SLUČAJ PAVELA DUROVA Ovo su tri neodgovorena pitanja o osnivaču Telegrama

Autor:

August 27, 2024: FILE PHOTO: Pavel Durov is the founder, owner, and CEO of Telegram. He left Russia in 2014, after losing control of his previous company for refusing to hand over data on Ukrainian protesters to security agencies.,Image: 901855919, License: Rights-managed, Restrictions: * Central and South America Rights OUT *, Model Release: no, Credit line: La Nacion / Zuma Press / Profimedia

La Nacion / Zuma Press / Profimedia

Subotnje uhićenje Pavela Durova izazvalo je bijes među zagovornicima slobode govora, koji su optužili Francusku da želi cenzurirati platformu za razmjenu poruka Telegram.

Od svog pokretanja 2013. godine, Telegram je postao glavni alat za političke disidente, generale s bojnog polja i gangstere, prikupivši gotovo milijardu korisnika, prema platformi. Durov je u srijedu pušten iz pritvora uz jamčevinu od 5 milijuna eura nakon što je stavljen pod službenu istragu pod šest optužbi, uključujući odbijanje suradnje s policijom i suučesništvo u upravljanju internetskom platformom “kako bi se omogućila nezakonita transakcija u organiziranoj skupini”.

Istraga je bila potaknuta nevoljkošću Telegrama da surađuje u slučaju zlostavljanja djece, što je dovelo do izdavanja naloga protiv Durova i njegovog brata Nikolaja Durova, suosnivača platforme, piše Politico.

Dok je francuski predsjednik Emmanuel Macron naglasio da slučaj “ni na koji način nije politički”, uhićenje bez presedana donijelo je mnoštvo pitanja o tehnološkom tajkunu i njegovim odnosima s Parizom i Moskvom.

OGLASIO SE TELEGRAM ‘Apsurdno je tvrditi da je platforma ili njezin vlasnik odgovoran za zlouporabu te platforme’

Koliko dobro Durov poznaje Macrona?

Iako prosječni Francuz možda nije sklon Telegramu, aplikacija se može pohvaliti s barem jednim strastvenim korisnikom u Francuskoj: njezinim predsjednikom. Macron je koristio aplikaciju od ranih dana svoje prve predsjedničke kampanje, prije gotovo deset godina, i nastavlja to činiti – unatoč činjenici da je od članova njegove vlade prošle godine službeno zatraženo da prestanu koristiti platformu.

Durov se barem jednom sastao s francuskim predsjednikom, 2018., izjavila je za Politico osoba bliska Macronu. Sastanak iza zatvorenih vrata tada nije bio objavljen. Njih su se dvoje sreli u “više puta” otkako je Macron prvi put postao predsjednik, navodi Le Monde.

Macron se dugo zalagao da Francuska postane dom za velike tehnološke kompanije. “Francuska će biti vodeća nacija za superinovacije, promjene i duboku transformaciju”, rekao je Macron, mjesec dana nakon izbora 2017. godine. Predsjednik je pokušao uvjeriti Durova da preseli Telegram u Pariz i ponudio mu je francusko državljanstvo, objavio je Wall Street Journal. I dok Durov sada ima francusko državljanstvo, trenutno sjedište Telegrama je u Dubaiju.

Kad je Durov u subotu navečer uhićen u zračnoj luci Le Bourget, navodno je policajcima rekao da je u Parizu kako bi večerao s Macronom, piše francuski satirični tjednik Le Canard chainé. Izvor blizak Macronu demantirao je da je izvršni direktor Telegrama bio pozvan na večeru, ističući da je francuski predsjednik tog dana bio u svojoj privatnoj kući za odmor u Le Touquetu, na sjeveru Francuske.

UHIĆENJE VLASNIKA TELEGRAMA Macron: ‘Ovo nije politička odluka, sve je na sucima’

Durovu to ne bi bila prva praktična šala na račun francuskih vlasti. U travnju 2023. milijarder je promijenio službeno ime u svojoj francuskoj putovnici u “Paul du Rove”, francusku adaptaciju Pavela Durova – kako je zabilježeno u Službenom listu zemlje.

Kako je Durov postao Francuz? Koliko on uopće ima putovnica?

Osnivač Telegrama, koji je rođen u Rusiji, dobio je francusko državljanstvo 2021. kroz proceduru koja je inače rezervirana za “stranca koji govori francuski i koji svojim izvanrednim radom pridonosi utjecaju Francuske i prosperitetu njezinih međunarodnih ekonomskih odnosa”.

On nije jedini tehnološki tajkun koji je krenuo tim putem. Američki izvršni direktor Snapchata, Evan Spiegel, koji govori donekle francuski, također je dobio državljanstvo 2018. Nejasno je je li Durov ispunio jezične uvjete ili kako je pridonio francuskom utjecaju.

