Jedina obrana koju Tomislav Karamarko nudi, kad ga se suoči s optužbama Josipa Manolića da je 80-ih godina prošlog stoljeća bio doušnik Udbe, de facto se svodi na rečenicu: – Vjerujte mojim špijunima, a ne njihovim. S tom se svrhom ovog tjedna u medijima pojavio i pomalo zaboravljeni Smiljan Reljić, bivši šef Službe za zaštitu ustavnog poretka (SZUP).
[quote_box_center]
-
– Vjerujte mojim špijunima, a ne njihovim – jedina je obrana koju Karamarko nudi u optužbama Manolića da je 80-ih godina prošlog stoljeća bio doušnik Udbe
-
S tom se svrhom ovog tjedna u medijima pojavio i pomalo zaboravljeni Smiljan Reljić, bivši šef Službe za zaštitu ustavnog poretka (SZUP)
[/quote_box_center]
– Manolić priča gluposti! Karamarko nije bio doušnik Udbe. Ja sam prva osoba koja bi za to znala. Zadnje što nam treba su izmišljene afere – rekao je Večernjem listu, a prenosiIndex. Zanimljivo da je Karamarko za prekid šutnje o “slučaju Manolić” i najavu tužbe protiv svog bivšeg šefa izabrao upravo Večernji list.
Iako kaže da je s Manolićem, bivšim visokorangiranim jugoslavenskim obavještajcem i kasnije premijerom RH kojem je Karamarko bio pročelnik ureda, u puno boljim odnosima nego s Karamarkom, Reljić je u navedenom intervjuu ponovio tezu šefa HDZ-a da je Manolić s ovom pričom u javnost izašao zbog Karamarkove najave da će lustrirati bivše komunističke dužnosnike.
Reljić tvrdi da ni ne pamti kad se zadnji put s čuo s Karamarkom, ali veza između bivšeg šefa SZUP-a i aktualnog predsjednika HDZ-a postoji već barem 15 godina. Nakon što je Stipu Mesića 2000. godine uveo na Pantovčak, Karamarko je postao predstojnik Ureda za nacionalnu sigurnost, s glavnom zadaćom uvođenja reda u tajne službe.
S obzirom da je riječ o razdoblju neposredno nakon što je umro Franjo Tuđman, a HDZ skinut s vlasti, bilo je za očekivati da će prvi potez Karamarka, tada znatno bližeg SDP-u nego HDZ-u, biti upravo izbacivanje Smiljana Reljića iz obavještajnog sustava. Bivši šef SZUP-a je, naime, bio u centru afere oko nezakonitog prisluškivanja i praćenja novinara i opozicijskih političara, a danas u razgovoru za Večernji list otvoreno priznaje da je potpisivao naloge za nadziranje određenih medijskih djelatnika.
Izbjegavanje odgovora
Karamarko, usprkos tome, Reljića nije “lustrirao”, a kada ga je novinar Ivica Đikić u srpnju 2000. godine u intervjuu za Feral Tribune pitao da obrazloži zbog čega, današnji šef HDZ-a uporno je izbjegavao odgovor.
– Ne mogu javno iznositi protuargumente vašim tvrdnjama, ali mogu reći da vi imate jedan estetski pristup problemu obavještajnih službi, dok ja njegujem funkcionalni pristup – izjavio je tada Karamarko odgovarajući na pitanje o Reljiću.
Upitan stoji li tvrdnja da je Reljićev SZUP nezakonito prisluškivao novinare i opozicijske političare, Karamarko je odgovorio: – Ne, ne stoji… Ali, uvlačite me u jedan problem o kojem uopće ne želim razgovarati. Ne mogu vam, naime, predočiti kontraargumente, jer su oni, recimo to tako, profesionalne prirode.
Na pitanje znači li to da Reljić previše zna, Karamarko je odgovorio: – To ste vi rekli.
Manolić u Nacionalu razotkrio Karamarka
Podsjećamo, čitavu ovu priču Manolić je pokrenuo kada je u intervjuu za Nacionaloptužio Karamarka za suradnju s Udbom. U priču se ubrzo uključio i Stipe Mesić, posvjedočivši da je bio nazočan razgovoru tijekom kojeg je Manolić upozorio Franju Tuđmana da je Karamarko bio Udbin doušnik.
Danas 95-godišnji Manolić svojim je izjavama izazvao paniku u HDZ-u te je proglašen silenzio stampa. Karamarko je pobjegao sve do Kanade, a novinari koji su od HDZ-ovog glasnogovornika Ivana Jabuke i spin doktora Miljenka Manjkasa pokušali dobiti očitovanje o Manolićevim tvrdnjama naišli su samo na zid šutnje.
Veliki dio mainstream medija čitavu priču je, navodno pod utjecajem HDZ-a, odlučio ignorirati sve dok ne stigne reakcija “druge strane”. Reagiranje je stiglo u vidu već ranije spomenutog intervjua za Večernji list, kojeg je Karamarko dao dok je još bio na proputovanju Kanadom.
Po povratku u Hrvatsku šef HDZ-a je poručio da će svoju čast braniti na sudu, a Manolića proglasio uplašenim starim čovjekom kojeg SDP koristi u svrhe predizborne kampanje. Sličan odgovor propagandisti HDZ-a ponudili su i kada se u priču uključio Ante Barišić, bivši djelatnik Udbe, a danas profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu.
I on je, opet u razgovoru za Nacional, posvjedočio da je Karamarko bio doušnik Udbe. “Manolić sigurno ima svoje dokaze i informacije koje je u trenutku kada je Karamarka zapošljavao i trebao imati. Nemojte misliti da se Manolić o Karamarku nije imao otkud informirati”, izjavio je Barišić, te dodao da će na sudu svjedočiti o Karamarkovim vezama s Udbom.
Cijelu priču Manolić je na koncu možda najbolje sažeo u intervjuu koji je dao N1 televiziji. Na pitanje ima li među ljudima koji su stvarali Hrvatsku onih koji nisu surađivali s Udbom, Manolić je odgovorio: “Vjerojatno ima, ali ne puno”.
Komentari