U utorak će se u Zambiji održati prvo sudsko ročište za osmero hrvatskih državljana, odnosno četiri bračna para koja su već mjesec dana u pritvoru zbog sumnje u vjerodostojnost dokumenata u postupku posvajanja četvero djece iz Demokratske Republike Kongo.
Na ročištu će biti službenik hrvatskog veleposlanstva u Pretoriji koji je u ponedjeljak ponovno posjetio pritvorene hrvatske državljane. Na prvom će se sudskom ročištu uhićeni državljani Hrvatske izjašnjavati o krivnji. Ako se izjasne da nisu krivi, uslijedit će istražni postupak s prikupljanjem dokaza koji može potrajati mjesecima prije nego što bude podignuta optužnica.
Kako bi se ubuduće ovakve situacije izbjegle, Vrhovni je sud općinskim sudovima poslao preporuke o postupanju u postupcima priznanja stranih sudskih odluka u postupcima posvojenja.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova navodi da se Veleposlanstvo ne može upletati u pravne postupke koje vodi druga država, no putem nadležnih tijela Republike Zambije i branitelja dodijeljenog prema službenoj dužnosti ponovno je zamoljeno da se prema pritvorenim hrvatskim državljanima postupa čovječno, da se poštuje njihovo dostojanstvo, da im se u slučaju potrebe osigura liječnička pomoć, da ih se ispituje na jeziku koji razumiju te da se bez obzira na težinu kaznenog djela za koje se sumnjiče ne predmnijeva njihova krivnja.
Tijekom boravka u Republici Zambiji, službenik Veleposlanstva pokušao je posjetiti djecu koju su preuzele službe socijalne skrbi, no posjet mu je bio onemogućen. Prema informacijama dobivenim od zambijskih vlasti, djeca su na sigurnom te nisu ni na koji način ugrožena.
Ministarstvo je poručilo da nastavlja diplomatskim putem u suradnji s nadležnim tijelima Republike Zambije pružati konzularnu pomoć pritvorenim hrvatskim državljanima sukladno Bečkoj konvenciji o konzularnim odnosima.
Hrvatski parovi u dobrom stanju
Državna tajnica u Ministarstvu vanjskih poslova Andreja Metelko-Zgombić u emisiji Otvoreno HTV-a istaknula je kako u Zambiji trenutno teku dva sudska postupka, jedan su pokrenuli naši državljani smatrajući da su protupravno lišeni slobode i pred višim sudom su pokrenuli postupak ne bi li dobili oslobađanje.
“Smatrali su da su predugo bili lišeni slobode, 15 dana pa onda produženom odlukom još 15 dana. S druge strane, to se vrijeme utrošilo kako bi nadležni organi u Zambiji vidjeli postoji li temelj za podizanje optužnice. Ovaj je petak pročitana optužnica, no sutra naših 8 državljana izlaze pred sud i bit će u prigodi čuti što im se stavlja na teret”, rekla je.
“Ministarstvo vanjskih poslova je bilo uz te ljude od početka, kada smo saznali da su ti ljudi uhićeni. Do sada nismo dobili formalni pisani odgovor. Dobili smo usmeno da su te osobe u pritvoru. Razgovarali smo s čitavim nizom institucijama u Zambiji”, naglasila je Metelko-Zgombić.
Kazala je da su hrvatski parovi u dobrom stanju te da nisu fizički ugroženi te da ih je predstavnik konzulata posjetio četiri puta.
Plenković: Postoje dva aspekta
Sve je komentirao i premjer Andrej Plenković. “Tu postoje dva aspekta. Prvi je aspekt da hrvatska država i hrvatska diplomatsko-konzularna služba mora skrbiti i skrbi o svim hrvatskim državljanima, bez obzira na to jesu li u pravu, u krivu, je li nešto bilo po zakonu ili nije. I zato je angažirano naše veleposlanstvo koje geografski pokriva Zambiju, to je veleposlanstvo u Petroriji i konzularni službenik je praktički stalno tamo, u kontaktu je sa zambijskim vlastima i o tome obavještava Ministarstvo vanjskih poslova i druge resore, i onda preko njih obitelji ovih osmero državljana. To je jedan dio posla i to će se nastaviti.
Drugi dio je da se interno, a tu su Ministarstvo rada, Ministarstvo pravosuđa i uprave, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo vanjskih poslova da sa svim drugim službama utvrde što je točno dovelo do ove situacije i je li tu sve bilo zakonito. To su dva procesa koja će ići paralelno”, rekao je Plenković.
Ministarstvo se oglasilo o Hrvatima uhićenim u Zambiji, Vrhovni sud objavio upute sudovima
Komentari