Slučaj žene uhićene u pidžami pred djecom: Policija: “Sve je po zakonu, nije bilo grešaka”. Marijana: “Ušla sam u rat sa sistemom”

Autor:

Photo: Privatan album

Proveli smo postupak navoda iz vaše pritužbe iz veljače ove godine, kojom ste se obratili Ministarstvu unutarnjih poslova, a u kojoj se pritužujete na postupanje policijskih službenika Postaje granične policije Imotski ispred i unutar vašeg ugostiteljskog objekta “Aquarius”.

Vaše navode da policija i Državni inspektorat nisu utvrdili kršenje zakona, da nisu postojali razlozi za vaše uhićenje, da policijski službenici nisu poduzeli mjere za zbrinjavanje djece i da su ignorirali vaše zahtjeve dok ste bili u prostorijama za zadržavanje – cijenimo neutemeljenima.

Tako glasi glavni zaključak dopisa PU splitsko-dalmatinske o slučaju Marijane Trogrlić, 42-godišnje vlasnice kafića iz sela Studenci kod Imotskog i majke troje djece, koju su prije šest tjedana uhitili policajci i u pidžami zadržali cijelu noć u pritvoru.

Caffe bar “Aquarius” vlasnice Marijane Trogrlić u selu Studenci kod Imotskog. Photo: Marijana Trogrlić, privatan album


Uhićena u pidžami

Podsjetimo, Marijana Trogrlić uhićena je 5. veljače u svojoj kući nakon što policajcima nije željela otvoriti kafić za koji su oni sumnjali da radi unatoč protuepidemijskim mjerama Stožera.

Marijana je ispričala kako su se policajci iza 22 sata navečer s dva vozila pojavili ispred kuće i rekli da su dobili dojavu da njen kafić radi. Kafić je, inače, smješten, 20 metara od kuće u uskoj ulici. Od Marijane su, dakle, tražili da otvori kafić. Ona je to odbila riječima da je lokal zatvoren, da nema uslužne djelatnosti i ne toči se piće te je, kaže, zatražila nalog za otvaranje objekta kojeg policijski službenici PGP Imotski nisu imali.

U tom je trenutku, opisala je Marijana, ispred kućnog praga stajala u pidžami dok je s njom u kući bilo troje djece od kojih su neka bila bolesna.

Policijski službenici rekli su joj da je uhićena. Uzeli su joj mobitel. Uspjela je otići u kuću, ali nije se željela skinuti i presvući pred policijskim službenikom, koji je, tvrdi, ušao za njom, rekavši „da je ne smije, po uhićenju, pustiti iz vida“. Dohvatila je torbu u kojoj je bio novčanik, zamolila susjedu Luciju, punoljetnu osobu, da ostane s djecom, vjerujući da će se ona brzo vratiti, što je rekla i djeci.

Za to vrijeme, njezin suprug, njegovi prijatelji i njihova djeca – ukupno devet osoba: šest punoljetnih i troje djece – vratili su se od susjeda kojem je trebala pomoć oko nezgode s automobilom. Ostalo je još nešto vremena do kraja nogometne utakmice talijanske nogometne lige, koju je prenosio kanal kojeg susjedi nemaju, pa ih je njezin suprug pozvao da pogledaju dio utakmice u njihovom kafiću koji ne radi, a u kojem suprug ponekad pogleda utakmice, jer, kako kaže Marijana, prostorije zatvorenog lokala također smatra svojim osobnim prostorom.

Marijana kaže da u trenutku uhićenja nije imala pojma zašto je uhićena, niti da se suprug i djeca prijatelja nalaze u kafiću koji je bio zaključan i nije radio. U policijskom vozilu sjedila je 15 minuta, plakala je i policajcima rekla da je u kući ostalo troje malodobne djece, od kojih su neka i bolesna. Oni su joj ponovili da je uhićena i da je to dalje pitanje nadležne socijalne službe.

“Kasnije sam saznala da me nisu ni smjeli odvesti ako iza mene djeca ostaju sama. Tješila sam se da će na njih pripaziti Lucija, 26-godišnja susjeda, nadala sam se i da će muž brzo doći doma. Stajala sam tamo u pidžami i plakala. Čak je jedan od službenika rekao ‘pustite ženu, dica su joj doma sama i bolesna’. No, ponovili su da sam uhićena, a mobitel su mi već bili oduzeli”, rekla je tada Marijana za Nacional.

