to evidentno nije slučaj jer bi se Plenković tim detaljem, bez sumnje, sam pohvalio.
Vlada je Nacionalu djelomično odgovorila na niz pitanja vezanih uz korištenje raskošne vile Costabelle tek nakon što je upozorena da to mora učiniti po Zakonu o pravu na pristup informacijama, a to je učinila posljednjeg dana zakonski predviđenog 15-dnevnog roka. U kratkom odgovoru koji potpisuje Vladina službenica za informiranje, stoji važna rečenica koja bi svakako mogla olakšati posao i Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa: „U poslovnim knjigama nisu evidentirana plaćanja prema Agenciji za komercijalnu djelatnost (AKD) u vezi s objektom Villa Costabella.“ Na preostali dio Nacionalova upita koji se odnosi na zakonsku regulaciju korištenja te vile od Plenkovića i njegove obitelji, kao i na postojanje eventualnih plaćanja koja bi pokrila troškove njihova smještaja, Vlada nije odgovorila, nego je prebacila lopticu na Ministarstvo unutarnjih poslova Davora Božinovića koje bi sada to moralo učiniti u roku od novih petnaest dana.
Dokument koji je pritisnuta zakonskim odredbama Plenkovićeva vlada bila prisiljena ispisati, dokazuje kako nije bila istinita ranija tvrdnja da je premijer „sam snosio troškove svojih ljetovanja“ – on možda jest plaćao hranu i druge svakodnevne troškove, čime se ipak pokazao odgovornijim od svojih prethodnika koji su u Costabelli trošili stotine tisuća državnih kuna svake godine, no smještaj je dobio besplatno. Posebno je dvojbena činjenica da, po informacijama potvrđenim iz više izvora, u toj vili dulje vrijeme u ljetnim mjesecima provodi njegova supruga, čak i kad on nije ondje. Što se bi se, po svemu sudeći, moralo tretirati kao primitak u naravi i biti prijavljeno u Plenkovićevoj imovinskoj kartici.
U toj situaciji posebno je problematičan položaj Jure Sertića, direktora tvrtke AKD koji je omogućavanjem besplatnog smještaja u vili kojom upravlja njegova tvrtka, po svemu sudeći, prouzročio financijsku štetu samom AKD-u. Upravo zato su i Vlada i AKD tjednima odbijali odgovoriti na razmjerno jednostavna pitanja koja im je Nacional postavljao – tko plaća troškove smještaja, odnosno, vodi li se ova tvrtka manirom dobrog gospodara tako što za ljetovanja Plenkovića i njegove obitelji ispostavlja fakture, bilo Vladi bilo samom Plenkoviću. Još prije su izbjegli odgovoriti i na druga ključna pitanja o načinu na koji premijer i članovi njegove obitelji koriste taj državni resurs, pa tako i na pitanja koliko je puta tijekom posljednjih dvaju premijerskih mandata Andrej Plenković s obitelji boravio u vili Costabelli, u koliko su navrata i koliko dugo članovi njegove obitelji boravili u vili dok tamo nije bilo premijera, kako to da vila Costabella nije državna rezidencija, kako je formalno realiziran boravak premijera Plenkovića i njegove obitelji u toj vili te je li i koliko AKD prihodovao ustupanjem te vile na korištenje premijeru Plenkoviću i njegovoj obitelji. Iz Vlade su prije nekoliko tjedana otkrili tek podatak koji Plenkoviću ide u prilog, a to je da u njegovu mandatu nisu zabilježeni troškovi reprezentacije. No i to su učinili u Plenkoviću prepoznatljivom pasivno-agresivnom tonu.
„U mandatu predsjednika Vlade nije bilo nikakvih troškova reprezentacije, za razliku od nekih drugih korisnika u ranijim Vladama, pa vjerujemo da ćete se s jednakim žarom i energijom posvetiti i toj temi te jednako propitati troškove i modele korištenja rezidencija od drugih štićenih osoba 1. kategorije“, kazali su, između ostalog, iz Vlade. Iz AKD-a su, pak, na niz pitanja Nacionala poslali reakciju koja graniči s bezobrazlukom. Napisali su tek: „Objekt Villa Costabella koristi se sukladno svim zakonskim i ugovorom utvrđenim procedurama za nekretninu u vlasništvu Republike Hrvatske. Slijedom toga, i korištenje u vezi kojega postavljate upit provedeno je sukladno navedenom.“
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa otvorit će, kako je Nacionalu potvrđeno, barem u formalnom smislu predmete i protiv bivših dužnosnika koji su koristili luksuznu opatijsku vilu od 1995. godine. Njima će provjeriti troškove reprezentacije koji su se u nekim periodima doista kretali u stotinama tisuća kuna, na što javnost upozoravaju Plenkovićevi suradnici. No Povjerenstvo će provjeriti i tko im je snosio troškove smještaja, što u cijelom ovom slučaju Plenkovića evidentno žulja.
