Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice prošlog tjedna našao se u središtu još jednog velikog skandala jer je otkriveno da zagrebačkoj odvjetnici Lini Budak nitko u Klinici za tumore sedam mjeseci nije rekao da boluje od karcinoma dojke, a nalazi pretraga nisu dostavljeni njenom liječniku niti ih je bilo u sustavu e-građani. Od javnog istupa odvjetnice koja je o svemu detaljno progovorila traju pokušaji minoriziranja problema i prebacivanja odgovornosti, a Nacionalovi izvori iz bolnice upozorili su na krajnje apsurdni razvoj događaja koji je na pomolu:
‘’Ovaj slučaj sada bi trebalo istražiti Povjerenstvo za unutarnji nadzor i kontrolu KBC-a, a njegov predsjednik je Ivan Milas koji je u vremenu kada se sve to događalo bio vršitelj dužnosti predstojnika Klinike za tumore. Dakle, na određeni način on bi trebao istraživati vlastite propuste’’, kaže jedan ugledni zagrebački liječnik.
Ključni propusti u slučaju Line Budak, dodaje, dogodili su se na Odjelu za onkološku patologiju i kliničku citologiju, čija je voditeljica Vesna Ramljak – liječnica koja je prošlog tjedna imala skandalozan istup poručivši kritičarima ‘’Ne lamačite jezičinama uzalud i bespotrebno!’’ – te na Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, čiju lokaciju u Ilici vodi Ivanka Herman. Predstojnik ove Klinike je Ivica Sjekavica koji je odgovoran za organizaciju posla pa tako i za MR obradu pacijenata. ‘’Nakon što je izrađen PHD nalaz koji upućuje na karcinom, odmah se morala obaviti magnetna rezonanca i pacijentica je trebala biti primljena na bolničku obradu odmah, umjesto da se šalje na ambulantno liječenje i da joj se snimanje magneta odgađa mjesecima. To je bilo potpuno besmisleno, a i dogodila se kardinalna greška bespotrebnog gubljenja vremena’’, dodaje sugovornik Nacionala.
‘’Kada je spomenuti i ‘zagubljeni’ nalaz izrađen, on je morao biti proslijeđen radiologiji, a ne kirurgu na kojega se sada pokušava svaliti krivnja. On operira, nije zadužen za administriranje. Jednako tako krivnja ne može biti na pacijentici: žena je kompletirala svu dokumentaciju, potom su joj mjesecima odgađali odlazak na magnetsku pretragu i tek kada je očito otišla u privatnu instituciju, ondje su joj rekli da nedostaje PHD nalaz. Vratila se u bolnicu i tek tada ga je dobila’’, kaže ovaj liječnik za Nacional. On upozorava na poseban aspekt ove afere: dokazano je, naime, da unutar KBC-a ne postoji organiziran sustav u kojemu se slučajevi poput ovog ne bi smjeli događati.
‘’Konstantno tvrde da imaju multidisciplinarni pristup i da međusobno komuniciraju, a pokazalo se upravo suprotno: nisu uspjeli biti koordinirani čak ni oko pacijentice s krajnje ozbiljnom dijagnozom, alarmirati jedni druge, nego su je ostavili čak i bez njenih nalaza te mjesecima odgađali pretrage koje su evidentno bile hitne. Problem je, dakle, znatno dublji i ozbiljniji od ovog slučaja koji je vrlo zabrinjavajući’’, zaključuje Nacionalov izvor iz KBC-a.
Komentari