‘Slušajte Manceove pjesme i srest ćete dobri duh Zagreba’

Autor:

MONOGRAFIJA ‘TAJNA STAROG HRASTA’ I ARHIVA KORNELA ŠEPERA

Nedavno je objavljena bogato opremljena monografija o Milanu Manojloviću Manceu, kultnom zagrebačkom glazbenom i likovnom umjetniku koji je do sada bio manje poznat široj javnosti

Nedavno je objavljena monografija “Tajna Starog Hrasta’’ u kojoj su predstavljeni život i umjetničko stvaralaštvo Milana Manojlovića Mancea. Radi se o umjetniku iz Zagreba koji je zahvaljujući specifičnom glazbenom izričaju stekao kultni status u užem krugu ljubitelja nekonvencionalnog zvuka.

U knjizi je Mance predstavljen kao kompletna umjetnička pojava koja se slobodno kreće mimo svih tokova. “Tajna starog hrasta’’ donosi brojne tekstove, stripove, intervjue, fotografije, stihove, plakate i crteže.

Pored njegove glazbe, knjiga donosi brojne uglavnom neobjavljene crteže i stripove, popraćene tekstovima Helene Klakočar, Aleksandra Zografa i Mancea. Više o monografiji i Manceu za Zagreb News je govorio njezin autor Kornel Šeper.

Kako je rekao, na ideju o izradi monografije došao jer je s Manceom surađivao na svim njegovim albumima tako da je dobro upoznat s njegovim glazbenim radom, ali i onim likovnim, koji je manje poznat. “Družili smo se godinama i nakon što se prestao baviti glazbom pa su svako malo u razgovorima isplivavale neke nove priče iz prošlosti. Kada je Emil Tedeschi, velik Manceov fan, prije šest godina radio emisiju o njemu na Yammat FM-u, predložio mi je suradnju na izdavanju box seta sa svim Manceovim albumima na vinilu i pratećom publikacijom. Kako je priča o Manceu rasla tijekom godina, a pogotovo za vrijeme rada na knjizi, postajalo je sve jasnije da se radi o jako zahvalnom materijalu koji i nije toliki problem ukoričiti na 480 stranica, jer za to ima puno razloga”, rekao je Šeper.

Knjiga obiluje rijetkim dokumentarnim materijalima te onima koji su nastali za potrebe knjige, tako da su u njoj mnogobrojni tekstovi (recenzije, autorski tekstovi o Manceu, intervjui s Manceom i njegovim prijateljima), stihovi, stripovi, crteži, fotografije i plakati. Obuhvaćeni su svi periodi Manceova rada – od prvog benda Sumrak s početka 70-ih pa do njegovih recentnih crteža.

“U knjizi ima 70-ak autora – između ostalih pišu Zlatko Burić Kićo, Helena Klakočar, Darko Rundek, Davor Gobac, Tomo in der Mühlen, Ivan Marušić Klif, Marko Pogačar, Tatjana Gromača, Miki Solus pa čak i legendarni američki glazbenik Jonathan Richman. Tu su i fotografije Gorana Pavelića Pipe, Ratka Mavara, Marka Čaklovića, Nataše Družijanić, plakati Igora Hofbauera Hofa i čak tri stripa Aleksandra Zografa napravljena prema Manceovim pjesmama specijalno za ovo izdanje”, objasnio je Šeper te posebno istaknuo likovni aspekt knjige kojem je dano jako puno prostora i koji uz mnogobrojne neobjavljene radove otkriva jednog sasvim novog umjetnika.

Smatra kako je Mance najširem krugu ljudi poznat kao glazbenik, no da će sam za sebe reći da je prvenstveno crtač. “To ne čudi s obzirom na to da je završio Likovnu akademiju. Uzimajući u obzir oboje i njegovo bavljenje performansom, izradom plakata, stripova, članstvom u značajnoj umjetničkoj grupi ZZOT, kao i osebujnim životnim stilom i humorom, možemo reći da se radi o kompletnoj umjetničkoj pojavi i baš zbog toga je ovakva knjiga o njemu morala biti napravljena”, rekao je Šeper.

Inače, Mancea je upoznao još 1990. godine u Galeriji SC-a koja je tada bila ključno mjesto alternativnog Zagreba. “Imamo privilegiju u gradu imati jednog svjetskog umjetnika koji za to ne mari, no tu je, i inspirira svojim djelovanjem, ali i nedjelovanjem, jer se neke stvari poput ove knjige događaju i samostalno. U svakom slučaju, Mance je unikatan, a mnogi koji su ga ikad čuli osjetili su bliskost i toplinu kakve nema u uobičajenim produkcijama. A postići to s minimalnim sredstvima – glasom, gitarom i često improviziranim sviranjem i stihovima – gotovo nije moguće i pokazuje nam da se na margini često kriju najbolje stvari. No koliko god apstraktne njegove pjesme bile, one ga dobro opisuju, samo slobodno potonite u njih i srest ćete dobri duh Zagreba. Mance živi u Zagrebu, uživa u društvu uže obitelji i prijatelja, mnogo crta i igra šah”, ispričao je Šeper.

Dodao je i kako je 90-ih bilo nezamislivo da osoba koja ne posjeduje svoj instrument niti je ikada išta snimila, snimi u vlastitoj sobi u 38. godini prvi album. “To je sve spontano izletjelo iz njega ravno na magnetofonsku traku i pritom je gotovo preko noći postao omiljeni lik najrazličitije publike”, zaključio je Šeper.

Pored monografije, kao drugi dio projekta, krajem ove godine najavljeno je objavljivanje svih Manceovih albuma na vinilu. “Albumi ‘Čovjek iz Katange’, ‘Plavi bar’ i ‘Melodije sobe i predsoblja’ moći će se kupiti pojedinačno ili zajedno objedinjene u box setu s prethodno objavljenom 7-inčnom pločom ‘Melodije sobe i predsoblja’, monografijom te jednim malim iznenađenjem”, najavio je Šeper.

OZNAKE: Kornel Šeper, mance

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.