Kad su je iza 23 sata navečer u pidžami priveli u prostorije PGP Imotski, policijski službenici su joj ponovili da je uhićena i da će noć provesti kod njih u ćeliji. Odveli su je na hitnu, da liječnik utvrdi može li noć provesti u pritvoru i vratili natrag u postaju. Imala je, kaže, pravo na jedan kratki poziv, nazvala je susjedu Luciju da joj kaže da će ipak noć provesti u pritvoru i zamolila je da ostane s djecom.

Za to vrijeme, što Marijana nije znala, njezin suprug je otvorio vrata kafića policijskim službenicima. Oni su ustanovili da se ondje nalazi devet osoba, šest odraslih i troje djece, da se gledala utakmica i da nije bilo posluživanja, niti točenja pića. Sastavili su zapisnik o zatečenim gostima, kojih, naglašava Marijana, nije bilo deset čime bi kršili mjere.

Supružnici Nikola i Marijana Trogrlić. Photo: Privatan album

 

Besana noć u podrumskoj ćeliji

U međuvremenu, ona je noć provela u podrumskoj ćeliji, maloj, prljavoj prostoriji.

“Na podu je nekakva strunjača i stara deka po kojoj plaze bube. Nema grijanja. Nema svjetla, ni prozora, samo vrata s rešetkama. Na zidovima je nešto ispisano, imena i poruke, vide se i tragovi posušene krvi. Jedan kut tog sobička kamera ne lovi, pa su u tom ćošku tragovi osušene mokraće. Očito ondje pritvorenici obave nuždu”, opisala je Marijana tada za Nacional.

Budući da povremeno ima napadaje panike, od kojih se i liječi, odmah je, tvrdi, rekla policijskim službenicima da joj trebaju tablete koje uzima kod napadaja. Bojala se da je jedan takav napad ne uhvati i u stresu, u podrumskoj ćeliji.

“Bojala sam se da se ne ukočim. Imala sam takve situacije, srce lupa k’o ludo, a sva se zaledim. Užasno stanje, toga me bilo strah. Tresla sam rešetke na tom otvoru na vratima i mahala im u kameru da mi donesu lijekove, ali nitko nije reagirao”, opisala je Marijana. Na strunjači je provela besanu noć.

Kasnije joj je muž rekao da je on iste večeri donio lijekove, ali, kaže, njoj to nisu rekli, niti su joj ih donijeli.

“Muž je ponovno došao u 15 do 8 ujutro, pitajući može li me vidjeti. Rekli su mu da sam na ispitivanju, koje će jako dugo trajati. Nisu mu dali da me vidi. To nije istina. Uopće nije bilo nikakvog ispitivanja, bila sam sama u podrumskoj ćeliji, a kad su došla dva dečka, rekli su mi da je devet ujutro. Dakle, mužu nisu rekli istinu, a niti su meni donijeli lijekove”, opisala je tada Marijana. Ponovila je i riječi supruga kako nitko od policijskih službenika u postaji nije nosio zaštitne maske na licu.

Idućeg jutra odveli su je na krim ispitivanje u prostorijama PGP Imotski.

“Razgovor je bio kratak, službenici su bili puni razumijevanja, svjesni situacije. Obrazložili su da je ovaj slučaj eventualno prekršajni predmet, a ne kazneni. Ništa nisam potpisala, niti kad su me uhitili, niti kad su me pustili. Jedino me se može vidjeti na kameri valjda. Ništa mi nije bilo jasno”, rekla je Marijana.

Državni inspektorat došao je u ponedjeljak, 8. veljače. Predmet nadzora bila je, stoji u zapisniku, “kontrola pridržavanja Odluke o nužnim epidemiološkim mjerama kojima se ograničavaju okupljanja zbog sprječavanja prijenosa bolesti covid-19”. Nadzor je obavio viši turistički inspektor Ivica Rebić, koji je u nalazu napisao da je ugostiteljski objekt zatvoren.

