Novozelandski premijer Christopher Luxon u srijedu se ispričao i obećao reforme nakon što je istragom otkriveno da je oko 200.000 djece, mladih i ranjivih odraslih osoba zlostavljano u državnim i vjerskim institucijama skrbi tijekom posljednjih 70 godina.
Gotovo svako treće dijete i ranjiva odrasla osoba na skrbi od 1950. do 2019. doživjeli suneki oblik zlostavljanja, navodi se u izvješću, zbog čega bi se vlada mogla suočiti s milijardama dolara novih zahtjeva za odštetu.
“Ovo je mračan i tužan dan u povijesti Novog Zelanda kao društva i kao države, trebali smo znati bolje i odlučan sam da ćemo to i učiniti”, rekao je Luxon na konferenciji za novinare.
Službena isprika uslijedit će 12. studenoga, dodao je.
Žrtve i njihovi zagovaratelji ispunili su prostorije državnog parlamenta dok se raspravljalo o izvješću.
Nakon što je Luxon govorio, uspoređujući zlostavljanje djece u državnoj ustanovi za skrb Lake Alice, s mučenjem, mnogi su ustali i zapjevali autohtonu maorsku pjesmu o ljubavi i jedinstvu.
Izvješće Kraljevskog istražnog povjerenstva razgovaralo je s više od 2300 osoba žrtava zlostavljanja na Novom Zelandu, koji inače broji 5,3 milijuna stanovnika. Istraga je detaljno opisala litaniju zlostavljanja u državnim i vjerskim institucijama skrbi, uključujući silovanje, sterilizaciju i elektrošokove, koji su dosegli vrhunac u 1970-ima.
Autohtona maorska zajednica bila je posebno ranjiva na zlostavljanje, pokazalo je izvješće, kao i oni s mentalnim ili fizičkim oštećenjima.
Uprave institucija trudile su se prikriti zlostavljanje premještanjem zlostavljača na druga radna mjesta ili poricanjem krivnje, pri čemu su mnoge žrtve umrle prije nego što su dočekale pravdu, dodaje se u izvješću.
“Nacionalna je sramota što su stotine tisuća djece, mladih i odraslih u državnim i vjerskim institucijama skrbi zlostavljani i zanemarivani,” stoji u izvješću.
Izvješće navodi 138 preporuka, uključujući poziv na javnu ispriku novozelandske vlade, kao i Pape i nadbiskupa Canterburyja, poglavara Katoličke i Anglikanske crkve, koji su prethodno osudili zlostavljanje djece.
U priopćenju je Katolička crkva na Novom Zelandu rekla da pažljivo razmatra izvješće.
“Osigurat ćemo da uslijede potezi nakon naše analize nalaza istrage”, stoji u priopćenju, dodajući da su ranije priznali da je do zlostavljanja došlo.
“Priznajemo i preuzimamo punu odgovornost za naše neuspjehe u pružanju sigurnog, brižnog i njegujućeg okruženja koje su oni pod našom skrbi imali pravo očekivati i primiti,” kaže Anglikanska crkva na Novom Zelandu u priopćenju.
Moguće su odštete
U izvješću se procjenjuje da je prosječni trošak zbog zlostavljanja po žrtvi zlostavljanja, kako bi mogla voditi normalan svakodnevni život prema standardima prosječnog Novozelanđanina, 2020. procijenjen na približno 857.000 novozelandskih dolara ili 468.343 eura po osobi, iako izvješće nije jasno razjasnilo iznos naknade koji je žrtvama dostupan.
Luxon je rekao kako vjeruje da bi ukupna naknada preživjelima mogla iznositi milijarde dolara.
“Otvaramo razgovore o obeštećenju i prolazimo kroz to sa skupinama žrtava”, rekao je.
Istraga je također preporučila isplate obiteljima o kojima su se brinule osobe koje su preživjele zlostavljanje zbog međugeneracijske traume koju su pretrpjele, kao i reviziju odštete isplaćene u prethodnim slučajevima zlostavljanja djece, uključujući jedinicu skrbi za adolescente Lake Alice.
“Najvažniji je element priznati žrtvama stvarnost i istinu o njihovim životima”, rekla je Tracey McIntosh, sociologinja sa Sveučilišta u Aucklandu.
Izvješće također poziva vladu da uspostavi agenciju Care Safe koja bi bila odgovorna za nadzor sustava skrbi, kao i nove zakone koji uključuju obvezno prijavljivanje sumnje na zlostavljanje, uključujući priznanja tijekom vjerske ispovijedi.
Komentari