Francusko predsjedništvo odbilo je preuzeti odgovornost za dodjelu državljanstva, rekavši za Politico da je odluku donijelo francusko ministarstvo vanjskih poslova. Ministarstvo je priopćilo da ne komentira pojedinačne slučajeve.

Durov je također državljanin Ujedinjenih Arapskih Emirata, gdje živi i vodi Telegram. Abu Dhabi je zatražio konzularni pristup izvršnom direktoru nakon njegova uhićenja – ali je tehnološki tajkun odbio ponudu pomoći, prema riječima nekoga bliskog njemu. “U kontaktu smo s francuskim vlastima u vezi s ovim slučajem i predstavnicima Pavela Durova”, rekao je predstavnik diplomatske službe UAE.

ZANIMLJIVO Pritvorenog šefa Telegrama Durova najžešće brane ruske vlasti i američki ultrakonzervativci

Ruski državni mediji izvijestili su da je Moskva zatražila i konzularni pristup. “Dotična je osoba odbila rusku konzularnu zaštitu i konzularni posjet Emirata, ali je pristala da veleposlanstvo Emirata bude u tijeku s njegovom situacijom”, rekao je dužnosnik francuske vlade.

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da Durov ima rusko državljanstvo, dodavši da ne zna koliko još državljanstava ima, izvijestila je ruska tiskovna agencija TASS.

Durov je također dobio državljanstvo karipske otočne države Saint Kitts i Nevis kroz “investicijski” program kroz koji se putovnice dodjeljuju velikim financijskim doprinosima. Veleposlanik zemlje u Parizu potvrdio je Durovljevo državljanstvo, ali je naglasio da su njegove veze sa Saint Kittsom i Nevisom ograničene. Durov se nije obratio konzularnom predstavništvu zemlje usluge.

Je li Durov još uvijek lojalan Rusiji?

Durov je otišao iz Rusija 2014. godine, u jeku napetosti s Kremljom. Prije nego što je pokrenuo Telegram, osnovao je platformu društvenih medija pod nazivom VKontakte, a tvrdi da je odbio predati kontakt podatke ukrajinskih prodemokratskih aktivista tijekom pokreta Euromaidan te godine.

Ipak, Moskva se pokušava uključiti od njegova uhićenja, navodeći da je Durovu ponudila “svu potrebnu pomoć i potporu“, optužujući Francusku za zastrašivanje i “izravan pokušaj ograničavanja slobode komunikacije”.

AKCIJA U ZRAČNOJ LUCI Uhićen vlasnik Telegrama, platforme koja je postala ‘virtualno bojno polje’ u ratu 

Iako se Durov prikazuje kao protivnik Kremlja, u stvarnosti je cijela stvar kompliciranija. Čak i nakon što je napustio Rusiju i prodao svoj udio u VKontakteu, pričalo se da Durov održava veze s tom zemljom. Alisher Usmanov, oligarh blizak Putinu, navodno je pomogao financirati Telegram u ranim fazama. Telegram je također u početku radio iz istog ureda Singer House u St. Petersburgu kao i VKontakte.

Prokremaljski mediji izvijestili su da Durovljev brat Nikolaj, kojeg također traži Francuska, živi u Sankt Peterburgu, gdje radi na Steklovljevom matematičkom institutu prestižne Ruske akademije znanosti. Na web-stranici institucije Nikolaj Durov je naveden kao član osoblja.

Unatoč Nikolajevom doprinosu uspjehu Telegrama, on se uvijek držao podalje od svjetla reflektora, prepuštajući tu ulogu svom mlađem bratu. Prema Telegramu, Pavel podržava aplikaciju “financijski i ideološki, dok je Nikolajev doprinos tehnološki.”

Prema izvješću Important Stories, temeljenom na curenju ruskih obavještajnih podataka, Durov je posjetio Rusiju “više od 50 puta” između 2015. i 2021. Telegram naširoko koristi ruska vojska za komunikaciju na bojnom polju, proratni vojni blogeri i novinari i milijuni običnih Rusa i političkih dužnosnika, navodi Politico.

U ruskim oporbenim krugovima Telegram ima mješovitu reputaciju. S jedne strane, pruža sigurnu komunikaciju, zaštićenu od znatiželjnih očiju FSB-a, i alternativnu platformu za neovisne medije koje ruske vlasti blokiraju na internetu. S druge strane, bilo je niz incidenata u kojima su kanali ili inicijative koje bi mogle smetati Kremlju blokirane ili na drugi način ometane.

Ukrajinska vojska uglavnom koristi platformu Signal za svoju komunikaciju, ali većina vladinih agencija također ima Telegram kanale, a aplikacija se također naširoko koristi za osobne poruke i blogove ukrajinskih vojnika i civila.

ŠIRENJE PROPAGANDE Levčenko tvrdi: ‘Osnivač ruskog Telegrama nije sasvim slučajno pritvoren, evo zašto’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.