SLUČAJ PETROKEMIJA Klaus za Nacional: Ne vjerujem da bi CERP namjerno išao protiv odluke Vlade. Nitko nije imao hrabrosti…

Autor:

07.06.2024., Zagreb - Zeljko Klaus, predsjednik Sindikata EKN Hrvatske.







Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Nakon novog propusta Centra za restrukturiranje i prodaju (CERP) pod upravom ravnatelja Milana Plećaša, štićenika premijera Andreja Plenkovića, u Petrokemiji iz Kutine, jednoj od rijetkih preživjelih industrijskih pogona, Hrvatska je ostala bez kontrolnog paketa dionica, 25% plus jedne dionice.

Tako je Petrokemija, tvornica umjetnih gnojiva koja je doduše i prije ovog skandala bila skinuta s liste strateških tvrtki unatoč svojoj važnosti, doživjela sličnu sudbinu kao svojedobno Ina, koja je u cijelosti završila u rukama mađarskog MOL-a. Ali, zbog toga je bivši premijer Ivo Sanader i danas u zatvoru.

Aferu je za Nacional komentirao Željko Klaus, višegodišnji šef Stožera za obranu Petrokemije i predsjednik Samostalnog sindikata energetike, kemije i nemetala Hrvatske.

Klaus smatra da je gubitak hrvatskog kontrolnog paketa dionica u Petrokemiji “posljedica šlampavosti države“. Dodao je da je Vlada na zatvorenom dijelu sjednice donijela odluku da se sudjeluje u dokapitalizaciji Petrokemije tako da se zadrži kontrolni paket dionica od 25% plus jedne dionice. “CERP-u je bilo naloženo da provede taj postupak. S druge strane, ne vjerujem da bi CERP namjerno išao protiv odluke Vlade, jer CERP isključivo provodi odluke Vlade. Uvjeren sam da ne bi nitko imao hrabrosti, ni muda, ni petlje, da učini bilo što protiv te vrlo jasne odluke. Čini mi se kad je krenula uplata novca da je CERP povjerovao da postoji dogovor Ministarstva gospodarstva i predstavnika Yildirima koliko tko treba uplatiti, pa je onda CERP prvi izvršio uplatu. A ta uplata bila je nedovoljna za kontrolni paket dionica”, rekao je za Nacional.

Istaknuo je da ne zna detaljno što Turci namjeravaju s Petrokemijom, ali, kaže, zna da su u ovih godinu dana potrošili puno novaca. “Ne sudjelujem u operativnom poslovanju, ali mislim da su već uložili preko 200 milijuna eura. Tvornica je bila dugo u hladnom pogonu. Vrlo malo je radila. Imali smo sedam ili osam zastoja i ponovnog pokretanja amonijaka, ali plaće i ostala materijalna prava se isplaćuju. U siječnju ove godine potpisali smo i novi kolektivni ugovor kojim su podignute plaće za 18-19%. Završen je remont, a to je veliki novac koji treba uložiti. Gledajući na to, ne bismo se trebali brinuti za budućnost tvornice. Ne treba smetnuti s uma ni činjenicu da je Petrokemija u Kutini najveći proizvođač umjetnih gnojiva u regiji“, istaknuo je.

Cijeli intervju sa Željkom Klausom pročitajte u novom broju Nacionala…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.