‘U poslovnim knjigama nisu evidentirana plaćanja prema Agenciji za komercijalnu djelatnost (AKD) u vezi s objektom Villa Costabella’, odgovorili su Nacionalu iz Vlade
Luksuzna vila Costabella u Rijeci, koja je u državnom vlasništvu no nema službeni status državne rezidencije, a njome upravlja AKD, u proteklih osam godina postala je neslužbeno ljetovalište premijera Andreja Plenkovića u kojemu on svake godine sa svojom obitelji provodi značajan dio vremena u periodu između lipnja i rujna, što s obzirom na njihov status štićenih osoba ne bi trebalo biti potpuno sporno – ali to isto čini i njegova obitelj kada je Plenković zauzet poslovnim obvezama i službenim putovanjima, čime se otvaraju ozbiljne sumnje da, s jedne strane, imaju primitke u naravi koji bi morali biti prijavljeni i porezno tretirani dok se s druge strane otvaraju sumnje da je tvrtka AKD oštećena.
Andrej Plenković je od svojih prethodnika naslijedio krajnje dvojben aranžman u kojemu je taj objekt u državnom vlasništvu neobično izostavljen s popisa državnih rezidencija te je još neobičnije dodijeljen na upravljanje državnoj tvrtki AKD koja djeluje u sustavu Ministarstva unutarnjih poslova, od posebnog je interesa za Republiku Hrvatsku i primarna joj je djelatnost proizvodnja osobnih iskaznica, putovnica, vozačkih dozvola i drugih sličnih dokumenata, kao i razvoj naprednih IT rješenja u području identiteta i sigurnosti te pružanje usluga bankarskom sektoru. No upravo u Plenkovićevo doba vila Costabella je pretvorena u neslužbeno ljetovalište premijera i njegove obitelji i još se u manjoj mjeri nego ranije koristi u ostale reprezentativne svrhe. Čak se i ne nalazi u ponudi za komercijalni najam s rezidencijalnim objektima u vlasništvu Republike Hrvatske, poput vile Kovač na Hvaru u kojoj, po Vladinoj odluci iz srpnja 2018., dnevni najam u punoj sezoni stoji dvije tisuće eura, čime se može doći do zaključka da je AKD kao tvrtka od posebnog državnog interesa u Plenkovićevim mandatima zapravo oštećena za propuštenu dobit od više stotina tisuća, a moguće i preko milijun eura – dok je istodobno prisiljena ulagati u održavanje vile Costabelle i samo u tekućoj godini na to je potrošila točno 26.165 eura.
Dokument koji je pritisnuta zakonskim odredbama Plenkovićeva vlada bila prisiljena ispisati, dokazuje kako ranija tvrdnja da je premijer ‘sam snosio troškove svojih ljetovanja’ nije bila istinita
Ova vila sagrađena je 1924. godine i smještena je između Bibija i Kantride, u dijelu grada poznatom kao Costabella. Prostire se na 5639 četvornih metara unutar kojih su 3824 m2 parka, 500 m2 dvorišta, glavna kuća od 288 četvornih metara te manji stambeni objekt od 81 četvornog metra. U sklopu objekta su bazen od čak 174 četvorna metra i dva pomoćna objekta površine 34 i 41 četvorni metar. U kompleksu, koji dijelom ulazi u režim pomorskog dobra, dio je obalnog puta od 325 četvornih metara, dio morske obale od 367 četvornih metara i dva gospodarska objekta od dva i tri četvorna metra za zaštitarsku službu. Glavna kuća ima saunu, manju vinoteku i salon za zabavne igre sa stolom za biljar. Vanjski bazen je unutar dvorišta, a dvorišna staza i stepenište izlaze na lučicu ispod južnog ulaza na imanje koje okružuje objekt. Ovaj kompleks u vlasništvu je MUP-a, ali ga je MUP na temelju posebnog sporazuma još 1995. godine dao na upravljanje AKD-u.
I od tada do danas predstavlja igračku visokih dužnosnika, najčešće premijera, što je Plenković očito usavršio tako što ju je pretvorio u neslužbeno ljetovalište za sebe i svoju obitelj. Njegovi suradnici u proteklim su tjednima nastojali bagatelizirati otkrića Nacionala, no otvaranje predmeta pred Povjerenstvom za odlučivanje o sukobu interesa ipak im je podiglo razinu nervoze. Ako to tijelo poželi Plenkovića osloboditi odgovornosti, morat će jako dobro argumentirati da nije dobio nešto što mu ne pripada, dok bi se štetom počinjenom AKD-u – što su različiti pravosudni izvori za Nacional opisali kao moguće kazneno djelo zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, u blažoj varijanti kažnjivo zatvorom u trajanju od šest mjeseci do pet godina – ipak trebali baviti represivni organi.
Komentari