SLUČAJ PLINARA ZAGREB Izgubili 300 milijuna eura potencijalnih prihoda i još nema nijedne ostavke

Autor:

8.7.2023., Zagreb - Zgrada Gradske plinare na Radničkoj cesti. Photo: Jurica Galoic/PIXSELL

Jurica Galoic/PIXSELL

Nakon hazarderskog kockanja s cijenom plina i nakon 162 godine postojanja, Zagrebačka gradska plinara neće više plinom opskrbljivati građane metropole, gotovo 300 tisuća korisnika.

O tome je li tim debaklom na tržištu plina zagrebačka uprava na čelu s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem zabila zadnji čavao u lijes stoljetnoj plinari koja gotovo nema smisao postojanja i poslovanja?

Koliko su Zagrepčani uopće svjesni što znači činjenica da će njihova opskrba plina ovisiti o Međimurskoj privatnoj plinari koja je s tri puta manje zaposlenika preuzela unosni plinski posao u Zagrebu.

GLAVNO PITANJE JE… Tomašević: Svim pravnim sredstvima borit ću se protiv odluke HERA-e

U Studiju 4 HRT-a gostovali su Dina Vasić, nezavisna zastupnica zagrebačke Skupštine, i Vlatko Kotting, predsjednik Sindikata distribucije plina i plinske tehnike Hrvatske.

Kotting je rekao da su građani Zagreba svjesni što se događa i da žele ostati potrošači Gradske plinare Zagreb Opskrbe.

“Vjerujem da ako se donese neka poslovna strategija, da se tržišno orijentiramo i ako građanima na vrijeme pošaljemo ugovore uz objašnjenje što se dogodilo, to nam je dužnost, smatram da bi se moglo i na taj način nastaviti poslovanje na tržišnim osnovama“, rekao je.

“Ako se građani odazovu na moj poziv i apel koji sam više puta uputio, pozovemo se na lokalni patriotizam, da ostanemo vjerni tvrtki koja je prihvatila 70.000 korisnika kada su ih drugi opskrbljivači bacili na cestu. I ako nagrade taj naš čin i ukažu nam povjerenje, mi ćemo onda moći nastaviti poslovanje, ovisno o tome koliko korisnika će se vratiti. I onda prema tome ovisi i koliko ljudi će biti ili neće biti kolateralna žrtva lošeg poslovanja”, istaknuo je Kotting.

RAZLIKE U CIJENI Mogu li Zagrepčani birati između Gradske plinare i Međimurje plina?

Na pitanje tko je kriv i što će se dogoditi sa zaposlenicima rekao je: “Mi ćemo se pobrinuti za radnike, to smo već artikulirali u javnosti. Uprava društva je kriva za ovu štetu. Nju je postavio vlasnik. Vlasnik je u koordinaciji s upravom i uz gradonačelnika donosio ove odluke. One su bile nelogične, poslovno neopravdane. Moglo se ići s manjom maržom”.

“Ako je gradonačelnik rekao da je 10,2 ta kalkulacija koja je za pozitivnu nulu, pitanje se postavlja zašto se nije išlo prvi put. Tada ne bi došlo do prezasićenosti Međimurje Plina i gradska plinara Zagreb dobila bi Bjelovar i Zagreb“, rekao je.

Dina Vasić rekla je da ovo znači da je Gradska plinara izgubila 300 milijuna eura potencijalnih prihoda, da poduzeće koje ima više od 160 godina tradicije neće moći biti brana za građane ako cijene plina počnu divljati.

“Najviše me smeta da se sve vrijeme govori o natječaju da je on bezveze i nepotreban. Ako je on toliko bezveze i nepotreban, zašto su se uopće javljali i zašto se sada diže tolika buka oko svega toga”, kaže.

RADNICI U STRAHU Gradska plinara izgubila opskrbu Zagreba plinom; Tomašević: ‘Kakav je to natječaj?!’

“Po meni najodgovorniji ovdje su uprava gradske plinare, dakle manadžment, čovjek koji je izabran na javnom natječaju, koji apsolutno ne zadovoljava ni jedan kriterij da se bavi plinskim biznisom. Drugi koji su odgovorni je nadzorni odbor, odnosno Nadzorni odbor plinare i Skupština plinare, to je Holding grada Zagreba koji jednako tako nije jednu riječ rekao“, naglašava Vasić.

Istaknula je da je čudi što nije dana ni jedna ostavka, ni jedan mandat nije stavljen na raspolaganje.

“Jednaka situacija bila je kada se urušio Jakuševec. Svaki problem koji imamo Vlada ga mora spašavati“, zaključila je Vasić za HRT.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

NijeRuza

prije 8 mjeseci

Sudeći po informacijama iz medija, GPZ nije izgubila 300 milijuna potencijalnih prihoda, već je sebi nabila 300 milijuna nepotrebnih troškova sirovine. Da li je to učinjeno namjerno i planski, kako bi se uništila tvrtka ili je to posljedica neobrazovanih i stoga nesposobnih zaposlenika, kakvi rade i u Zagrebačkom Holdingu i u Zagrebačkim općinama, više nije bitno, jer je tvrtka izgubila svoje tržište.