Europska komisija obilježava 17. svibnja Međunarodni dan borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije (IDAHOT). Ovaj dan služi za podizanje svijesti o diskriminaciji, uznemiravanju i nasilju s kojima se LGBTIQ
osobe i dalje suočavaju.
Prije nekoliko tjedana Ustavni sud donio je važnu presudu u deset godina dugom sporu između Zagreb Pridea i Karoline Vidović Krišto. Ustavni sud, usvojio je Zagreb Prideovu tužbu protiv presude Općinskog građanskog suda u Zagrebu iz listopada 2014. i Županijskog suda u Osijeku iz svibnja 2015. I predmet vratio na ponovno suđenje. Ustavni je sud pritom poručio da „sloboda izražavanja predstavlja jedno od temeljnih načela demokratskog društva i jedno od osnovnih uvjeta za njegov napredak i za ispunjenje svakog pojedinca“. Pritom, navodi se „pravo na slobodu izražavanja odnosi se (…) i na ideje koje vrijeđaju, šokiraju ili uznemiruju“. Sud je rekao da se mora jamčiti sloboda izražavanja kada su vrijednosni sudovi pa i „sporne izjave dane u kontekstu političke debate o pitanjima od javnog interesa jer je sloboda političke debate u samoj srži koncepta demokratskog društva“. A to se
posebno odnosi na interesne organizacije civilnog društva, kakva je i Zagreb Pride kao krovna nacionalna LGBT i kvir organizacija.
Ova odluka donesena je prije današnjeg konstituiranja novog saziva Sabora u kojem će sjediti zastupnici koji bi htjeli zatrti, ne samo pravo na govor nego i na slobodu upravljanja vlastitom voljom, tijelom i stavovima. O svemu tome razgovaramo s Frankom Dotom, koordinatorom Zagreb Pridea koji je Gost dana Radio Nacionala. od 13 sati.
Cijeli razgovor možete slušati OVDJE.
Rasprava o Nemu se vodila samo u Hrvatskoj. On je pobjedio no ono što smo zamijetili je sila tog uznemiravanja, govora mržnje i izdalismo priopćenje na silne komentre i da elektronički mediji pripaze na to. I za to nije kriv žiri već ta osoba koja je pobijedila i to iz razloga što se predstavlja kao nebinarna osoba. Ono što smo mi primali kao Zagreb Pride u porukama je kao da smo mi nešto ‘skuhali’ i krivi zbog toga što je Baby Lasagna bio drugi.
U Hrvatskom pravnom sistemu ima odredbi za sprječavanje govora mržnje, ali i zakon o sprečavanju dikriminacije za koje je potrebno da se dižu prijave i da policija intervenir. Do sada se policija uvijek odazivala i reagirala. Na žalost ako mediji ne interveniraju, nema nekih posebnih kazni.
Ova vlada HDZ-a s DP-om će zapravo biti samo istjerana na čistac, jer je sve bilo na deklarativnoj razini. Promjena je da će biti Plenkoviću puno teže prikazivati te točke zaštite pozitivnim prema Europi zbog desničarskih partnera u vlasti.
DP se ponaša kao moćnik kojem nije važan zakon. Njihova retorika je da će oni stati sada na kraj stvarima koje njima ne odgovaraju, a to kukavicama koje su do sada bile skrivene iza društvenih mreža daje hrabrost da to sada rade i javno jer su njihovi na vlasti.
Najveća je odgovornost je na HDZ-u koji sebe predstavlja centrističkom konzervativnom strankom europskog smjera. To što daju veto na učešće srpske manjine u vlasti, na njima je da spriječe DP u njihovom pohodu i oni su ti koji imaju moć i vladaju.
Suština i važnost naše pobjede na Ustavnom sudu nad Vidović Krišto je važna za budućnost. To je bila SLAPP tužba. Naša argumentacija je bila da mora postojati razlika između javnog prostora i djeluješ u istom, moraš biti spreman na veću razinu kritike nego kada to rade ljudi u svakodnevici.
Ustavni sud je u drugom rješenju rekao da je životno partnerstvo u cijielosti ustavno, zakonito i ne može biti derogirano i to je stečeno pravo koje se ne može ukinuti. Da bi DP nešto tako srušio mora srušiti Ustav i donijeti novi.
Komentari