Slučaj je ostavio posljedice na njezino zdravlje pa je nakon svega završila kod psihijatra u Splitu. Psihijatar je napisao da je Marijana Trogrlić doživjela “nepravdu, poniženje, maltretiranje, bespomoćnost, prazninu, tugu, bijes i sram”. “Ne spava i ne funkcionira, moli za pomoć. Pri svijesti je, psihomotorno napeta, sniženog raspoloženja, nema destruktivnih promišljanja, potrebna je kontrola”, napisao je psihijatar.

Ogorčena, nemoćna, povrijeđena, Marijana Trogrlić odlučila je tražiti pravdu.

Pisala je PU splitsko-dalmatinskoj i MUP-u Republike Hrvatske, a obratila se i Ministarstvu gospodarstva. Tražila je da joj pojasne kako je to ona kršila mjere, ako je utvrđeno da je kafić bio zatvoren te je u njemu bilo manje od deset ljudi, koji pritom nisu bili posluženi pićem. Nitko joj nije odgovorio i zato je priču dala novinarima.

Nakon reakcije medija, oglasila se PU splitsko-dalmatinska, rekavši da će ispitati događaj, a prije par dana Marijani Trogrlić poslali su službeni odgovor o cijelom slučaju.

Policija: “Vaše navode držimo neutemeljenima”

U službenom odgovoru, Policijska uprava splitsko-dalmatinska kaže da navode Marijane Trgrlić drži neutemeljenima.

Po njima, policija i Državni inspektorat nisu kršili zakon, kažu da ne vide da nisu postojali razlozi za njezino uhićenje, ne smatraju da policijski službenici nisu poduzeli mjere za zbrinjavanje djece i da su ignorirali njezine zahtjeve za lijekovima dok je bila u prostorijama policije.

“Od PGP Imotski uzeli smo svu dokumentaciju te smo prikupili i ostale relevantne činjenice.  Utvrdili smo da su policijski službenici PGP Imotski posumnjali da vaš caffe bar „Aquarius“ posluje unatoč odredbi Stožera o zabrani rada te vrste ugostiteljskih objekata”, odgovorili su Marijani.

“Policijski službenici su se ravnali Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima. Vi ste im pristupili na ulici i predstavili se kao vlasnica objekta, niste ga htjeli otvoriti i postojale su sumnje da činite kazneno djelo Širenja i prenošenja zaraznih bolesti. Zato su vas u 23:05 sati uhitili na ulici i priveli u prostorije PGP Imotski. Na propisan način ste bili upoznati o razlozima uhićenja, kao i o vašim pravima, ali ste odbili potpisati ponuđene obrasce“, stoji u odgovoru PU splitsko-dalmatinske.

Ipak, ubrzo su utvrdili da nema elemenata kaznenog djela, ali Marijanu Trogrlić nisu iste večeri pustili iz pritvora.

“Nakon što je vaš suprug otvorio vrata vašeg ugostiteljskog objekta, policijski službenici su zaključili da se radi o prekršajnom postupku i to su na propisani način procesuirali”, stoji u odgovoru policije.

Ilustracija: Noćna policijska patrola u Imotskom. Photo: Milan Sabic/PIXSELL


“Policijski službenik opovrgava da je ušao u dom”

“Nismo potvrdili da je policijski službenik ušao u vaš dom, on to opovrgava, kaže da nije ušao, niti vidio vašu djecu i jednu punoljetnu osobu. Kaže da vam je kao uhićenoj osobi izišao u susret i omogućio da s komode iza ulaznih vrata uzmete torbu, a ne raspolažemo s dodatnim činjenicama ili izjavama nepristranih osoba koje bi potvrdile vaše navode.

Rekli ste da su iza vas u kući ostala sama malodobna djeca, te smo utvrdili da vam je šef smjene, sukladno zakonu, rekao da se u tom slučaju o djeci moraju skrbiti službenici nadležnog centra za socijalnu skrb. To vam nije odgovaralo pa ste djecu povjerili susjedi. Vaš suprug je u ponoć i deset minuta bio obaviješten o vašem uhićenju, pa je i on mogao konzumirati svoju zakonsku obavezu da skrbi o vašoj zajedničkoj djeci”, stoji u odgovoru policije.

Odbacuju navode da su policijski službenici, dok su je držali u prostorijama policijske postaje, zanemarili njezine zdravstvene potrebe.

“Držimo ih neutemeljenima, jer su vam organizirali pružanje hitne liječničke pomoći u Domu zdravlja Imotski. Također, obavijestili su vašeg supruga da vam donese lijekove.

Iz snimki nadzornih kamera, nakon smještanja u prostorije za zadržavanje niste tražili, niti signalizirali policijskim službenicima sve do 7:56 sati ujutro, idućeg dana, nakon čega vam je u 7:57 sati došao policijski službenik, a u vremenu od 8:10 do 8:21 išli ste obaviti fiziološke i druge osobne potrebe”, napisali su.

Tvrde i da policijski službenici nisu kršili protuepidemijske mjere.

„Nismo potvrdili vaše navode da se policijski službenici u prostorijama policijske uprave nisu pridržavali epidemioloških mjera, jer oni to opovrgavaju. Pregledom snimki nadzornih kamera proizlazi da su se strogo pridržavali mjera“.


Policija: “Jedini propust je proceduralna greška”

PU splitsko-dalmatinska jedino vidi propust u tome što prilikom oduzimanja predmeta Marijani nisu izdali potvrdu.

“Točno je da su policijski službenici, prilikom oduzimanja vašeg mobitela i ostalih predmeta propustili izdati potvrdu o privremenom oduzimanju predmeta, ali u odnosu na navedeni propust nije nastupila nikakva posljedica, budući da su vam predmeti nakon puštanja iz policijskih prostorija vraćeni”, napisali su.

Također, iduće jutro su zaključili da se protiv Marijane Trogrlić ne može pokrenuti kazneni postupak.

“Kroz daljnji tijek kriminalističkog istraživanja, u kojem se PGP Imotski konzultirala sa Službom općeg kriminaliteta Policijske uprave splitsko-dalmatinske, odlučeno je da se protiv vas neće pokretati kazneni, već prekršajni postupak. Stoga ste 6. veljače u 9:15 sati pušteni na slobodu. Protiv vas je podnesena prijava Državnom inspektoratu, koji je podnio Optužni prijedlog Općinskom sudu u Makarskoj, Stalnoj službi u Imotskom”.

Kažu i da policijski službenik nije za njom ušao u kuću, jer je on tako rekao.

„A vezano za metodološki propust zbog neizdavanje potvrde o privremeno oduzetim predmetima poduzet će se propisane mjere i radnje“, stoji u odgovoru PU splitsko-dalmatinske kojeg potpisuje Slobodan Marendić, ovlašten za obavljanje poslova načelnika policijske uprave.

Marijana Trogrlić. Photo: Privatan album

 

Marijana: “Protiv sistema male su šanse, svi mi kažu”

U šoku sam, rekla nam je na to Marijana Trogrlić.

“Znam, da je to sistem, protiv kojeg ne može dobiti rat, svi mi tako kažu, ali ipak nisam ovo očekivala. Toliko izgovorenih laži! Kad sam pročitala odgovor, od nemoći sam se rasplakala”, kaže Marijana Trogrlić.

Ljute je, kaže, nelogičnosti koje svako malo pristižu iz PU splitsko-dalmatinske.

“Prvo su moje dopise ignorirali, a onda ste ih stisnuli vi mediji. Nakon Nacionala, priču su pratili i ostali mediji i svima je PU splitsko-dalmatinska rekla da sam ja potpisala nalog o uhićenju, da bi sada, nakon interne istrage, u službenom odgovoru rekli da sam sa svime bila upoznata, ali da sam odbila potpisati.

Odgovorila sam im u mailu da želim sve snimke iz zatvora, iz prostorija PGP Imotski, iz kojih se vidi gdje to oni meni daju papire na potpis, a ja stojim i odbijam potpisati”, kaže Marijana.

Traži ispis svih telefonskih poziva

Također, kaže, traži ispis telefonskih poziva.

“Tvrde da su zvali mog supruga, a nisu ga zvali. Tvrde i da mi je mobitel oduzela ženska osoba, policajka, prilikom pretresa u postaji, a to nije istina. Mobitel su mi oduzeli još ispred kuće, kada su samo rekli “gospođo, vi ste uhićeni”, i to bez obrazloženja. Zato tražim sve snimke nadzornih kamera na uvid”, kaže Marijana.

Posebno je, kako kaže, ljuti neistina da policijski službenik nije ušao u njezinu kuću.

“Je, ušao je, još je rekao da me po zakonu ne smije pustiti iz vida jer sam uhićena, a ja se nisam htjela skinuti ispred njega i presvući iz pidžame. Djeca su nas gledala, to mi je bilo grozno. Tamo je došla i susjeda Lucija koja je svjedok događaja. Onda još kažu da su me po zakonu obavijestili da će na djecu paziti socijalna služba. Hej, bila je ponoć, o kojoj socijalnoj službi oni govore, nazvala sam susjedu, imala sam jednu minutu da joj kažem da se neću vratiti doma”, kaže Marijana.

“Na kraju su olako zaključili da u cijeloj priči nema nepravilnosti. Jedino, eto, taj mali propust s njihove strane prilikom oduzimanja mobitela i ostalih predmeta, jer mi nisu dali neki formular da potpišem. Samo je to, kaže, propust. A to što sam ja potpuno neutemeljeno noć provela u pidžami, smrzavajući se u groznoj podrumskoj ćeliji, umirući od straha da me ne ulove napadi panike, to što je utvrđeno da nema elemenata kaznenog djela, da kafić nije radio, i da su suprug, prijatelji i djeca kršili mjere jer nisu imali zaštitne maske, kao da ih ljudi u obitelji nose kod sebe doma, to ništa.

Istovremeno, oni nisu nosili maske na svom radnom mjestu. To je sada na kraju balade – ujeo vuk magare. Nikom ništa”, ogorčena je Marijana Trogrlić.


“Jednostrana, interna istraga”

Pita se kako je moguće da Ministarstvo unutarnjih poslova donese zaključak na temelju jednostrane istrage, a da nisu uzeli izjave svih svjedoka priče.

“Napravili su internu istragu, a nisu provjerili vanjske činjenice. Navode da sam otišla na hitnu u 23:40 sati. To nije istina, na hitnu sam išla 00:23 minute, to vam piše i u nalazu hitne. Podaci im ne štimaju. Nadalje, iza 22 sata građanin ne može biti uhićen bez sudskog naloga, a mene su uhitili iza 23 sata, i ponovno u postaji su ponovili da sam uhićena, oko ponoći.

To je niz ogromnih grešaka. Iznijeli su niz neistina da nisam tražila lijekove, da su zvali supruga, ne mogu vjerovati kako šlampavo pokrivaju svoje prijestupe. Plakala sam, bila sam ljuta, čovjek gubi povjerenje u sustav i to je opasno”, smatra Marijana Trogrlić.

Zbog svega je, kaže, angažirala odvjetnicu.

“Hoću da se sazna istina. Ja kao običan građanin ne mogu se osloniti na institucije koje me moraju štititi. Planiram sve dalje u dogovoru s odvjetnicom. Želim istinu, i nije mi dovoljan neslužbeni odgovor “došlo je naređenje odozgo”. Što je to “odozgo” i kome ja to smetam? Da li smetam što sam oporbena vijećnica i protivim se nekim odlukama za koje smatram da su umočene u mito i korupciju, poput rada susjednog kamenoloma? Ne znam.

Samo vidim da nisu imali nalog, a uhitili su me, da se ne boje kršiti zakone, jer vi ste, narode, stoka, a mi ćemo greške u sustavu sakriti”, poručuje Marijana Trogrlić, koja, kako kaže, na ovoj priči neće stati.

 

VLASNICA KAFIĆA: “Policija me uhitila, odvela u pidžami i cijelu noć držala u podrumskoj ćeliji”. INSPEKCIJA: Kafić nije kršio mjere

Policija obrazložila postupanje s uhićenom Marijanom Trogrlić. Marijana: “Puno toga nije istina, nekome sam opasno zasmetala”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.